Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Eli Lilly rozpoczyna badania nad terapią przeciwciałami u chorych na COVID-19
Eli Lilly rozpoczyna badania nad terapią przeciwciałami u chorych na COVID-19

Eli Lilly, firma farmaceutyczna o globalnym zasięgu, informuje, że rozpoczęła wczesne testy terapii przeciwko COVID-19. Kontrolowane placebo badanie I fazy oceni bezpieczeństwo i tolerancję u pacjentów hospitalizowanych z COVID-19. Wyniki mają być dostępne do końca czerwca.

 

 

 

LY-CoV555, to pierwszy lek, który jest efektem współpracy Eli Lilly z firmą biotechnologiczną AbCellera, badającą i opracowującą ludzkie przeciwciała w celu zwalczania pandemii i powszechnych chorób. Naukowcy z Eli Lilly opracowali przeciwciało w zaledwie trzy miesiące po tym, jak AbCellera i Centrum Badań nad Szczepionkami w Narodowym Instytucie Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) zidentyfikowało je z próbki krwi pobranej od jednego z pierwszych pacjentów z COVID-19 w USA.

Jak przekonuje Eli Lilly, LY-CoV555 jest pierwszym potencjalnym nowym lekiem specjalnie zaprojektowanym do atakowania SARS-CoV-2. Pierwszym pacjentom uczestniczącym w badaniu podano lek w głównych ośrodkach medycznych w USA. Jeszcze w tym miesiącu zostanie dokonany przegląd wyników pierwszego badania na ludziach, po czym mają się rozpocząć szersze próby jego skuteczności. Jednocześnie firma rozpoczyna produkcję leku na dużą skalę, by – jak deklaruje – być gotowa do dostarczenia go pacjentom tak szybko, jak to możliwe. Firma chce zapewnić dostępność kilkuset tysięcy dawek do końca roku.

Jeśli wyniki fazy I wykażą, że przeciwciało można podawać bezpiecznie, Eli Lilly spodziewa się przejść do następnej fazy badań, badając wpływ LY-CoV555 u pacjentów z COVID-19, którzy nie są poddawani hospitalizacji. Firma chce również koncentrować się na wrażliwych populacjach pacjentów, którzy nie są optymalnymi kandydatami do testów szczepionki.

Źródła

lilly.com

KOMENTARZE
Newsletter