Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak pracują naukowcy w laboratoriach OCEANIC S.A? – Rozmowa z Katarzyną Grużewską
Laboratoria badawczo-wdrożeniowe są miejscem powstawania nowych pomysłów użycia cząsteczek oraz substancji. To tu projekty naukowców mają szansę na realizację oraz zastosowanie w praktyce. O tym jak wygląda praca w takim laboratorium oraz nad czym pracowali i pracują naukowcy z OCEANIC S.A opowiada Katarzyna Grużewska, Kierownik Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego OCEANIC S.A.

 

Jak wygląda praca w Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowym OCEANIC S.A?

Jest  to połączenie nauki z przemysłem. Z jednej strony prowadzimy długotrwałe i wnikliwe badania naukowe w celu pozyskania nowych substancji, skutecznych i bezpiecznych dla alergików, konsultacje z lekarzami dermatologami i alergologami, a z drugiej strony pracujemy nad przeniesieniem naszych projektów na skalę przemysłową.

 

Nad jakimi preparatami obecnie państwo pracujecie? Jak często na rynek trafiają nowe kosmetyki?

Obecnie pracujemy nad kolejnymi zarówno innowacyjnymi substancjami jak i produktami, które będą stanowiły przełom w pielęgnacji skóry skłonnej do alergii, atopowej. Naszym głównym celem jest ciągłe udoskonalanie receptur w kierunku zmniejszenia i wyeliminowania powstawania alergii skórnych (posiadamy zgłoszenia patentowe zarówno na surowce jak i produkty). Każdego miesiąca mamy premiery rynkowe naszych kosmetyków. Rozwijamy nasze marki bardzo dynamicznie, proponując klientom dużo nowości, zgodnie z trendem w całej branży kosmetycznej.

 

OCEANIC S.A.  proponuje całą gamę preparatów przeznaczonych dla skóry alergicznej. Jak wyglądają testy dermatologiczne takich preparatów?

Badania oceniające właściwości alergizujące i toksyczno-drażniące wszystkich naszych kosmetyków przeprowadzamy w Klinice Dermatologii w Pracowni Alergologicznej GUM z udziałem osób z różnymi dermatozami alergicznymi takimi jak wyprysk o charakterze rozsianym, wyprysk rąk, wyprysk podudzi, atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę przewlekłą.

U wszystkich probantów badania przeprowadza się metodą prób płatkowych (naskórkowych) wg. Jadassohna-Blocha w modyfikacji Rudzkiego. Wyniki odczytywane są 15 minut po zdjęciu prób oraz po upływie dalszych 24 i 48 godzin. Lekarze nadzorujący badanie to specjaliści dermatolodzy alergolodzy.

Preparaty, które zostają wdrożone to takie kosmetyki, gdzie u wszystkich badanych osób próby naskórkowe z badanym preparatem wypadły negatywnie, tzn. u żadnego chorego nie zaobserwujemy także objawów chorobowych w miejscach przylegania płatków ani występowania zmian skórnych w miejscach odległych. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż  wśród testowanych osób w Pracowni Alergologicznej, u których stwierdzono dodatnie wyniki prób płatkowych z różnymi alergenami zestawów standardowych i lekowych, takimi jak: dwuchromian potasu, siarczek niklu i neomycyna, testy z badanymi kosmetykami firmy Oceanic były również ujemne. Ujemne wyniki prób płatkowych u wszystkich badanych pozwalają na stwierdzenie, iż produkt nie wywiera działania alergizującego ani toksyczno-drażniącego. Ujemne wyniki prób płatkowych z badanym kosmetykiem w grupie chorych z dodatnimi testami na alergeny zestawów standardowych i lekowych dodatkowo potwierdzają brak właściwości alergizujących tego preparatu.

 

W latach 2007-2013 firma OCEANIC S.A. realizowała projekt unijny „Linia specjalistycznych preparatów do skóry pacjentów onkologicznych”. Proszę powiedzieć coś więcej o tym projekcie, jaki jest jego finał?

Analiza, jaką przeprowadziliśmy przygotowując projekt preparatów dedykowanych pacjentom onkologicznym, wykazała, że problem jest duży i co wynika z danych statystycznych rosnący. Z danych, jakimi dysponowaliśmy na moment opracowywania tych produktów wynikało, że preparaty takie posiada w swojej ofercie jeszcze jedna polska firma kosmetyczna. Z informacji od lekarzy i pacjentów oddziałów onkologicznych wynikało, że sprowadzają prywatnie produkty z Niemiec, ale dostęp jest zdecydowanie utrudniony.

Finałem projektu jest powstanie serii preparatów Oncoderma, które są już w sprzedaży.  W skład linii wchodzą 4 kosmetyki,  których głównym zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości skórnych oraz w obrębie błon śluzowych (płyn do higieny intymnej), wywołanych na skutek radio i chemioterapii poprzez regularne zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przez personel oddziałów, osoby z rodziny, opiekujące się pacjentem, a także przez samego pacjenta w zależności od jego ogólnego stanu zdrowia.

Są to produkty dedykowane osobom w trakcie i po radio i chemioterapii. Docieramy z nimi do pacjentów głównie przez oddziały onkologiczne, ale są również dostępne w aptekach. Cieszą się dużym uznaniem zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy prowadzących. Produkty tego typu są potrzebne na rynku, jednak jeszcze bardzo trudno przełamać opór i milczenie związane z pielęgnacją osób z chorobami onkologicznymi.

 

Od 10 lat jest Pani Kierownikiem Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego OCEANIC S.A. Proszę powiedzieć, jak z perspektywy dekady wygląda rozwój firmy? Jak się zmienia i w którym kierunku podąża?

Nasza firma rozwija się bardzo dynamicznie, ciągle doskonalimy produkty, zarówno pod kątem skuteczności, jak i bezpieczeństwa. Wprowadzamy nowe kosmetyki oparte zarówno o światowe odkrycia naukowe w dziedzinie kosmetologii, jak i własne prace naukowe. Dążymy do tego, aby nasz klient dostał produkt najwyższej jakości, nowoczesny i bezpieczny. Jest to ogromne wyzwanie, wielokrotnie pomaga nam nasze ponad 30-letnie doświadczenie, aby kosmetyk dla alergika podążał za trendami w świecie kosmetyki i jednocześnie był bardzo bezpieczny.

 

Jakie są cele strategiczne firmy OCEANIC S.A na rok 2014?

Celem strategicznym naszej firmy jest rozwój eksportu, zmiana marki AA i Oillan z marki lokalnej w markę o zasięgu globalnym.

 

Dziękuję za rozmowę

KOMENTARZE
Newsletter