Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dzięki specjalnym rękawiczkom usłyszymy, o czym miga osoba głuchoniema
Grupa ukraińskich studentów stworzyła rękawiczki, które są w stanie na bieżąco przetwarzać język migowy na słyszalną mowę, zrozumiałą dla osób słyszących. Ten przełomowy projekt może w istotny sposób poprawić jakość życia osób głuchoniemych oraz ludzi żyjących w ich otoczeniu.

 

Osoby posługujące się językiem migowym wciąż klasyfikowani są jako niepełnosprawni. Powodem tego jest fakt wykorzystywania przez głuchoniemych języka innego niż odgórnie ustalony przez społeczność zamieszkującą określony obszar. Język migowy, jest językiem ludzi, którzy niestety stanowią swoistą mniejszość kulturową. Ta bariera językowa przysparza wielu trudności - głuchoniemi bywają odsunięci od życia społecznego i pozostawieni bez warunków do rozwoju.
Zespół studentów z Ukrainy wynalazł rękawicę, która w połączeniu ze smartfonem umożliwia przełożenie języka migowego na werbalny. Projekt ten przedstawili na Imagine Cup, wygrywając tym samym konkurs organizowany przez Microsoft. EnableTalk. W rękawiczce znajduje się 5 czujników wychwytujących zgięcia dłoni i palców. Ponadto jest tam też wbudowany mikrokontroler, akcelerometr oraz żyroskop. System jest zaopatrzony w moduł Bluetooth, który jest niezbędny do bezprzewodowego przekazywania informacji pomiędzy rękawiczką a komórką. Produkt jest zasilany przez baterię słoneczną oraz wbudowany akumulator, który można naładować za pomocą kabla USB. Całość obsługiwana jest przez systemem Windows Phone i specjalistyczne oprogramowanie.
Gdy osoba niesłysząca posługuje się językiem migowym wspomniane oprogramowanie na bieżąco rozróżnia poszczególne znaki i dokonuje tłumaczenia na dźwięki odtwarzane przez komórkę. Co więcej, system potrafi się dostosować do indywidualnych potrzeb jego posiadacza. Oprogramowanie oprócz standardowego słownika posiada możliwość modyfikowania i dodawania całkowicie nowych gestów. Dzięki temu możnaby w łatwy sposób poradzić sobie z istniejącymi różnicami pomiędzy językami migowymi. Niestety nagroda w konkursie Imagine Cup pokryła zaledwie nieco ponad połowę kosztów przedprodukcyjnych projektu, dlatego na końcowy produkt trzeba jeszcze poczekać.

EnableTalk  to nie jedyny tego typu projekt. W Laboratorium Badań nad Designem na berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych powstał pomysł skierowany do osób głuchoniewidomych. Mobile Lorm Glove to urządzenie wykorzystujące alfabet Lorma. Komunikowanie się w tym języku polega na kreśleniu linii lub punktów na dłoni drugiej osoby. Mobile Lorm Glove również sklada się z komórki i rękawiczki, tym razem jest ona jednak wyposażonej w czujniki nacisku. Co więcej, system działa w obydwie strony - osoba głuchoniewidoma będzie mogła odczytać otrzymanego smsa dzięki silniczkom umieszczonym na grzbiecie rękawiczki. W momencie otrzymania wiadomości będą one wibrować w miejscach przypisanych danym literom. Niestety na realizacje tego projektu również trzeba będzie poczekać.

Źródła

Iwona Grzesiak. Sposoby komunikacji osób niesłyszących / Głuchych a system kształcen. Materiały konferencyjne, Sympozjum Naukowe w Malborku, 31.03.2007 r. „Język migowy we współczesnym szkolnictwie na świecie i w Polsce”

http://enabletalk.com/
http://www.design-research-lab.org/projects/mobile-lorm-glove/
http://www.tombieling.com/
 
zdjęcie nr1 pochodzi ze strony http://enabletalk.com/
 
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter