Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Infekcje wywołane spożyciem drobnoustrojów- część II
Do zatruć pokarmowych bardzo często dochodzi na drodze infekcji (spożycie żywych komórek drobnoustroju chorobotwórczego).

Campylobacter jejuni

Rodzaj Campylobacter obejmuje cienkie (do 0,5 µm), spiralnie skręcone, gram-ujemne pałeczki, rosnące w zakresie temperatur 30-470C, mikroaerofilne. Charakteryzują się ułożoną polarnie rzęską dzięki czemu są niezwykle ruchliwe. Produkty spożywcze szczególnie narażone na bytowanie Campylobacter to mięso, wyroby mięsne (głownie drobiowe), zanieczyszczona woda.

Z 20 zidentyfikowanych gatunków Campylobacter, ponad połowa wykazuje właściwości chorobotwórcze. Campylobacter jejuni uważany jest za główną bakterię wywołującą biegunki. Ponadto, przyczynia się do wywoływania zapalenia jelit, żołądka, posocznicy. Co ciekawe, opisane są przypadki wywołania przez Campylobacter jejuni schorzeń neurologicznych.

Identyfikacja i hodowla

Bardzo dobrze rosną na agarze wzbogaconym w krew lub na agarze czekoladowym. Wykazują słabą aktywność metaboliczną, nie rozkładają węglowodanów, tłuszczy, białek. Są zdolne do rozkładu aminokwasów i metabolitów pochodzących z cyklu Krebsa. Hodowle prowadzi się w temperaturze 420C.

E.coli

E.coli wchodzi w skład naturalnej mikroflory fizjologicznej jelit ludzi i zwierząt. Pałeczka okrężnicy izolowana jest z kału, choć niekiedy mogą być izolowane z błon śluzowych czy skóry. Głównym czynnikiem zakażeń dróg moczowych jest właśnie E.coli. Bardzo niebezpieczne są szczepy UPEC, które charakteryzują się obecnością czynników chorobotwórczości. Pałeczka okrężnicy wywołuje również zapalenia opon mózgowo rdzeniowych, płuc, pęcherzyka żółciowego. Szczepy chorobotwórcze wywołują biegunki podróżnych (szczep ETEC), owrzodzenia śluzówki okrężnicy (EIEC), wytwarzają toksynę Shiga-podobą (EHEC- enterokrowotoczna).

Pałeczki E.coli zaliczane są do bakterii gram-ujemnych, optymalna temperatura wzrostu sięga 370C. Otoczone są rzęskami, poruszają się wolno lub wcale. Najważniejszymi cechami biochemicznymi jest zdolność do fermentowania laktozy i rozkładu tryptofanu. Charakterystyczną cechą pozwalającą na rozróżnienie jest również próba MR, którą E.coli wykazują dodatnio. W testach VP dla E.coli pojawia się wynik ujemny. 

Edyta Bańcyr

Źródła

www.sanger.ac.uk/.../campylobacter-jejuni.html

www.eufic.org/article/pl/1/2/artid/campylobacter-jejuni-bacteria/

www.cdc.gov/pulsenet/pathogens/campylobacter.html

www.cdc.gov/ecoli

www.mayoclinic.com/health/e-coli/DS01007

KOMENTARZE
Newsletter