Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Młode twarze biotechnologii
Młode twarze biotechnologii
Mają zaledwie naście lat, a już zdążyli rozpocząć naukową karierę i zdobyć w niej imponujące osiągnięcia. Bez względu na to, czy traktują swoją przygodę poważnie, czy jako jedno z wielu zainteresowań, ci uczniowie nie boją się nowych wyzwań, międzynarodowych konkursów i oceniania przez profesjonalistów.

Wiosna to czas rozstrzygnięć wielu konkursów dla młodych badaczy. Jednym z nich jest Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), który prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Polską edycję EUCYS organizuje od 1995 roku Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.  Finały odbywają się w lecie, a podczas nich nastoletni naukowcy mają okazję zdobyć m.in. zaproszenia na staże w czołowych europejskich instytucjach badawczych. Polscy reprezentanci zdobyli już 22 nagrody główne oraz 22 dodatkowe. Laureaci polskiej edycji konkursu otrzymują wstęp wolny na dowolnie wybraną uczelnię wyższą w Polsce. Kolejnym konkursem, w którym mogą wykazać się młodzi geniusze w wieku 14-20 lat jest E(x)plory, organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Finaliści wybierani na jego etapach regionalnych  mają szansę otrzymania stypendiów naukowych oraz zaprezentowania swoich innowacyjnych badań na międzynarodowych konkursach za granicą, np. w USA czy Holandii.

Joanna Jurek

Nazwisko Joanny nie powinno być obce nikomu, bo to przecież „licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego, która wynalazła lek na raka”, jak w wielkim skrócie opisywała ją prasa w czasie jej pierwszego sukcesu. Tak naprawdę, Joanna opracowała sposób dostarczania leku do komórek nowotworowych raka trzustki za pomocą rozpuszczalnych nanowłókien uwalniających nanocząstki złota z lekiem. Pomysł ten już zgłosiła do urzędu patentowego, a projekt którym aktualnie się zajmuje razem z Dominiką Bakalarz z Opola to OrigamiBioBandage, czyli bioimplant z polimerowej nanomaty pokrytej komórkami macierzystymi. Może on znaleźć zastosowanie w medycynie regeneracyjnej, np. do stymulacji regeneracji tkanki kostnej chorych na osteoporozę. Dziewczyny już otrzymały pierwszą nagrodę w tegorocznym konkursie EUCYS oraz trzecią nagrodę w konkursie E(x)plory. Joanna planuje studiować za granicą, aby podszkolić angielski, ale chciałaby studiować kilka kierunków, ponieważ interesuje ją wiele dziedzin. W przyszłości chciałaby połączyć naukę z biznesem.

Julia Giełdon