Przejęcie Ablynx jest inwestycją Sanofi w innowacyjne technologie. W obu firmach rozwijane są technologie wykorzystania tzw. Nanobodies®, czyli pojedynczych, wielospecyficznych cząsteczek, które są nową klasą cząsteczek biologicznych następnej generacji.
Ablynx do tej pory opracował ponad 45 cząsteczek typu nanobodies, które mogą zostać wykorzystane w różnych obszarach terapeutycznych, np. hematologii, immunoonkologii, chorobach układu krążenia czy stanach zapalnych. Osiem cząsteczek testowanych jest w ramach badań klinicznych.
Najbardziej zaawansowanym produktem Ablynx jest Caplacizumab (anti-vWF Nanobody) o przeznaczeniu terapeutycznym w leczeniu nabytej zakrzepowej plamicy małopłytkowej (aTTP). Wniosek o rejestrację leku w UE został już złożony i czeka na akceptację. W połowie roku ma zostać złożony wniosek rejestracyjny w USA. Jeśli wszystkie procedury zakończą się pomyślnie, Caplacizumab będzie pierwszym lekiem na tą chorobę.
Olivier Brandicourt, CEO Sanofi, komentując ostatnie wydarzenia powiedział, że Sanofi razem z Ablynx będzie kontynuować i wzmacniać strategiczną działalność badawczo-rozwojową, zwłaszcza w obszarze terapii rzadkich chorób krwi, będzie rozszerzać zakres późnej fazy badań nad skutecznością terapii nowymi cząsteczkami. Przejęcie Ablynx oparte jest na dobrym, wieloletni partnerstwie.
Inwestycja w Ablynx powinna przynosić Sanofi długotrwałe zyski, zwiększyć potencjał i możliwości badawcze firmy. Z szacunkowych badań wynika, że koszt inwestycji powinien się zwrócić już w I kwartale 2019 r.
Zarówno Ablynx, jak i wcześniej przejęty Bioverativ, prowadzą badania nad nowymi lekami w terapii rzadkich chorób krwi. Przejęcie dwóch firm, w tak krótkim czasie i o bardzo podobnym profilu działania sprawia, że Sanofi ma szansę stać się rynkowym liderem badań nad tymi chorobami.
KOMENTARZE