Liczbę komórek bakteryjnych, które zamieszkują powierzchnię ciała człowieka szacuje się na 100 tysięcy miliardów, z czego około tysiąc gatunków traktuje nasze ciało jako miejsce naturalnego bytowania. Za mikroflorę naturalną uznaje się te drobnoustroje, które stale występują w organizmie oraz których nie jesteśmy w stanie usunąć. Na obecność drobnoustrojów niewątpliwe ma wpływ styl życia, stan zdrowia, sposób odżywiania, wiek czy miejsce zamieszkania, nałogi.
Największą ilość mikrobów możemy odnaleźć w przewodzie pokarmowym. Jest to miejsce zasiedlane głownie przez rodzaje Eubacterium,Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacteroides czy Escherichia. Na poziomie jelita czczego i dwunastnicy występują największe ilości Enterococcus i Lactobacillus. Jelito kręte i dwunastnica zasiedlane są przez Enterococcus, Bifidobacterium, Eubacterium, Clostridium, Staphylococcus czy Streptococcus.
Ryc.1 Miejca bytowania mikrobów
Układ oddechowy również jest miejscem bogato zasiedlonym przez mikroorgaznimy. Bytują głównie w nozdrzach- są to przede wszystkim gronkowce, które niekiedy mogą ujawnić właściwości chorobotwórcze. W gardle odnaleźć można Streptococcus pneumoniae.
Skóra, pokrywająca ciało człowieka jest bogatym siedliskiem zamieszkanym przez gronkowce, maczugowce, prątki, laseczki czy drożdże.
Ryc. 2 Różnorodność drobnoustrojów zasiedlających nasze ciało
Ze względu na korzystne warunki do rozwoju drobnoustrojów, ciało człowieka może być atakowane przez szereg mikrobów chorobotwórczych. W kolejnych artykułach- krótki przegląd drobnoustrojów chorobotwórczych.
Edyta Bańcyr
KOMENTARZE