Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Finał III edycji programu ADAMED SmartUP już za nami!
To już trzeci raz, kiedy mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej gali programu stypendialnego ADAMED SmartUP. 5 września 2017 roku w Centrum Konferencyjnym Kopernik odbył się uroczysty finał trzeciej edycji programu, podczas którego wyłoniono dziesięcioro laureatów nagrody głównej, a także trójkę stypendystów drugiej edycji programu.

 

 

Program ADAMED SmartUP jest realizowany przez Fundację Grupy Adamed, która została stworzona, aby wspierać działalność badawczo-rozwojową, naukową i oświatową w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych oraz rozwój młodzieży i środowiska naukowego.

– Udział w programie ADAMED SmartUP to dla jego uczestników szansa na postawienie pierwszych kroków na drodze do imponujących karier naukowych. Nasi eksperci wraz z wykładowcami w kraju opracują i będą realizować "szyte na miarę" konsultacje edukacyjne uwględniające zainteresowanie oraz plany naszych laureatów. Natomiast stypendyści otrzymają finansowe wsparcie na dalszy rozwój naukowy – mówi Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Grupy Adamed.

Przypomnijmy – rekrutację rozpoczęła naukowa gra alternatywnej rzeczywistości. Młodzi naukowcy zmagali się z zadaniami z obszaru nauk ścisłych – biologii, chemii, fizyki oraz matematyki. Gra miała wyłonić zwycięzców charakteryzujących się zdolnością kreatywnego, nieszablonowego myślenia, szybkiego łączenia faktów oraz dociekliwością. W tym roku walka była niezwykle zacięta, a w pierwszym etapie rekrutacji wzięło udział aż 7 tysięcy osób!

Kolejnym etapem rekrutacji było spotkanie z Radą Naukową Programu w składzie prof. Marek Kulus, prof. Michał Fedoryński, prof. Andrzej Górski, Andrzej Dethloff, dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz oraz Katarzyna Dubno. Osoby z najlepszymi wynikami zostały zaproszone na rozmowy rekrutacyjne i na ich podstawie wyłoniono 50 uczestników innowacyjnego obozu naukowego, który w tym roku był zorganizowany wspólnie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego i dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Jak przybliża nam informator programu ADAMED SmartUP:

  • Program merytoryczny obozu jest podzielony na cztery grupy tematyczne: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nanotechnologie.
  • Zajęcia prowadzą wykładowcy oraz badacze z najlepszych uczelni czy ośrodków akademickich w Polsce i na świecie.
  • Na uczestników obozu czekają także wycieczki do miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak np.: nowoczesne laboratoria grupy Adamed, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku czy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
  • Uczestnicy obozu biorą udział nie tylko w zajęciach praktycznych i teoretycznych, ale także w warsztatach z umiejętności miękkich, takich jak praca w grupie czy wystąpienia publiczne.

Rolę prowadzącego gali po raz kolejny objął Marcin Prokop i taki wybór chyba nikogo nie dziwi. Prezenter świetnie poradził sobie w swojej roli, a jego inteligentne żarty skutecznie rozładowywały atmosferę. – Najbliższa przyszłość przyniesie wielkie zmiany. W ciągu kolejnych 20 lat – jak mówią znawcy – ma zniknąć 45% aktualnie znanych zawodów. W ciągu swojego życia przeciętny student będzie zmieniał swoją prace średnio 12 razy. Raz na 12 miesięcy podwaja się suma ludzkiej wiedzy zapisanej na różnych nośnikach. W tym świecie, wiedza jest absolutnym kluczem, aby odnieść sukces, aby się w nim odnaleźć. Patrząc na Was i znając Wasze osiągnięcia jestem na 100% pewien, że Wy będziecie tymi ludźmi, którzy będą na czele peletonu – tak prezenter zwracał się do zgromadzonych, młodych naukowców.

Na scenę zostali zaproszeni Maciej Adamkiewicz, Wiceprezes Zarządu Fundacji Grupy Adamed oraz Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Funcacji Grupy Adamed, która odczytała list od Ministra Zdrowia, Konstantego Radziwiłła, w którym ten składał serdeczne gratulacje dla władz fundacji, rady naukowej oraz wszystkich zaangażowanych w szczytną misje firmy. Dr Małgorzata Adamkiewicz nie mogła uczestniczyć w gali finałowej, jednak poprzez nagrany filmu wideo przypominała o sukcesach polskich naukowców na arenie międzynarodowej. – Warto, abyśmy jako kraj umieli wykorzystać taki potencjał intelektualny w polskim biznesie, aby móc służyć wzrostowi gospodarczemu naszego kraju – mówiła Małgorzata Adamkiewicz.

Prowadzący ogłosił laureatów, a Rada Naukowa Programu ADAMED SmartUp wręczyła dyplomy oraz składała gratulacje zwycięzcom.

 

 

Laureaci nagrody głównej 3. edycji Adamed SmartUP:

Anna Kotańska – laureatka Olimpiady Chemicznej, zdobywczyni 5. miejsca na świecie w Międzynarodowych Drużynowych Zawodach Matematycznych NABOJ i licznych tytułów laureata konkursów przedmiotowych z matematyki i chemii. W wolnym czasie biega, skleja modele żaglowców i w ramach wolontariatu udziela korepetycji z przedmiotów ścisłych. Raz na dwa tygodnie gotuje paellę i jest w tym coraz lepsza.

Maciej Maciuszek – zajął pierwsze miejsce w Małopolskim Konkursie Chemicznym dla gimnazjalistów. Brał też udział w Olimpiadzie Chemicznej i warsztatach z chemii organizowanych w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Poza chemią pasjonują go języki obce. Jest laureatem konkursów na szczeblu wojewódzkim z języka angielskiego i niemieckiego

Magdalena Justyniarska – laureatka konkursu przedmiotowego z biologii i finalistka z chemii. Zdobyła też 3. miejsce w konkursie regionalnym „Randka z Chemią” i była wolontariuszką Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Bierze udział w projekcie badawczym WBiOŚ na temat wpływu naturalnych ekstraktów roślinnych na rozwój grzybów. Wolny czas wypełnia jej muzyka oraz zwiedzanie muzeów i wystaw sztuki

Aleksandra Kamizela – finalistka Olimpiady Biologicznej, a wcześniej laureatka wojewódzkich konkursów z biologii i chemii dla gimnazjalistów. Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W swojej szkole działa też w Towarzystwie Nauk Ścisłych.

Jędrzej Machtyl – laureat pięciu konkursów przedmiotowych (biologia, chemia, geografia, fizyka, język angielski) dla gimnazjalistów, a także Olimpiady Wiedzy o Żywności i Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, dzięki któremu brał udział w licznych warsztatach naukowych.

Marcin Kępa – zdobywca pierwszego miejsca w konkursie „Elektronika to jest to” oraz laureat konkursów z informatyki i języka angielskiego. Najbardziej interesuje go programowanie jako część robotyki oraz własnoręczne konstruowanie robotów. Wykorzystuje w nich zdobytą wiedzę z zakresu elektroniki, inżynierii i informatyki.

Bartosz Multan – finalista Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, uczestnik licznych ogólnopolskich konkursów walk robotów. Poza robotyką i programowaniem pasjonuje się śpiewaniem. Jest członkiem włocławskiego chóru „Canto”, z którym brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach pieśni.

Wiktor Jaśniak – finalista Olimpiady Fizycznej, a wcześniej także dwukrotny laureat konkursów przedmiotowych dla gimnazjalistów z fizyki i dwukrotny finalista z matematyki.  Działa w szkolnym kole fizyki.

Piotr Juszczyk – laureat ogólnopolskich konkursów z fizyki dla gimnazjalistów PINGWIN i PANDA, zdobywca 10. miejsca w konkursie „Fascynująca Fizyka”, laureat wojewódzkiego konkursu z matematyki i fizyki oraz finalista z chemii. Poza naukami ścisłymi zajmuje się organizacją debat na tematy społeczne oraz uczestnictwem w projektach fotograficznych i filmowych.

Weronika Ormaniec – laureatka Śląskiego Konkursu Matematycznego i regionalnego konkursu „Randka z Chemią”. Pasję do nauk ścisłych łączy ze szkolnym wolontariatem, w ramach którego, organizuje koncerty i zbiórki na cele charytatywne, a także z zaangażowaniem w lokalny projekt „Redakcja BB”. Jej pasją jest taniec towarzyski, w którym osiągnęła poziom klasy B.

– Laureaci otrzymali pakiet 10-ciu miesięcy konsultacji edukacyjnych. To przede wszystkim mentorskie wsparcie w dalszym rozwoju ich pasji, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego zwycięzcy. Będą mieli możliwość współpracować z ekspertami, zarówno z Polski, jak i z zagranicy – informuje Biuro Prasowe Programu ADAMED SmartUP.

Po ogłoszeniu laureatów na scenę został zaproszony dr Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz wykładowca programu ADAMED SmartUp. Wygłosił wykład o tym jak z pozoru błahe spostrzeżenia mogą prowadzić do wielkich odkryć naukowych. Wykładowca posłużył się przykładem rozszczepiania światła, gdy spojrzy się na jego źródło przez materiał np.  firankę. – Dlaczego Państwu o tym mówię? Dlatego, że z tego prostego doświadczenia jesteśmy w stanie wyciągnąć bardzo wiele informacji. Jesteśmy w stanie powiedzieć, jakie są rozmiary oczek pomiędzy włóknami tkaniny, jak ta tkanina jest spleciona, jakie nici zostały użyte, z jakie materiału są zrobione, czy tkanina jest naprężona, czy ma defekty, a nawet to czy jest brudna. Jesteśmy w stanie powiedzieć w zasadzie o wszystkich, najważniejszych parametrach tkaniny – wyjaśniał publiczności. Przypomniał również o nagrodzonym Noblem odkryciu panów Maxa von Laue i Williama oraz Lawrence Braggów, którzy okryli, że promienie rentgenowskie przechodzące przez kryształ ulegają rozproszeniu, a kształt, który powstanie po drugiej stronie na kliszy fotograficznej pozwala określić jak ułożone są atomy, jakie są odległości pomiędzy nimi oraz czy w krysztale znajdują się jakieś defekty.

 

 

Już we wrześniu rusza rejestracja do kolejnej, czwartej już edycji. Szczegóły podane zostaną na www.adamedsmartup.pl. Gorąco zachęcamy wszystkich młodych ludzi do wzięcia udziału w tym innowacyjnym programie!

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

 

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter