Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Immunoterapia nowotworów – jak zadbać o bezpieczeństwo chorego?
Immunoterapia nowotworów – jak zadbać o bezpieczeństwo chorego?

Choroby nowotworowe stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. W ostatnich latach nastąpił przełom w leczeniu nowotworów litych w stanach zaawansowanych dzięki zastosowaniu immunoterapii. Istotą tego sposobu leczenia jest przywrócenie przeciwnowotworowej funkcji obronnej układu immunologicznego przez blokery tak zwanych punktów kontrolnych (checkpoints). Leki tego typu znajdują zastosowanie w leczeniu m.in. czerniaka, niedrobnokomórkowego raka płuca, raka nerki, jelita grubego, raków głowy i szyi. Nowoczesna immunoterapia daje efekt nawet kilkuletniego przeżycia chorych na te nowotwory w stadiach zaawansowanych z obecnością przerzutów.

Leczenie systemowe nowotworów prowadzi u części chorych do wystąpienia objawów toksycznych. Stosowane w nowoczesnej immunoterapii blokery punktów kontrolnych obarczone są specjalnym rodzajem objawów niepożądanych. Wynikają one z „pobudzenia” układu immunologicznego i reakcji autoimmunizacyjnych. Znane są jako „immunerelatedadverseevents” (irAE) i charakteryzują się nieinfekcyjnym zapaleniem licznych narządów. Do najczęściej obserwowanych zaburzeń należą: zapalenia narządów wydzielania wewnętrznego (np. tarczycy), przewodu pokarmowego (zapalenia jelit, wątroby), skóry, powikłania neurologiczne, kardiologiczne. Jednym z najpoważniejszych jest zapalenie śródmiąższowe płuc, określane, jako „checkpoint inhibitor pneumonitis” (CIP), mogące prowadzić do niewydolności oddechowej. Immunologiczne objawy niepożądane klasyfikowane są w zależności od stopnia nasilenia objawów w skali 1-5, w stopniach najwyższych mogą prowadzić do zgonu.

W większości przypadków zaprzestanie stosowania immunoterapii i włączenie leczenia glikokortykosteroidami jest skuteczne w opanowaniu groźnych objawów. Dlatego niezwykle ważne jest ich właściwe rozpoznanie. Objawy niepożądane mogą wystąpić w każdym okresie immunoterapii, niezależnie od rodzaju leczonego nowotworu, a obraz kliniczny nie jest specyficzny, może być trudny do odróżnienia od zapalenia infekcyjnego lub progresji nowotworu. Rozpoznanie tych powikłań wymaga zastosowania odpowiedniej diagnostyki, której zasady zostały opracowane. Chorzy z objawami zajęcia różnych narządów w przebiegu immunoterapii mogą szukać porady u lekarzy różnych specjalności. Wiedza na ten temat wymaga więc szczególnej popularyzacji w środowisku pracowników ochrony zdrowia, ale także pacjentów i ich opiekunów.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/dna-dziedzictwo-spirala-bia%c5%82ka-3598439/

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2028>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter