Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
J&J rozpoczął nowe badania kliniczne nad szczepionką przeciw COVID-19
J&J rozpoczął nowe badania kliniczne nad szczepionką przeciw COVID-19

Amerykański koncern Johnson & Johnson rozpoczął dzisiaj nowe, prowadzone na szeroką skalę badania kliniczne nad projektem szczepionki przeciw COVID-19. Testy mają zbadać potencjalne dodatkowe korzyści z dwudawkowego schematu podawania szczepionki.

 

 

 

"Badanie oceni skuteczność testowanej szczepionki po podaniu pierwszej i drugiej dawki, by ocenić ochronę przed wirusem i potencjalne dodatkowe korzyści dla okresu ochrony po podaniu drugiej dawki" – napisano w oświadczeniu firmy. Wstępna ocena już prowadzonych badań klinicznych szczepionki od Johnson & Johnson jest pozytywna i wykazała, że pojedyncza dawka substancji wywołuje silną odpowiedź immunologiczną i jest ogólnie dobrze tolerowana – przypomina agencja Reuters.

W nowym badaniu weźmie udział do 30 tys. osób i będzie ono prowadzone równolegle z już toczącymi się od września testami nad szczepieniem pojedynczą dawką, w które zaangażowanych jest 60 tys. ochotników. Uczestnikom nowych testów zostaną podane dwie dawki projektowanej szczepionki znanej jako Ad26.COV2.S lub placebo w odstępie 57 dni. Rekrutacja ochotników ma zakończyć się w marcu 2021 r., a samo badanie potrwa rok. W Wielkiej Brytanii w próbach klinicznych ma wziąć udział 6 tys. osób, będą one prowadzone także w USA, Kolumbii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, RPA i na Filipinach. – To naprawdę ważne, byśmy kontynuowali badania nad wieloma projektami szczepionek od różnych producentów, a następnie byli w stanie zapewnić dostawy zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i ludzi na całym świecie – mówi prof. Saul Faust, który jest współodpowiedzialny za testy w Wielkiej Brytanii.

(PAP)

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/close-up-doctor-holding-covid-vaccine-syringe_11080760.htm#page=1&query=corona%20vaccine&position=6

KOMENTARZE
Newsletter