Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
EuroLab 2016 - zobacz jak było w tym roku
W zeszłym tygodniu, w dniach 12-14 kwietnia 2016 r. w siedzibie MT Targi w Warszawie odbyły się 18. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab, którym po raz piąty towarzyszyły Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Sale wykładowe pękały w szwach, wystawcy mieli pełne ręce roboty, a goście w wielości ofert nie wiedzieli na czym skupić wzrok!

 

Mijając stoiska wystawców 

Nie sposób powiedzieć o wszystkich firmach, które w te dni postanowiły wystawić się na targach, jednak można wspomnieć o kilku z nich. Prawdziwą furorę zrobiło stoisko Megan S.C., dostawcy najwyższej jakości sprzętu laboratoryjnego, w tym szkła i porcelany laboratoryjnej, aparatury pomiarowej oraz innych elementów. Kusili oni kołem fortuny, a każde zakręcenie nim równało się zdobyciem nagrody, bez „pustych losów”. Oprócz typowych dla targów gadżetów (długopisy, notesy, otwieracze), były też znacznie cenniejsze nagrody, takie jak: powerbanki, lampki do laptopa czy tematycznie - naczynia z termometrem i statywy na probówki.

Jednym z najbardziej imponujących stoisk, z daleka widocznym (z cyklu „stoisko, w stronę którego kierujesz się jak się zagubisz”) była platforma Enbio Technology. To co najbardziej rzucało się w oczy to oczywiście sztandarowe produkty firmy, czyli autoklawy Microjet, o których więcej przeczytacie w naszym artykule. Podczas targów Enbio Technology zdobyło zasłużoną nagrodę główną w kategorii „Wyposażenie laboratorium”. Gratulujemy!

Na wyrazy uznania zasługuje także firma MPW MED. INSTRUMENTS, która zajęła pierwsze miejsce za mikrowirówkę laboratoryjną z chłodzeniem MPW-150R w kategorii „Wyposażenie medycznego laboratorium diagnostycznego”. Firma istnieje na rynku od 1948 r. i jest jedynym w kraju producentem nowoczesnych i niezawodnych wirówek medycznych i laboratoryjnych.

Jak międzynarodowo to międzynarodowo! Na EuroLabie pojawili się też przedstawicieli firmy OHaus, światowego lidera w dziedzinie pomiarów laboratoryjnych, mających zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i farmaceutycznym oraz jubilerskim, a także w szeroko rozumianej edukacji. Wystarczyło zostawić swoją wizytówkę, żeby wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą był najnowszy model wagi przenośnej Scout.

Przeszliśmy tak mniej więcej na EuroLabie sprzętowo przez całe laboratorium, ale czy o czymś nie zapomnieliśmy? To wszystko musi np. na czymś stać, a więc niezbędne są? Tak, dobrze myślicie – meble laboratoryjne, a z ich ofertą zaprezentowała się firma Renggli, która jest niewątpliwym liderem na rynku szwajcarskim, a i mocnym graczem w ogóle w Europie w dziedzinie systemów mebli laboratoryjnych. Oprócz funkcjonalności, w laboratoriach stawia na nowoczesny design.  

Sto lat, sto lat!

Chciało się zaśpiewać przy stoisku firmy Eppendorf Poland, obchodzącej swoje 5-lecie istnienia w naszym kraju. Pracownicy, którzy przyjechali na targi częstowali gości pysznym tortem, po którym "zasłodzeni" z przyjemnością mogliśmy zwiedzać ich stoisko. Firma zaproponowała niedawno kilka nowości w swojej ofercie m.in. wirówki, probówki oraz bioreaktory, a co więcej – rozpoczęła niedawno sprzedaż w eShopie. Poza kwestiami asortymentu, Eppendorf tworzą przede wszystkim bardzo sympatyczni i inteligentni ludzie, a jako ciekawostkę warto wspomnieć, że żaden z nich nie odszedł jeszcze z firmy (odpukać w niemalowane!). Niedługo dowiecie się więcej o tej firmie w oddzielnym artykule. Znacznie dłużej działa zaś w Polsce firma Meranco, która na EuroLabie chwaliła się już 25-letnim stażem w kraju. Przez lata była ona wyłączonym dystrybutorem Eppendorfa, dzięki czemu zagwarantowała im łatwiejszy start w Polsce.

Jeszcze więcej lat na karku ma Uniwersytet Warszawski, któremu akurat śpiewać „Sto lat” nie wypada. Uczelnia niedługo będzie obchodzić swoje 200-lecie istnienia, a o atrakcjach jakie czekają nas z tego tytułu przeczytacie w naszym artykule oraz na stronie obchodów.

Zajrzyjmy do sali wykładowej   

Tam dużo tematów i napięty harmonogram, ale udało nam się posłuchać przynajmniej części z prezentacji. Dr Anna Konopka z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego opowiedziała o fascynujących możliwościach spektrometrii mas (m.in. o oznaczeniu i identyfikacji związków biologicznie aktywnych). Pozostajemy w murach UW, które szczególnie mocno akcentowało swoją obecność na targach, ponieważ na podeście pojawił się Marcin Strawski z Pracowni Elektrochemii, który podjął temat analizy związków nieorganicznych, organicznych i biologicznych w warunkach wysokiej próżni metodami spektroskopii fotoelektronów (XPS) i spektrometrii mas jonów wtórnych (TOF-SIMS).

Teraz temat inny, ale uczelnia ta sama - przedstawiamy dr Elizę Kurek, pełnomocnika do spraw komercjalizacji w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegentka zachęcała, aby szukać informacji o dotacjach na stronach PARP, NCBiR, Ministerstwa Rozwoju i na Portalu Innowacji. Szczególnie w cenie są projekty z zakresu tzw. inteligentnych specjalizacji (zdrowe społeczeństwo, biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami, innowacyjne technologie i procesy przemysłowe). Przedstawiła także krok po kroku proces wprowadzania innowacji przez przedsiębiorcę. Aby nasze działanie zakończyło się sukcesem musimy mieć pomysł na innowacje, wystarczające środki własne, zaplecze badawcze, doświadczenie w przygotowaniu wniosków. Wystarczy, że zabraknie jednego elementu – szansę na powodzenie spadają do minimum.  

Podczas wykładów można było także zapoznać się z nowymi usługami dostępowymi Polskiego Komitetu Normalizującego. Marek Strumiński, Dyrektor Wydziału Sprzedaży, na potrzeby swojej prezentacji zdefiniował pojęcie dokumentu i informacji w kontekście norm, a także przybliżył związane z nimi rodzaje usług, które oferuje zainteresowanym PKN. Omówił on także różnice zachodzące między konkretnymi usługami i eksponował profity wynikające z korzystania z nich.

Duża rozbieżność tematyczna? To jeszcze nic! Prof. dr hab. n. med. Eugenia Gospodarek, Prezes Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, poprowadziła panel dotyczący drobnoustrojów, sama skupiając się na żywności jako środowisku rozwoju drobnoustrojów, zaś koledzy pani profesor opowiedzieli m.in. o szczepach Listeria monocytogenes, Escherichia coli czy o HPV.  

CrimeLab jako impreza towarzysząca

O tym też warto wspomnieć. CrimeLab oprócz specjalistów z branży techniki kryminalistycznej przyciągnął też wiele tzw. „ciekawskich” (tak, bez bicia przyznajemy się do tego, że można nas było znaleźć w tłumie gapiów!). Na kryminalistyczne stoiska przychodzili wystawcy i goście z EuroLabu, a nawet… wycieczki szkolne! Nie ma się czemu dziwić – narzędzia wykorzystywane do badania miejsca zdarzenia, systemy informatyczne zarządzające materiałem dowodowym i wspomagające proces identyfikacji, aparatura laboratoryjna do badań kryminalistyczny i wiele, wiele więcej. Większość z nas zna to tylko z filmów akcji, więc tym chętniej przychodziliśmy oglądać narzędzia na żywo. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. goście z Instytutu Badawczego Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, lidera na polskim rynku wśród laboratoriów wykonujących badania kryminalistyczne w takich obszarach jak: dokumenty, fonoskopia, zapisy wizualne, komputery, poligrafia, antroposkopia, broń i balistyka, mechanoskopia, wypadki drogowe, chemia, biologia, daktyloskopia i traseologia. Zapraszamy do galerii nad artykułem.

My też tam byliśmy!

W pełni gotowości zajęliśmy strategiczną pozycję blisko sali wykładowej i miejsca lunchu (smart enough!) i czekaliśmy na uczestników. Ci bardzo często i chętnie do nas podchodzi częstując się nie tylko cukierkami, ale też naszymi kwartalnikami, wizytówkami i odpowiedziami na liczne pytania. Panią do gustu przypadł ostatni numer kwartalnika z racji mocnego kontentu kosmetologicznego (takie z założenia ma być też kolejne wydanie, ale w nieco innej, odświeżonej odsłonie – warto poczekać). Sporo osób pytało także o możliwość zareklamowania się i o tematy naszych najbliższych szkoleń, ba – nawet proponowali zagadnienia! Co jednak cieszy nas najmocniej – rzadko kiedy musieliśmy się przedstawiać i opowiadać czym się zajmujemy. Dziękujemy za zaufanie!    

KOMENTARZE
Newsletter