Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kulturalna Biotechnologia to projekt gdańskiego środowiska studentów i młodych naukowców chcących w twórczy sposób spędzać czas poza laboratorium. Oprócz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, celem projektu jest integracja młodych naukowców, wymiana doświadczeń, a także organizacja otwartych wydarzeń popularyzatorskich. W nadchodzącym czasie zapraszamy na pierwsze z serii wydarzeń „Let's talk about science - Porozmawiajmy o nauce” (7 kwietnia, Gdańsk) oraz Warsztaty Technik Prezentacji Naukowych OAK, czyli Obóz Atrakcyjnych Konwentykli (12-15 maja, Małe Ciche).

 

Projekt Kulturalna Biotechnologia narodził się w 2014 roku na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak mówi założycielka projektu, powstał z potrzeby oddechu od codziennej pracy naukowej i chęci wymiany doświadczeń. Cele projektu skupiają się w trzech obszarach: (I) integracja młodych naukowców, rozwój pasji i talentów poprzez udział w wydarzeniach kulturalnych, naukowych oraz licznych wspólnych wyjazdach; (II) rozwój umiejętności miękkich przydatnych w pracy naukowej, między innymi: zarządzanie i praca w zespole, techniki prezentacji i autoprezentacji; (III) autorskie wydarzenia i akcje popularyzatorskie otwarte dla uczestników spoza projektu.
O inicjatywie opowiada założycielka "Kulturalnych" Angelika Michalak:
- Kulturalna Biotechnologia to przede wszystkim rodzaj platformy: miejsca spotkań aktywnych i kreatywnych ludzi, różnych osobowości, posiadających doświadczenia, pasje i umiejętności, którymi chcą dzielić się i wymieniać z innymi. To forum do dyskusji na temat współczesnych problemów komunikacji świata nauki ze społeczeństwem. Projekt budują ludzie z róznych dziedzin nauk biologicznych i medycznych. W swoich kręgach ma zarówno biologów, biotechnologów, jak i lekarzy. Otwarty jest dla studentów, doktorantów, naukowców z całej Polski, którzy szukają partnerów do działania, rozwoju, wspólnego tworzenia ciekawych wydarzeń, ale także dla sympatyków naukowego świata.

                      

Po okresie zimowego uśpienia „Kulturalni” wychodzą z dwiema wiosennymi propozycjami dla szerszej publiczności:

7 kwietnia w gdańskim pubie Labeerynt odbędzie się pierwsze z serii spotkań „Let's talk about science - Porozmawiajmy o nauce”. Formuła spotkania, podobnie jak seria „MeetBiotech – BoostBiotech”, inspirowana jest tradycją Cafe Scientifique. Będzie to otwarte spotkanie w nieformalnej atmosferze, podczas którego uczestnicy dowiedzą się czym są bakteriofagi oraz jak wygląda praca młodego naukowca w Polsce – opowie o tym dr Robert Czajkowski, pracownik Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Szczegóły na stronie wydarzenia.

- Postanowiliśmy wyjść z nauką poza laby, zmotywować naukowców, aby zaczęli mówić o swojej pracy w sposób zrozumiały dla wszystkich, nie tylko naukowców. – mówi Angelika. - W pubie Labeerynt, jednym z nielicznych craftowych lokali w Trójmieście, dzięki otwartości właścicieli i klimatowi miejsca, znaleźliśmy odpowiednią przestrzeń dla naszych wydarzeń. „Lab” w nazwie wydaje się tu interesującym zbiegiem okoliczności. W końcu gdzie lepiej dyskutuje się na trudne tematy jak nie przy szklance dobrego piwa?

Kulturalna Biotechnologia we współpracy z Sekcją Mykologiczno-Algologiczną Uniwersytetu Łódzkiego oraz Warszawskim Stowarzyszeniem Biotechnologicznym „Symbioza” zapraszają także na 26. Edycję Warsztatów Technik Prezentacji Naukowych OAK, czyli Obóz Atrakcyjnych Konwentykli. OAK to inicjatywa zapoczątkowana w 1999 roku przez Koła Przyrodników Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od tego czasu, w różnych miejscach Polski organizowane są szczególnego rodzaju warsztaty. Chociaż program składa się z części charakterystycznych dla konferencji (czyli szeregu wystąpień, dyskusji merytorycznej i sesji posterowej), wygłaszane seminaria są nagrywane, a następnie analizowane podczas sesji krytycznej  przez innych uczestników i ekspertów pod kątem technicznym. Indywidualnej ocenie merytorycznej i technicznej podlegają także prezentowane plakaty. Uczestnicy spotkają się z zaproszonymi ekspertami: Agatą Ostrowską, wokalistką, nauczycielką śpiewu klasycznego oraz terapeutką mowy i głosu; Robertem Laskiem, biologiem molekularnym, zdobywcą nagród za najlepsze wystąpienia na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych; Anną Iwanowską, filolog specjalizującą się w dowcipie językowym i pracą z tekstem; Jarosławem F. Słoniem, biologiem ewolucyjnym, od lat związanym z OAKiem współtwórcą formuły warsztatów. Wydarzenie odbędzie w dniach 12-15 maja w podhalańskich Małych Cichych. Rejestracja trwa do 11 kwietnia. Szczegóły i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie projektu

Źródła
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter