Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Izraelscy naukowcy z powodzeniem zastosowali CRISPR w leczeniu raka u myszy
Izraelscy naukowcy z powodzeniem zastosowali CRISPR w leczeniu raka u myszy

Naukowcy z Izraela wykorzystali system edycji genów CRISPR-Cas9 do niszczenia komórek nowotworowych u myszy bez uszkadzania innych komórek. Wyniki badań sugerują, że CRISPR można wykorzystać do zwalczania nowotworów u zwierząt. Zdaniem badaczy w przyszłości będzie można w ten sposób również leczyć ludzi. Badanie Izraelczyków zostało opublikowane na łamach "Science Advances".

 

 

Prof. Dan Peer, autor pracy, uważa, że wykorzystanie CRISPR nie powoduje skutków ubocznych, a komórki rakowe poddane takiej terapii nigdy już nie stają się aktywne. Jak podaje, u ludzi technologia ta mogłaby przedłużyć oczekiwaną długość życia. Do przeprowadzenia badań naukowcy wykorzystali setki myszy z dwiema najbardziej agresywnymi postaciami nowotworów: glejakiem i zaawansowanym rakiem jajnika. Myszy, które uczestniczyły w terapii, żyły dwa razy dłużej niż ich odpowiedniki. Pojedyncze wstrzyknięcie do glejaka ortotopowego spowodowało apoptozę komórek guza, zahamowało jego wzrost o 50% i poprawiło przeżycie o 30%.

Zespół prof. Peera planuje opracować metodę leczenia wszystkich nowotworów. Jak deklarują badacze, technika może być gotowa do wykorzystania u ludzi w ciągu najbliższych dwóch lat. W przyszłości leczenie może być dostosowane do każdego pacjenta na podstawie biopsji. Procedura ta pozwoli wybrać, czy chory powinien otrzymać wkłucie ogólne, czy bezpośrednio do guza. Zastrzyk składa się z trzech elementów: nanocząsteczki zbudowanej z lipidów, informacyjnego RNA, które koduje funkcję nożyc do cięcia DNA oraz systemu nawigacji, który rozpoznaje komórki rakowe. Prof. Dan Peer zauważa: – Kiedy 12 lat temu po raz pierwszy rozmawialiśmy o leczeniu informacyjnym RNA, ludzie myśleli, że to science fiction. Wierzę, że w najbliższej przyszłości zobaczymy wiele spersonalizowanych metod leczenia nowotworów i różnych chorób genetycznych.

To pierwsze badanie na świecie, które udowodniło, że system edycji genomu CRISPR, który działa przez cięcie DNA, może być skutecznie stosowany w leczeniu nowotworów u zwierząt. Praca izraelskich badaczy "CRISPR-Cas9 genome editing using targeted lipid nanoparticles for cancer therapy" dostępna jest na portalu Science Advances.

Źródła

Science Advances

timseofisrael.com

biospace.com

Fot. https://www.freepik.com/free-vector/scientists-lab-working-with-huge-dna-chain-glass-bulb-gene-therapy-gene-transfer-functioning-gene-concept-white-background-bright-vibrant-violet-isolated-illustration_10780576.htm#page=1&query=genes&position=24

KOMENTARZE
Newsletter