Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kongres FEMS 2015 - co nowego w europejskiej mikrobiologii?
Kongres FEMS 2015 - co nowego w europejskiej mikrobiologii?
6. kongres Federacji Towarzystw Mikrobiologów Europejskich (FEMS) odbył się w dniach 7-11 czerwca w holenderskim mieście Maastricht. Na wzór poprzednich spotkań zgromadził ponad 2 tysiące uczestników z całego świata. Szeroka tematyka sympozjów pozwoliła każdemu znaleźć coś z własnego obszaru zainteresowań.

Odbywający się co 2 lata kongres FEMS - obok spotkań generalnych Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego (ASM) - jest największym wydarzeniem gromadzącym mikrobiologów w tej części świata. W tym roku spotkanie odbyło się w forum MECC w kolebce nowoczesnej Europy – pięknym Maastricht.

Tym razem organizatorzy postawili na przyjazne środowisku nowoczesne rozwiązania, udostępniając program konferencji zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, a także tworząc mobilną aplikację zawierającą szczegółowy plan wydarzenia oraz abstrakty wystąpień i posterów. Rozwiązania elektroniczne z pewnością mogły pozostawić niedosyt u osób lubiących w tradycyjny sposób czuć papier pod palcami oraz sporządzać notatki przy interesujących pozycjach.

                                                   

Część naukową kongresu rozpoczęły dwa wykłady plenarne: wygłoszony z humorem wykład profesora J.M. Claverie dotyczący „Gigantycznych wirusów” – izolowanych ze środowiska wodnego mimiwirusów i pandorawirusów o niejasnym pochodzeniu ewolucyjnym; oraz ciekawy wykład profesor J.K. Jansson „Ludzki mikrobom” opisujący wpływ zmian flory jelitowej na stan zdrowia i choroby.

Kongresy FEMS to przede wszystkich różnorodność tematów, od mikrobiologii środowiskowej, poprzez mikrobiologię kliniczną i żywności, po biologię molekularną i wirusologię. Zainteresowani każdego dnia mogli uczestniczyć w jednej z ośmiu równoległych sesji. Między innymi nie zabrakło zagadnień związanych z biofilmem, które tym razem skupiały się wokół biofilmów wielogatunkowych. Szczególną uwagę poświęcono w tym roku systemowi CRISPR, odsłaniając zarówno mechanizm działania, jak i możliwości jego wykorzystania w inżynierii genetycznej. Dużą popularnością cieszył się również blok poświęcony zjawisku quorum sensing, który rozpoczął się sympozjum wygłoszonym przez prof. Paula Williamsa z Uniwersytetu Nottingham. Nie zabrakło również zagadnień z tzw. „białej biotechnologii” bazującej na narzędziach bioinformatycznych, a także omówienia możliwości technik sekwencjonowania nowej generacji. To tylko niektóre z prezentowanych doniesień, wśród których znalazły się także nowinki z zakresu badania tzw. „persister cells”, tematyka lekooporności związanej z horyzontalnym transferem genów oraz zagadnienia z zakresu oddziaływań mikroorganizmów z organizmem gospodarza (zwierzęcym oraz roślinnym). Wśród patogenów będących przedmiotem prezentowanych doniesień, także w kontekście nowych potencjalnych terapii, w większości dało się zauważyć bakterie Gram-ujemne zdominowane przed Escherichia coli i Pseudomonas aeruginosa.

Wśród prezentowanych tematów zauważalny był wyraźny trend w kierunku badań ludzkiej flory, czego dowodem był wybór wykładu plenarnego, a także osobna sesja poświęcona tej tematyce. Dało się także zauważyć wzrost zainteresowania niekodującymi RNA. Te i pozostałe ze wspomianych dziedzin niewątpliwie będą inspiracją dla kolejnego pokolenia grantobiorców.

Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejny, 7. kongres FEMS, który odbędzie się w dniach 9-13 lipca 2017 r. w hiszpańskiej Walencji.

Źródła

http://fems-microbiology.kenes.com/

http://www.mecc.nl/en/

KOMENTARZE
Newsletter