Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Elektroporacja na ratunek chemioterapii
Elektroporacja jest zjawiskiem, które umożliwia efektywny transport cząsteczek do wnętrza komórek. To proces często stosowany w kosmetologii, np. do usuwania trądziku lub blizn. Biologom elektroporacja najczęściej kojarzy się z transformacją komórek, czyli wprowadzaniem do nich materiału genetycznego. Istnieje jednak znacznie więcej możliwości aplikacji procesu elektroporacji, a na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie w leczeniu chorób nowotworowych.

Elektroporacja jest niczym innym jak wykorzystaniem pola elektrycznego do tworzenia kanałów o hydrofilowym wnętrzu i średnicy około 1-10 nm w strukturze błony komórkowej. Pole elektryczne przykładane jest w postaci impulsów o określonym napięciu i czasie trwania.

Cechy te warunkują efektywność transportu cząsteczek w zależności od ich rodzaju. Odpowiednio dobrane parametry są niezwykle istotne w aspekcie odwracalności procesu dezorganizacji lipidów, który zapewnia powstanie kanałów.

Do przeprowadzenia procesu elektroporacji wykorzystuje się urządzenia zwane elektroporatorami. W ich budowie wyróżnia się dwa podstawowe elementy:

  • źródło napięcia (moduł generujący prostokątne impulsy prądowe)
  • przystawka do elektroporacji.

W badaniach laboratoryjnych wykorzystuje się przystawki do kuwet jednorazowych lub przystawki przeznaczone do elektroporacji na płytkach hodowlanych.

Zjawisko elektroporacji znalazło zastosowanie w aspekcie transportu leków do wnętrza komórk. Szczególnym i jakże współczesnym przykładem tego typu aplikacji jest chemioterapia nowotworów. W tym przypadku docelowe działanie cytostatyków ma ogromne znaczenie dla efektywności terapii tej grupy śmiertelnych chorób.

Tradycyjne metody podania leków (dożylnie, domięśniowo, doustnie) znacznie ograniczają ich działanie, głównie z powodu wykształconych w komórkach mechanizmów lekooporności, struktury nowotworu i tkanek wokół niego, jak również z powodu specyficznej budowy chemicznej samego leku.