Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak diagnozować małpią ospę?
Jak diagnozować małpią ospę?

Znamy już wytyczne NIZP-PZH dotyczące postępowania z materiałem od osób podejrzanych o zakażenie małpią ospą (Monkeypox virus – MPXV). Wirus MPXV zaliczono do 3. grupy zagrożenia. Oznacza to, że badania diagnostyczne powinny prowadzić laboratoria spełniające warunki 3. stopnia hermetyczności (BSL3) z zachowaniem odpowiednich środków ochronnych.

 

 

Proces diagnostyczny, podobnie jak w przypadku wirusa SARS-CoV-2, będzie się opierał na metodzie PCR (ang. polymerase chain reaction). Takie badania wykonuje m.in. Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu. Teraz zespół laboratorium przygotowuje się, by w razie potrzeby wspomóc szpitale w badaniach w kierunku małpiej ospy. – Obecnie czekamy na dostawę zamówionych testów przeznaczonych do identyfikacji materiału genetycznego wirusa MPXV. Jeśli chodzi o zaopatrzenie sprzętowe i nasze doświadczenie, jesteśmy w pełni gotowi do diagnostyki – mówi dr Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum.

Aby badanie było wiarygodne, ważny jest sposób pobrania, zabezpieczenia i przechowywania materiału, zanim trafi do laboratorium. W przypadku podejrzenia małpiej ospy będzie on pobierany m.in. ze zmian skórnych, takich jak wydzielina z pęcherzyków. – Próbka powinna być przechowywana w temperaturze lodówkowej i dostarczona do laboratorium w specjalnym, składającym się z trzech warstw opakowaniu. Od momentu przyjęcia materiału wynik powinien być dostępny w ciągu kilku godzin. Podobnie, jak w przypadku wirusa SARS-CoV-2, czas odgrywa tu ważną rolę. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia pacjent, u którego potwierdzi się obecność wirusa, będzie obowiązkowo hospitalizowany, a osoby mające kontakt z patogenem mogą być objęte kwarantanną – tłumaczy dr Morawiec

W odróżnieniu od zakażenia koronawirusem nie stwierdzono natomiast, by infekcja małpią ospą mogła przebiegać bezobjawowo. U chorych pojawiają się zwykle: gorączka powyżej 38,5oC, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy i pleców oraz ogólne osłabienie. Wysypka występuje u pacjenta po 1-3 dniach, zwykle początkowo na twarzy, potem rozprzestrzenia się na inne części ciała. To okres, w którym chory może zakażać. Światowa Organizacja Zdrowia nie wyklucza jednak, że w Europie obraz kliniczny choroby może być inny, dlatego zaleca, by decyzję o diagnostyce w kierunku ospy małpiej podejmować, biorąc pod uwagę zarówno objawy, jak i wywiad epidemiologiczny. Do tej pory ogniska zakażeń pojawiły się m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/ospa-ma%c5%82p-wirus-ospy-ma%c5%82p-ospa-7229283/

KOMENTARZE
Newsletter