Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak 100-krotnie zwiększyć wydajność tworzenia komórek macierzystych? Od kilku dni nowa technologia już istnieje.
11.10.2011

Sukces! Nowoczesna technologia pozwala 100-krotnie zwiększyć wydajność przeprogramowania ludzkich komórek do indukowalnych komórek macierzystych.

Wiekszość z ponad 20 letnich badań nad komórkami macierzystymi dotyczy komórek pochodzących od myszy, gdyż stosunkowo łatwo się na nich pracuje oraz zapewniają precyzyjne i powtarzalne wyniki. Celem zespołu badawczego było stworzenie ludzkich komórek macierzystych o podobnych parametrach i równorzędnej jakości do tych uzyskiwanych z myszy. Przeprogramowane przez zespół komórki ludzkie osiągnęły ten cel.

7 października bieżącego roku naukowcy z Wellcome Trust Sanger Institute ogłosili opracowanie nowej techniki przeprogramowania m.in. ludzkich komórek skóry w komórki macierzyste. Proces jest szybszy niż dotychczas stosowane metody, a otrzymane komórki są wg. autorów lepszej jakości.

Do tej pory prace nad przeprogramowaniem komórek opierały się na stosowaniu czterech specyficznych białek regulatorowych. W nowej technice stosuje się dodatkowe dwa czynniki – to one doprowadziły do nieprawdopodobnej wręcz poprawy stabilności  i wydajności otrzymywanych komórek. Zastosowanymi czynnikami są receptor gamma kwasu retinowego (RAR-γ) oraz homolog receptoru wątrobowego (LRH-1). Zastosowanie tych dwóch nowych czynników, wraz z dotychczas używanymi czterema, doprowadziło do uzyskania komórek macierzystych w ciągu zaledwie 4 dni. W znacznie większej liczbie komórek dostrzeżono podwyższoną aktywność dwóch kluczowych genów, będących wskaźnikami prawidłowego przeprogramowania: Oct4 i Rex-1. 

Wei Wang z zespołu badawczego wierzy, że to osiągnięcie będzie podwaliną do dalszego intensywnego rozwoju badań nad komórkami macierzystymi: To badanie jest kamieniem milowym w rozwoju prac nad ludzkimi komórkami macierzystymi. Nasza technika stoanowi podstawę do uwolnienia pełnego potencjalu w nich tkwiącego.

Naukowcy cały czas mają  nadzieję, że komórki macierzyste będą stosowane do zastępowania komórek uszkodzonych lub martwych na skutek chorób, prowadząc tym samym do wyleczenia pacjenta. Na razie myśli się nad zastosowaniem tych komórek do tworzenia organów niezbędnych do przeszczepów, przywracanie prawidłowego stanu kości i leczenie chorób neurodegeneracyjnych jak choroba Parkinsona czy Alzheimera.

To najbardziej obiecujące i ekscytujące odkrycie w naszych próbach rozwoju technologii ludzkich komórek macierzystych, które dają się zastosować w praktyce. W porównaniu do innych technik jest prosta, solidna i niezawodna. – podsumowuje Allan Bradley, Senior Group Leader i Emeritus at Sanger Institute.

 

 

Oprac. Joanna Roga

 

Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-10/wtsi-sss100711.php

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter