Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
IX Międzynarodowe Sympozjum nt. Chromatografii Produktów Pochodzenia Naturalnego – to już 18 lat tradycji
Wydarzenie to na stałe wpisało się w kanon spotkań ekspertów i pasjonatów z całego świata. Spotkali się oni w dniach 26-29 maja 2014 roku w Lublinie. Okazuje się, że wszyscy są zgodni – była to bardzo udana konferencja.

IX Międzynarodowe Sympozjum nt. Chromatografii Produktów Pochodzenia Naturalnego to 18 lat tradycji. Wydarzenie to odbywa się w Lublinie co 2 lata i organizowane jest przez Katedrę i Zakład Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Z roku na rok zasięg Konferencji jest coraz większy. Wydarzenie to wyewoluowało ze spotkań o zasięgu ogólnopolskim do rangi międzynarodowej, która budzi podziw wśród uczestników.

Wśród zaproszonych gości znalazło się wielu branżowych ekspertów z całego świata, w tym również prof. dr h.c. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Guenther Bonn z Austrii, prof. dr h. c. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Yoshinori Asakawa, a także wielu innych. Wszyscy przyznają, że liczba gości plenarnych oraz reprezentowany przez nich poziom naukowy wywołuje wiele pozytywnych emocji. Podsumowując, na 20 zaproszonych wykładowców, zaledwie dwóch reprezentowało polskie uczelnie akademickie. Wydarzenie pozwoliło również na zapoznanie się z ofertą 12 firm proponujących materiały do badań naukowych, a także profesjonalny i zaawansowany sprzęt laboratoryjny, w tym chromatograficzny.

- „Wydarzenie obejmuje głównie problematykę związaną z zastosowaniem metod analitycznych w obszarze fitochemii, a także  badaniami biomedycznymi czy bioanalitycznymi, które są realizowane z wykorzystaniem technik chromatograficznych, w tym również zaawansowanych, sprzężonych technik chromatograficznych i spektroskopowych. Pozwala to na pełną identyfikację struktury związków pochodzenia naturalnego o charakterze bioaktywnym oraz umożliwia oznaczenie ich koncentracji w próbkach pochodzenia naturalnego.” – powiedziała dr hab. n. farm. Grażyna Zgórka, kierownik Katedry Farmakognozji UM.

O swoich wrażeniach z konferencji opowiedział dr Samad Ebrahimi - „Jest to naprawdę wspaniałe wydarzenie, została stworzona świetna atmosfera, ja jestem bardzo zadowolony. Generalnie pochodzę z Iranu i najbardziej podoba mi się przyjazność ludzi, których tutaj mogłem poznać. Wielkim plusem tej konferencji jest jej określona tematyka oraz to, że nie jest zbyt duża. Dzięki temu można porozmawiać ze znaczną częścią osób, wymienić doświadczenia i nawiązać współpracę. Jestem tutaj już drugi raz i widzę, że ta konferencja jest lepsza od ostatniej, bardzo chętnie przyjadę za dwa lata.”

Bardzo pozytywne emocje towarzyszyły również uczestnikom reprezentującym polskie ośrodki badawcze.

- „Już od samej rejestracji widać, że wydarzenie to zostało bardzo profesjonalnie przygotowane, każdy z uczestników otrzymał przydatny pakiet materiałów konferencyjnych. W ostatnich latach jest organizowane coraz więcej pseudokonferencji, natomiast ta z pewnością do nich nie należy. Miałem okazję wysłuchać dwóch interesujących wykładów prof. Hermann’a Stuppner’a pt. „Identification of novel drug leads inspired by nature” oraz prof. Matthias’a Hamburger’a pt. “Natural products lead discovery – from HPLC-based activity profiling to in vivo evaluation”, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że jestem na konferencji międzynarodowej. To samo było widać na sesji posterowej, znaczna część prac i osób je oglądających pochodziła spoza Polski, dosłownie z całego świata. Dodatkowo zaletą konferencji jest jej tematyka, silnie związana z zainteresowaniami pewnych grup naukowych, dzięki temu oprócz świetnej organizacji został zachowany dobry poziom naukowy” – podsumował Krzysztof Jędrzejewski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wszystkich zarejestrowanych uczestników na konferencję zgłosiło się ok. 200, z czego z Polski ok. 130 osób.

- „Uczestnicy konferencji reprezentują 36 różnych krajów z prawie wszystkich kontynentów. Przeważającą część stanowią Europejczycy, ale dosyć duże grupy uczestników reprezentują Amerykę Północną, Azję oraz Afrykę.” – dodała dr n. farm. Aleksandra Józefczyk z Katedry Farmakognozji.

Wydarzenie to z pewnością jest jednym z największych spotkań naukowych w Lublinie, natomiast dzięki swojej specyfice na stale wpisało się w kalendarz naukowców z całego świata związanych z tematyką prezentowaną podczas sympozjum.

 

Źródła

autor zdjęć: Jarosław Widelski

KOMENTARZE
Newsletter