Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowoczesne podejście do badań klinicznych. Ośrodek Pratia MCM Kraków wśród europejskich liderów innowacyjności
Nowoczesne podejście do badań klinicznych. Ośrodek Pratia MCM Kraków wśród europejskich lid

Za sprawą rozwijającej się medycyny tysiące chorych na świecie otrzymuje szansę na dłuższe i lepsze życie. 7 marca br. nastąpiło otwarcie interdyscyplinarnego ośrodka MCM Pratia Kraków. Dzięki niemu mieszkańcy całej Polski zyskują dostęp do ponad 20 poradni i pracowni specjalistycznych o najwyższych europejskich standardach.

Fot. Przecięcie wstęgi MCM Pratia Kraków, od lewej: M. Jurkun, A. Kulig, M. Geriatowicz-Osmańska, źródło: materiały prasowe

 

Innowacje synonimem rozwoju medycyny

Od 1900 r. średnia długość życia na świecie wzrosła ponad dwukrotnie i wynosi obecnie ponad 70 lat. Tylko między 2010 a 2019 r. ta liczba wzrosła o niemal 3 lata [1]. Wśród czynników, które się do tego przyczyniły, wskazuje się przede wszystkim: rozwój medycyny i opracowywanie szczepionek, a także poprawę warunków życia i powstanie wynalazków pomagających podnieść poziom higieny. Dzięki innowacyjnym metodom leczenia możemy dziś zapobiegać wielu chorobom, które w przeszłości stanowiły śmiertelne zagrożenie.

Od zawsze kluczowe było rozwijanie wiedzy i poszukiwanie nowych, udoskonalonych metod leczenia. Każda kolejna dekada dostarcza nam nowych informacji i narzędzi. Ogólna wiedza na temat funkcjonowania ludzkiego ciała, odkrycia z zakresu chemii, biologii i fizyki, opracowywanie nowych cząsteczek – to wszystko daje zespołom lekarzy, farmakologów czy specjalistów od biotechnologii większe możliwości do wdrażania unikatowych rozwiązań, które ostatecznie wpływają na większą skuteczność leczenia. W rezultacie powszechne niegdyś choroby stają się uleczalne lub ogranicza się ich długofalowe negatywne efekty. Badania kliniczne są obecnie jedyną drogą do wprowadzania innowacyjnych leków i terapii oraz udostępniania ich pacjentom z każdego zakątka globu. – Na całym świecie trwają badania nad nowymi preparatami, które mogą pomóc pacjentom zmagającym się z ciężkimi chorobami. Duża część tych badań (nawet 37% globalnie) dotyczyło onkologii. Dobrym przykładem jest hematoonkologia, gdzie w ostatnich latach zaobserwowaliśmy duży postęp m.in. w leczeniu chłoniaków, przewlekłej białaczki limfatycznej czy szpiczaka plazmacytowego. Dzięki nowym lekom i terapiom tysiące chorych na całym świecie zyskuje nadzieję – komentuje prof. dr hab. n. med. Wojciech Jurczak, specjalista z ośrodka MCM Pratia w zakresie hematologii.

Co wiemy o badaniach klinicznych?

Mimo że prawie ⅔ Polaków zetknęło się w przeszłości z terminem badania kliniczne, wciąż jest wiele barier, które powstrzymują chorych przed udziałem w nich. Pojawiają się m.in.: obawa przed negatywnymi skutkami ubocznymi danej terapii (tę odpowiedź wskazało 58% badanych), strach przed nieznaną terapią (39%), brak zaufania do firm farmaceutycznych (22%) i lekarzy (20%). [2] – Obawy przed nowymi terapiami są zrozumiałe. Jednocześnie widzimy, że osoby, które przynajmniej raz wzięły udział w badaniu klinicznym, są dużo bardziej chętne do uczestniczenia w kolejnych badaniach i mają do nich więcej zaufania. To pokazuje, że wszelkie procedury, sposób prowadzenia badań i obowiązujące standardy przekonują ludzi i dają im większe poczucie bezpieczeństwa – uważa Maciej Jurkun, dyrektor krajowy Pratia Polska. Prowadzone badania kliniczne nie byłoby możliwe bez spełnienia norm jakościowych. Te potwierdzone są w inspekcjach organów krajowych oraz międzynarodowych. Czuwają nad tym takie jednostki, jak: amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), Europejska Agencja Leków (EMA) czy Urząd Regulacji Produktów Leczniczych (URPL) w Polsce.

Kraków z interdyscyplinarnym ośrodkiem wśród liderów Europy

Polska odgrywa ważną rolę na globalnej mapie badań klinicznych. Ostatnie dostępne dane uplasowały Polskę na 11. pozycji pod względem udziału w rynku badań klinicznych na świecie. Kraków wysuwa się na europejską czołówkę, a wszystko to za sprawą nowego ośrodka. Szczególnym wyróżnikiem placówki jest jej interdyscyplinarny charakter. To właśnie tam pacjenci uzyskają dostęp do ośrodka medycyny specjalistycznej, który dysponuje 22 poradniami, zapewniając mieszkańcom Krakowa i Małopolski szeroki wachlarz badań diagnostycznych. Placówka została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Na miejscu znajdują się m.in.: apteka szpitalna z doświadczonym personelem farmaceutycznym, pozwalająca na podawanie cytostatyków, przeciwciał monoklonalnych, immunoterapii i leczenia wspomagającego, ośrodki medycyny specjalistycznej, ośrodek onkologiczny czy szpital jednego dnia z dziennym oddziałem chemioterapii. – Nowy ośrodek Pratia MCM Kraków czerpie z prawie 30 lat doświadczenia w obszarze badań klinicznych. Wszystko zaczęło się w 1995 r. od utworzenia specjalistycznego Ośrodka Badań Klinicznych. Przez kolejne lata następował dynamiczny rozwój ośrodka, który poszerzał swoje możliwości, wprowadzając działania w zakresie kolejnych dziedzin terapeutycznych, w tym hematologii i onkologii. W 2018 r. MCM Kraków, wraz ze swoim dorobkiem i doświadczeniem, dołączyło do sieci ośrodków Pratia. Daje to dostęp do większej liczby innowacyjnych terapii oraz możliwość wymiany doświadczeń specjalistów z wielu miejsc na świecie. Na tym zyskują przede wszystkim pacjenci – wskazuje Marta Gołosz, kierownik ośrodka Pratia MCM Kraków.

W ramach działania ośrodka zakładane jest nawet 8 tys. wizyt pacjentów rocznie oraz realizacja ok. 200 programów badań klinicznych. Prowadzić je będzie multidyscyplinarny zespół wykwalifikowanych badaczy, pielęgniarek, farmaceutów i pozostałych specjalistów z zakresu badań klinicznych. – Cieszymy się, że Kraków zyskuje dostęp do ośrodka, którego standard będzie na najwyższym europejskim poziomie. Mieszkańcy Małopolski otrzymują jednocześnie dodatkową możliwość skorzystania z niedostępnych w Polsce standardów leczenia, a to z pewnością przyczyni się do podniesienia komfortu ich życia – kończy Maciej Jurkun.

Źródła

[1] https://ourworldindata.org/grapher/life-expectancy-at-birth-total-years [dostęp z dnia 2023-03-01].

[2] Raport Świadomość Polaków na temat badań klinicznych Pratia 2022, Warszawa 2022.

KOMENTARZE
Newsletter