Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Echa konferencji BioMillenium 2017
Echa konferencji BioMillenium 2017
Ogólnopolskie konferencje BioMillenium organizowane są od 2001 roku na terenie Politechniki Gdańskiej. Tegoroczna edycja zatytułowana „Trendy i rozwiązania w biotechnologii i mikrobiologii” odbyła się w dniach 6-8 września. Wydarzenie poświęcone było pamięci zmarłego w ubiegłym roku prof. dr hab. Józefa Kura.

 

 

 

Konferencje BioMillenium, skupiając naukowców z całej Polski, poruszają zagadnienia najnowszych osiągnięć biotechnologii oraz ich praktycznego wykorzystania. Poprzednie edycje BioMillenium pt. „Biologia molekularna” odbyły się w latach 2001, 2005 i 2009. Tegoroczne wydarzenie miało miejsce w monumentalnym Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Głównym organizatorem była Katedra Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Politechniki Gdańskiej oraz Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów.

 

„Połączyła nas Escherichia coli...”
dr n. med. Alfred Samet

 

Tegoroczna edycja BioMillenium poświęcona była pamięci prof. dr hab. Józefa Kura (1955-2016), wieloletniego kierownika Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Politechniki Gdańskiej oraz pomysłodawcy konferencji. Inauguracja BioMillenium 2017 rozpoczęła się wykładem poświęconym postaci profesora jako naukowca i przyjaciela. W niezwykle ciepłych słowach pamięć naukowca uczcili m.in. dr hab. Beata Krawczyk, profesor nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. Wiesław Deptuła z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dr n. med. Alfred Samet z MLL Centrum Medycznego w Warszawie. Prof. Kur w swojej karierze naukowej opublikował ponad 160 prac naukowych, wypromował w sumie 40 doktorów i współpracował z wieloma renomowanymi instytucjami i uniwersytetami w kraju, jak i za granicą. Przez współpracowników wspominany był jako pasjonat biologii molekularnej, skoncentrowany na wprowadzaniu osiągnięć biotechnologii w życie.

Konferencja BioMillenium 2017 podzielona była na 3 bloki tematyczne: I. Biotechnologia w przemyśle, rolnictwie i środowisku, II. Biotechnologia w medycynie i biologii molekularnej oraz III. Mikrobiologia kliniczna i molekularna. W czasie BioMillenium usłyszeć można było wykłady znamienitych gości, takich jak prof. dr hab. Adam Jaworski ze Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, prof. dr hab. Jarosław Dziadek z Instytutu Biologii Medycznej PAN w Łodzi czy prof. Stella i Bogdan Nowiccy z Institute for Women's Health Research, USA. Oprócz doświadczonych wykładowców, wydarzenie było także okazją do zaprezentowania tematyki badawczej młodych pracowników naukowych oraz doktorantów. Przesłane abstrakty zostaną opublikowane w piśmie „Postępy Mikrobiologii”.

KOMENTARZE
Newsletter