Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
J&J ogłasza dane potwierdzające skuteczność dawki przypominającej swojej szczepionki przeciw COVID-19
J&J ogłasza dane potwierdzające skuteczność dawki przypominającej swojej szczepionki przeci

Dawka przypominająca szczepionki Janssen przeciw COVID-19, po uprzednim podaniu jednodawkowej szczepionki podstawowej, spowodowała szybki i znaczny wzrost poziomu przeciwciał wiążących. Nowe dane wstępne z badań opierają się na opublikowanych w lipcu br. w „New England Journal of Medicine” analizach z fazy I/IIa, które wykazały, że neutralizująca odpowiedź przeciwciał wytworzonych przez szczepionkę była silna i stabilna przez osiem miesięcy po szczepieniu. 

 

 

Przewidując potencjalne zapotrzebowanie na dawki przypominające, firma przeprowadziła badanie fazy I/IIa oraz II u osób uprzednio zaszczepionych jej szczepionką. Wstępne dane z tych badań dowodzą, że dawka przypominająca szczepionki Janssen przeciw COVID-19 spowodowała szybki i silny wzrost przeciwciał wiążących, dziewięciokrotnie większy niż 28 dni po pierwotnym szczepieniu pojedynczą dawką. Znaczący wzrost odpowiedzi wiążącej przeciwciała zaobserwowano u uczestników w wieku od 18 do 55 lat oraz u osób w wieku 65 lat i starszych, które otrzymały mniejszą dawkę przypominającą. Streszczenia badań zostały złożone w medRxiv 24 sierpnia br.

– Ustaliliśmy, że pojedyncza dawka naszej szczepionki przeciw COVID-19 generuje silne i trwałe odpowiedzi immunologiczne, które utrzymują się przez osiem miesięcy. Dzięki tym danym widzimy również, że dawka uzupełniająca szczepionki jeszcze bardziej zwiększa wytwarzanie przeciwciał wśród uczestników badania, którzy wcześniej otrzymali naszą szczepionkę – mówi dr hab. Mathai Mammen, szef pionu badawczo-rozwojowego Janssen, spółki farmaceutycznej Johnson & Johnson. – Z niecierpliwością czekamy na możliwość przedyskutowania z władzami zajmującymi się zdrowiem publicznym potencjalnej strategii dla szczepionki Johnson & Johnson przeciw COVID-19, polegającej na podaniu dawki przypominającej osiem miesięcy lub dłużej po pierwotnym szczepieniu szczepionką jednodawkową – dodaje. 

Firma współpracuje z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA), Europejską Agencją Leków (EMA) i innymi urzędami ds. zdrowia w zakresie szczepień przy użyciu szczepionki Johnson & Johnson przeciw COVID-19. J&J nadal sumiennie generuje i ocenia dane z trwających badań, jak również pojawiające się w praktyce lekarskiej dowody dot. skuteczności szczepionki przeciw COVID-19.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/gest-zatwierdzi%C4%87-palce-6842778/

KOMENTARZE
Newsletter