Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
H3 Biomedicine i Selvita ogłaszają rozpoczęcie strategicznej współpracy w zakresie odkrywania celowanych leków przeciwnowotworowych
Redakcja portalu, 17.09.2013 , Tagi: Selvita, H3 Biomedicine
H3 Biomedicine i Selvita ogłaszają rozpoczęcie strategicznej współpracy w zakresie odkrywan
H3 Biomedicine Inc., firma biotechnologiczna specjalizująca się w badaniach nad celowanymi terapiami przeciwnowotworowymi i Selvita S.A. (PL:SLV), jedna z największych w Europie Środkowo–Wschodniej firm biotechnologicznych działających w obszarze odkrywania i rozwoju leków, ogłosiły podjęcie strategicznej współpracy mającej na celu opracowanie przełomowych, genetycznie zindywidualizowanych leków stosowanych w terapiach onkologicznych. Firmy będą wspólnie pracować nad ustaleniem roli i możliwości terapeutycznych modyfikacji aktywności wybranych celów białkowych z grupy kinaz, w zależności od kontekstu genetycznego pacjentów z nowotworami, w celu wygenerowania małocząsteczkowych związków chemicznych, jako potencjalnych kandydatów klinicznych.

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie genomiki nowotworów pozwalają na identyfikację dotąd nieznanych celów terapeutycznych, które umożliwiają opracowanie nowych strategii rozwoju leków na raka. Firma H3 Biomedicine opracowała, chronioną tajemnicą przedsiębiorstwa, rozbudowaną bazę wiedzy na temat potencjalnych nowych celów terapeutycznych, jak również wdrożyła szereg unikalnych narzędzi w obszarze genomiki nowotworów, bioinformatyki i walidacji celów terapeutycznych, pozwalających na wykorzystanie najnowszych odkryć z dziedziny genomiki w sterowaniu procesami biologicznymi w organizmie. Mają one szansę przyczynić się do szybkich postępów w odkrywaniu i rozwoju nowych leków w ramach rozpoczętej strategicznej współpracy z Selvitą.

Selvita rozpoczęła swoje pierwsze programy badawcze, których celami terapeutycznymi są białka z rodziny kinaz, w 2008 roku. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat, z pomocą doskonale wykwalifikowanego zespołu naukowego, opracowała jedną z najlepiej rozwiniętych w skali światowej platform rozwoju nowych leków z tego obszaru.

Połączenie doświadczenia i know-how będącego w posiadaniu obu firm pozwoli na skuteczne wykorzystanie danych o nowych celach terapeutycznych wynikających z bieżących odkryć naukowych z zakresu genomiki nowotworów.

W chwili obecnej najważniejszym celem H3 Biomedicine jest jak najbardziej efektywne wykorzystanie danych zarówno z publicznie dostępnych źródeł naukowych, jak i specjalistycznej wiedzy pochodzącej z naszych wewnętrznych badań w obszarze genomiki, w celu zidentyfikowania kluczowych onkogenów oraz opracowania skutecznych terapii skierowanych przeciwko tym onkogenom” oświadczył Dr Markus Warmuth, Prezes i Dyrektor Wykonawczy H3 Biomedicine. „Zarówno H3 Biomedicine, jak i Selvita przykładają niezwykłą wagę do wczesnej weryfikacji nowych celów terapeutycznych w fazie przedklinicznej, co w efekcie umożliwia szybkie wykorzystanie tych odkryć w praktyce, w postaci genetycznie celowanych terapii przeciwnowotworowych. Ta współpraca jest kluczowym narzędziem w naszym arsenale działań badawczych, ponieważ pozwoli połączyć platformę kinazową Selvity i jej kompetencje w obszarze chemii medycznej z doświadczeniem, które H3 zgromadziło w obszarze walidacji celów terapeutycznych, bioinformatyki oraz analizy genomicznej. Cieszymy się z nadchodzącej współpracy z firmą Selvita i mamy nadzieję, iż w jej wyniku będziemy mogli zapewnić pacjentom nowe, skuteczne leki.

Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu Selvity, mówi: „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z rozpoczynającej się współpracy z H3 Biomedicine. Cieszymy się, iż będziemy mogli wykorzystać sukcesywnie rozwijaną przez nas platformę inhibitorów kinaz, aby wspólnie prowadzić badania nad tak ważnymi celami terapeutycznymi. Ogromne kompetencje H3 w obszarze identyfikacji i walidacji targetów, nad którymi zamierzamy pracować, pozwolą wynieść nasze badania na zupełnie nowy poziom.

Krzysztof Brzózka, Dyrektor Naukowy Selvity i Członek Zarządu dodaje: „Naukowcy obu firm, H3 Biomedicine i Selvity, w swoich działaniach zawsze dążyli do odkrywania innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych, które skutecznie przełożyłyby się na zwiększenie szans pacjentów walczących z chorobą nowotworową. Bardzo cieszymy się, że w ramach tej, strategicznej dla obu partnerów współpracy, będziemy mogli znacznie rozszerzyć zasięg i skalę prowadzonych przez nas projektów.”

W ramach współpracy badawczo – rozwojowej Selvita otrzyma od H3 gwarantowane finansowanie swoich prac badawczych w latach 2013 – 2015 na kwotę 1 796 000 USD, co stanowi równowartość 5 783 000 PLN. H3 Biomedicine będzie również wykonywało na swój koszt dodatkowe badania naukowe we wspólnie zdefiniowanym zakresie. Po zakończeniu współpracy badawczej strony zamierzają dalej współpracować nad rozwojem nowych cząsteczek zidentyfikowanych w ramach wspólnych projektów, co może stanowić źródło istotnych przychodów z tytułu kamieni milowych i tantiem (tzw. milestones i royalties) dla Selvity.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2021>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter