„Zadaniem Biobanku jest gromadzenie próbek krwi i moczu, które zostaną wykorzystane do badań naukowych poświęconych wykrywaniu nowoczesnych markerów i terapii schorzeń sercowo-naczyniowych oraz autoimmunologicznych. Dzięki biobankowaniu, wskazane wyżej choroby można poddać dokładnym analizom i zdefiniować ich najbardziej typowe cechy np. u pacjentów z danej grupy wiekowej. To umożliwi stworzenie nowych terapii pozwalających na skuteczne leczenie chorób. Im większa ilość zgromadzonych próbek biologicznych, tym lepsza jakość prowadzonych badań naukowych. Naszym celem jest pobranie próbek od 10 tys. osób. Dzięki temu będziemy mogli zmagazynować ok. 230 tys. próbek materiału biologicznego. Bez odpowiedniego zaawansowanego systemu informatycznego gromadzenie i archiwizowanie, a następnie przetwarzanie i wyszukiwanie danych nie byłoby możliwe. Dlatego też zdecydowaliśmy się na system STARLIMS.” – powiedział dr Łukasz Kozera, kierownik placówki.
Zakres wdrożenia systemu STARLIMS w Biobanku Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ objął m.in. utworzenie bazy pacjentów wraz z gromadzeniem szeregu danych ankietowych, historii choroby wraz z zażywanymi lekami i wynikami badań diagnostycznych oraz pełen nadzór nad biorepozytorium (w tym oznakowanie i lokalizacja pozyskanego materiału biologicznego).
„Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ to drugi, po biobanku w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, tego rodzaju projekt realizowany przez Selvitę. Cieszymy się, iż wdrażając STARLIMS w biobankach w sposób pośredni przyczyniamy się do sukcesu ośrodków będących przyszłością medycyny i badań diagnostycznych.” – powiedział Sebastian Kwaśny, Dyrektor Departamentu Bioinformatyki w Selvita S.A.
KOMENTARZE