Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Examen wzmocni kompetencje Grupy NEUCA w segmencie badań klinicznych
Examen wzmocni kompetencje Grupy NEUCA w segmencie badań klinicznych

Największa w kraju sieć ośrodków badań klinicznych Pratia SA należąca do Grupy NEUCA 3 lutego 2020 r. objęła 100 proc. udziałów Examen Sp. z o.o., firmy specjalizującej się w badaniach z zakresu onkologii i hematologii. Dzięki połączonym potencjałom obu spółek może zwiększyć się dostępność do innowacyjnych terapii przeciwko nowotworom.

 

 

Examen w Skórzewie k. Poznania to jeden z największych ośrodków badań klinicznych w zachodniej Polsce, oferujący pacjentom nowoczesną diagnostykę i leczenie, a sponsorom i firmom CRO najwyższą jakość prowadzonych projektów. Firma została założona w 2016 r. przez dwóch lekarzy: dr hab. n. med. Macieja Kaźmierczaka oraz lek. Michała Kwiatka, którzy w codziennej praktyce zajmują się hematoonkologią.

– Examen i Pratię połączyła przede wszystkim chęć działania na rzecz rozwoju badań klinicznych w Polsce. Współpraca z jednym z najsilniejszych partnerów na polskim rynku badań klinicznych otwiera przed nami możliwość korzystania z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w tym także z dostępu do tworzonego przez Pratię elektronicznego systemu badań klinicznych. Nasz ośrodek od 2016 r. bardzo dynamicznie się rozwija, a współpraca z Pratią otwiera przed nami nowe perspektywy. Dzięki niej Examen wejdzie do sieci ośrodków, które specjalizują się m.in w zakresie badań onkologicznych i hematologicznych, co stanowiło do tej pory jeden z głównych obszarów naszej aktywności – mówi Michał Kwiatek, kierownik ośrodka badań klinicznych Examen.

Examen ma do dyspozycji własny, 350-metrowy kompleks zaadaptowany z myślą o badaniach klinicznych: z bogato wyposażonym gabinetem vital-signs, czterema gabinetami konsultacyjnymi, osobną strefą leku badanego z monitoringiem temperatury, salą konferencyjną i przestrzenią koordynatorską. Ośrodek do tej pory przeprowadził (badania zakończone lub z zamkniętą rekrutacją) już ponad 20 prób klinicznych, zarówno II, jak i III fazy. Firma może się poszczycić cały czas rozbudowywanym zespołem specjalistów (lekarzy, farmaceutów, pielęgniarzy i specjalistów ds. opieki nad pacjentami) oraz dobrymi wynikami rekrutacji pacjentów.

Połączenie z Examen jest konsekwencją realizacji strategii obszaru badań klinicznych Grupy NEUCA, która zakłada silny rozwój kompetencji w obszarze prowadzenia projektów z onkologii ze szczególnym skupieniem na hematoonkologii.

To kolejna inwestycja NEUCA w obszarze badań klinicznych. Spółka Examen dołączyła do Małopolskiego Centrum Medycznego – obecnie część spółki Pratia oraz firmy typu CRO – CRO ClinScience (powstałe z połączenia Biosciecne i ClinMed Pharma), które są odpowiedzialne za rozwój tego segmentu w Grupie.

Examen, obok największego ośrodka badań klinicznych z hematooonkologii Pratia Kraków, Szpitala Wielospecjalistycznego w Ostrołęce, nowo powstającego ośrodka onkologicznego w Katowicach, stanowić będzie już czwartą lokalizację, w której Pratia umożliwia realizację prowadzenia badań klinicznych z onkologii dla firm farmaceutycznych. Obecnie spółka prowadzi prawie 200 projektów w 8 wyspecjalizowanych ośrodkach, z czego około 40 proc. stanowią badania kliniczne w onkologii.

Zgodnie z postanowieniami umowy obaj założyciele spółki Examen pozostają w jej strukturach, kontynuując wspólne prace nad dalszym rozwojem firmy i umożliwiając dostęp do nowoczesnych terapii w ramach badań klinicznych jeszcze większej liczbie pacjentów.

– Rynek badań klinicznych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Z roku na rok zwiększa się nie tylko świadomość lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów na temat badań klinicznych i płynących z nich korzyści. Za ich sprawą pacjenci mają dostęp nie tylko do procedur medycznych i diagnostyki na wysokim poziomie, szerokiego zakresu badań, które są często niedostępne w specjalistycznej opiece medycznej, ale także do innowacyjnych leków i metod leczenia, nieosiągalnych w standardowym lecznictwie. To właśnie Pacjent, jego komfort oraz bezpieczeństwo, jest w centrum naszego zainteresowania – tłumaczy Tomasz Dąbrowski, Prezes Pratia. – Wartością dodaną, otrzymaną w wyniku połaczenia naszych spółek, jest zwiększona możliwość poszerzania portfolia obszarów terapeutycznych i projektów badań klinicznych. Pratia daje swoim partnerom nowe możliwości współpracy, a pacjentom szerszą ofertę udziału w badaniach klinicznych – dodaje. 

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/sprz%c4%99t-medyczny-medycyna-4099430/

KOMENTARZE
Newsletter