Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mikrobiologia w Medycynie, Przemyśle i Ochronie Środowiska
29.10.2015 , Tagi: mikrobiologia, Uniwersytet Łódzki
W weekend 24-25 października 2015 roku na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się kolejna edycja Konferencji Mikrobiologia w Medycynie, Przemyśle i Ochronie Środowiska.

 

Po powitaniu zebranych podczas oficjalnego otwarcia konferencji rozpoczął się pierwszy z wykładów plenarnych w czasie którego prof. dr hab. Elżbieta Trafny zapoznała słuchaczy z pojęciem biofilmu bakteryjnego. Podczas swojej prezentacji zwróciła uwagę na to jak istotny jest on w procesie przetrwania komórek mikroorganizmów, zapewniając ich wzrost i wzajemną komunikację. Zapewnia on również bakteriom tolerancje na środki przeciwbakteryjne i wszelkie mechanizmy obronne gospodarza. Podczas wykładu Profesor Trafny sporo czasu poświęciła zagadnieniu Quorum Sensing, czyli mechanizmom porozumiewania się bakterii w obrębie jednego gatunku. Wykład pełen był niezwykle ciekawych informacji i zakończył się krótką dyskusją. Następnie odbyła się prezentacja firmy ENBIO TECHNOLOGY,po której nadszedł czas na pierwszą z sesji doniesień ustnych o tematyce „Nowe metody diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych człowieka i zwierząt”. W jej czasie swoje odkrycia zaprezentowało 5 młodych naukowców. Każda z prezentacji zakończyła się wymianą opinii zebranych osób i szczegółową odpowiedzią na zadawane pytania.

 

Kolejnym wykładem plenarnym zainteresował słuchaczy dr n. med. Maciej Chałubiński z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który opowiedział o konsekwencjach immunologicznych upośledzenia funkcji barierowej nabłonka oddechowego i śródbłonka naczyniowego przez drobnoustroje. Regulacja białek połączeń ścisłych tkanek barierowych między komórkami oraz zaburzenia w funkcjonowaniu tych białek mogą powodować atopowe zapalenie skóry, astmę czy stwardnienie rozsiane. Wirusy także upośledzają barierę nabłonkową. Według zaprezentowanych wyników badań, Rhinovirus, który wywołuje zapalenie dróg oddechowych powoduje spadek integralności bariery nabłonkowej niemalże do zera. Wirusy natomiast, upośledzając tę barierę, ułatwiają bakteriom drogę do wnikania w nabłonek. Czy to upośledzenie można w jakiś sposób zniwelować? Owszem. Według przeprowadzonych badań, niemetylowane fragmenty genomu bakterii CpG mogą zwiększyć integralność tej ważnej bariery, zmniejszają jej przepuszczalność oraz stymulują ją. Co ciekawe, bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus także znalazły się pod lupą naukowców starających się zwiększyć integralność nabłonka naczyniowego w przebiegu astmy i jak się okazało, były w tym skuteczne. 

Podczas drugiej sesji doniesień ustnych zatytułowanej „Czynniki patogenności drobnoustrojów. Mechanizmy obronne gospodarza” młodzi naukowcy z pasją prezentowali swoje badawcze dokonania. Nierzadko trudno było zmieścić się w limicie czasowym dziesięciu minut, jaki narzucili organizatorzy. Dyskusje po tych krótkich wystąpieniach zawierały pytania, które miały na celu zwrócić uwagę młodym naukowcom na inne aspekty swojej pracy (jak np. aspekty kliniczne wykonywanych badań) oraz te, które trzeba jeszcze dopracować. Z ust komentujących płynęły konstruktywne i merytoryczne uwagi, również dotyczące języka prezentacji i problematycznych zapożyczeń z języka angielskiego.

 

W przerwach pomiędzy kolejnymi sesjami doniesień ustnych odbywały się sesje plakatowe podczas których można było zapoznać się z wynikami rozmaitych badań zaprezentowanymi przez naukowców w przystępnej i przejrzystej formie. Dotyczyły one najróżniejszych aspektów związanych z mikroorganizmami-od wpływu olejków eterycznych na fizjologię biofilmu mieszkanego Candida albicans/Staphylococcus aureus, po czystość mikrobiologiczną płynów do soczewek kontaktowych.
 

Konferencja to nie tylko wykłady i sesje doniesień ustnych. Wieczorem, pierwszego dnia konferencji, odbyła się integracja jej uczestników w łódzkim klubie Fanaberia, a na niej m.in. międzymiastowy konkurs pakowania końcówek do pipet.

 

Drugi dzień Konferencji, a tym samym trzecią sesję doniesień ustnych zatytułowaną „Wyzwania i nadzieje oraz nowe kierunki w biotechnologii i mikrobiologii środowiskowej” rozpoczął wykład dr hab. Teresy Basińskiej. Dotyczył on nano- i mikrocząstek polimerowych w ujęciu i ich wykorzystania jako uniwersalnych biocząsteczek.

 

Ostatnia z sesji dotyczyła „Współczesnych zagadnienień z zakresu genetyki, biochemii i biologii molekularnej mikroorganizmów”. Swoim wykładem rozpoczął ją prof. dr hab. Jarosław Dziadek, który opowiedział o Mycobacterium Tuberculosis. W swojej prezentacji zwrócił uwagę na molekularne podstawy zakażenia tą bakterią, kładąc szczególny nacisk na to jak trudno jest się jej pozbyć.

 

Uroczyste zamknięcie konferencji przyniosło odpowiedź na pytanie czyje prezentacje wywarły największe wrażenie oraz kto otrzymał wyróżnienia i nagrody-statuetki brązowej, srebrnej, złotej i platynowej ezy. Spośród naukowców, prezentujących wyniki swoich badań podczas kolejnych sesji doniesień ustnych szczególną uwagę zwrócili: Katarzyna Struś z Uniwersytetu Rzeszowskiego (nagroda brązowej ezy - sesja "Nowe metody diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych człowieka i zwierząt", plakat pt."Wykorzystanie wybranych sekwencji MIRU-VNTR Mycobacterium kansasii w badaniach epidemiologicznych"), Magdalena Wiglusz z Uniwersytetu Wrocławskiego (nagroda srebrnej ezy - sesja "Wyzwania i nadzieje oraz nowe kierunki w biotechnologii i mikrobiologii środowiskowej", plakat pt."Użyteczność nowoczesnych technik identyfikacji bakterii izolowanych z portowych osadów dennych i wody morskiej") Katarzyna Pakiet z Uniwersytetu Marie-Curie Skłodowskiej w Lublinie (nagroda złotej ezy- sesja "Czynniki patogenności drobnoustrojów. Mechanizmy obronne gospodarza", plakat "Analiza markerów chorobotwórczości i profilu endotoksyny szczepów Aeromonas wyizolowanych od ryb"), Hanna Tutaj z Uniwersytetu Jagielońskiego (nagroda platynowej ezy -  sesja "Współczesne zagadnienia z zakresu genetyki, biochemii i biologii molekularnej mikroorganizmów", plakat "Wpływ nadekspresji pojedynczych genów na stabilność genetyczną drożdży S. cerevisiae")

Wyróżnienia za wykonanie plakatów zdobyli: Dnyaneshwar Rathod w sesji "Nowe metody diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych człowieka i zwierząt", Adrian Augustyniak w sesji "Wyzwania i nadzieje oraz nowe kierunki w biotechnologii i mikrobiologii środowiskowej", Katarzyna Grabowska za plakat "Analiza markerów chorobotwórczości i profilu endotoksyny szczepów Aeromonas wyizolowanych od ryb" w sesji "Czynniki patogenności drobnoustrojów. Mechanizmy obronne gospodarza" oraz Aleksandra Miłobędzka w sesji "Współczesne zagadnienia z zakresu genetyki, biochemii i biologii molekularnej mikroorganizmów".

 

Aleksandra Kowalczyk, Natalia Martuzalska

KOMENTARZE
news

<Listopad 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter