Innowacyjne igły powstrzymają ból przy szczepieniu
Innowacyjność tej technologii zawdzięcza się mikroigłom. Badania w ich kierunku prowadzone były już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, lecz dopiero późne lata dziewięćdziesiąte dzięki osiągnięciom w mikroelektronice pozwoliły na opracowanie metod, które ściśle mogły definiować rozmiary tworzonych mikroigieł.1Ich rozmiary, jak sama nazwa wskazuje, są rzędu mikrometrów, ustawione są one na powierzchni równomiernie w rzędach, gdzie gęstość występowania sięga około dwudziestu tysięcy na centymetr kwadratowy! Nanopatch stosuje igły o długości od stu mikrometrów.
Bezbolesną drogę podawania szczepionki zawdzięcza się właśnie długości mikroigieł. Ból związany z podawaniem szczepionek domięśniowo lub podskórnie szczególnie w przypadku tych pierwszych jest związany z naruszeniem zakończeń nerwowych, Nanopatch umożliwia dostarczenie szczepionki do warstwy skóry właściwej bez ich naruszenia.2 Redukcja rozmiarów oprócz wyeliminowania bólu pozwoli na pominięcie stosowania klasycznych igieł w przypadku części szczepionek. Metoda szczepienia polega na krótkotrwałym (od kilkunastu sekund do trzech minut) przyciśnięciu przez pacjenta płytki z zaadsorbowaną szczepionką.
Termostabilność a mikroigły
Transport i przechowywanie szczepionek wymaga zachowania specjalnych warunków. Utrzymanie odpowiedniej temperatury jest cechą priorytetową , a wszelkie odstępstwa zarówno w stronę przechłodzenia jak i przegrzania wpływają destruktywnie na szczepionkę. Problem ten dotyka szczególnie krajów trzeciego świata, gdzie straty szczepionek w wyniku zaburzenia łańcucha chłodniczego (ang. Cold Chain) decydują o losie przyszłych odbiorców. Problem ten również może zostać rozwiązany dzięki zastosowaniu technologii Nanopatch.3 Mikroigły pokrywane są suchą szczepionką w ilości nanogramów4 przez co łatwo są adsorbowane na powierzchni mikroigły. Długoterminowe badania wskazują równoważną odpowiedź immunologiczną świeżo przyrządzonych szczepionek i tych pokrytych na płytkach do tych przechowywanych przez sześć miesięcy w temperaturze dwudziestu trzech stopni Celcjusza.2
Zmniejszenie rozmiarów zmniejszy koszty produkcji
Szczególnym zainteresowaniem cieszy się redukcja ilości szczepionki. Według badań laboratoryjnych przeprowadzonych na myszach, równomierna odpowiedź immunologiczna organizmu uzyskiwana jest stukrotnie mniejszą dawką, przy wykorzystaniu technologii Nanopatch, niż w przypadku domięśniowego podania.2,4 Zmniejszenie dawki w ilości dwóch rzędów pozwoli zredukować koszty produkcji. Spotkało się to z aprobatą przemysłu farmakologicznego. Rozpoczęcie współpracy między firmą Vaxxas, a koncernem farmaceutycznym Merck, podkreśla rangę jaką nadano mikroigłom. Owocem pracy tych firm będzie optymalizacja metody i przeprowadzenie późniejszych badań klinicznych, w zamian za to Merck uzyska licencje zastosowania technologii Nanopatch do swoich szczepionek. Kiedy zatem możemy spodziewać się innowacji na rynku? Wedle doniesień prawdopodobną datę rozpoczęcia badań klinicznych szacuje się na przełom roku 2014 i 2015. Rezultat tych badań dopiero określi możliwość stosowania technologii Nanopatch u ludzi, do tego czasu będziemy musieli zadowolić się standardowymi szczepionkami.
Krzysztof Bielec
KOMENTARZE