Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Intensywna i stała aktywność fizyczna przyczynia się do zmniejszenia starzenia komórkowego „o kilka lat” – wyniki najnowszych badań
Nie będzie niespodzianką jeśli napiszemy, że aktywność fizyczna i sport to zdrowie i metoda na długie życie. Ta hipoteza została już przez naukowców wiele razy weryfkowana i istnieje szereg wyników naukowych, które potwierdzają jak istotny jest sport dla utrzymania prawidłowego stanu naszego mózgu, serca i dobrego samopoczucia. Jednak najnowsze dane opublikowane kilka dni temu w Preventive Medicine dają jeszcze wyraźniejsze dowody na możliwość wydłużania życia przez aktywność fizyczną i łączą te przypuszczenia z funkcjonowaniem dłuższych telomerów.

 

Pomimo ciągłych badań, setek eksperymentów i nowych pomysłow bazujących na wspaniałych kremach, suplementach, nowych związkach chemicznych i preparatach – naukowcom wciąż nie udało się powstrzymać starzenia. Od kilkunastu lat coraz większą aprobatą i zainteresowaniem cieszy się zagadnienie łączenia aktywności fizycznej (a także często podejmowanego przez badaczy aspektu ograniczenia podaży kalorii posiłków, tzw. restrykcji kalorycznej) z mniejszą podatnością na choroby i dłuższym życiem. Najnowsze dane naukowców z Brigham Young University właśnie obiegły świat i przedstawiają to zagadnienie tym razem na poziomie komórkowym.  Wyniki ich badań wykazały, że osoby które są stale w znacznym stopniu aktywnie fizyczne mają wyraźnie dłuższe telomery w porównaniu do osób, które stronią od sportu (określili to po prostu siedzącym trybem życia – sedentary lifestyle) bądź uprawiają go sporadycznie (moderately active). Profesor Larry Tucker i jego zespół, zajmujący się aktywnością fizyczną, wykazali, że osoby, których poziom aktywności fizycznej jest wysoki i stały charakteryzują się telomerami, które są znacznie dłuższe, a ich wiek biologiczny odpowiada niejako 9 lat młodszym komórkom w porównaniu do osób z siedzącym trybem życia i o 7 lat w porównaniu do osób, którzy ze sportem mają do czynienia sporadycznie. Poddane badaniom osoby uprawiały, w przypadku kobiet – 30 minut joggingu codziennie, mężczyźni zaś – 40 minut, przez 5 dni w tygodniu. Tucker przeanalizował znaczną liczbę badanych, bo aż 5823 osób zaangażowanych w projekt badawczy organizowany przez National Health and Nutrition Examination Survey. Wyniki tych doświadczeń wyraźnie wykazały, że osoby o siedzącym trybie życia mają DNA krótsze o ok. 140 par zasad w porównaniu do zwolenników codziennych treningów. Naukowcy podkreślają, że dokładny mechanizm, jak stała, intensywna aktywność fizyczna, może wpływać na długość telomerów i zmiany na poziomie komórkowym, łączą jednak te obserwacje ze szlakami sygnalizacyjnymi związanymi z odpowiedzią immunologiczną i stresem oksydacyjnym.

Źródła

https://medicalxpress.com/news/2017-05-high-linked-years-aging-cellular.html

KOMENTARZE
Newsletter