Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dolnoślązacy coraz chętniej oddają materiał biologiczny do badań naukowych
Dolnoślązacy coraz chętniej oddają materiał biologiczny do badań naukowych

W styczniu i w lutym aż o 77% wzrosła średnia miesięczna liczba dawców materiału biologicznego Biobanku – Krajowego Ośrodka Wiodącego, prowadzonego przez instytut ŁUKASIEWICZ – PORT na wrocławskich Praczach Odrzańskich.

W pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. do biobanku zgłosiło się 256 mieszkańców województwa dolnośląskiego, od których uzyskano 5185 próbek materiału biologicznego. Dla porównania, rok wcześniej w tym samym okresie dawców było 145, co zaowocowało pobraniem 3018 próbek.

– To rekordowy wynik i mamy nadzieję, że ten trend będzie trwały. Oznaczałoby to duży wzrost świadomości Dolnoślązaków. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że badania naukowe prowadzone na ich materiale biologicznym przyczyniają się do rozwoju metod diagnostycznych i terapeutycznych – zauważa dr Elżbieta Gocek, Krajowy Koordynator ds. Biobankowania.

Wrocławski biobank instytutu ŁUKASIEWICZ – PORT jest biobankiem populacyjnym, gromadzącym materiał biologiczny mieszkańców Dolnego Śląska w wieku 20-75 lat. Do chwili obecnej zgromadzono ponad 166 tysięcy próbek materiału biologicznego do badań biomedycznych (m.in. krew do izolacji RNA/DNA, surowicę, osocze, mocz), które są udostępniane naukowcom.

Biobank pracuje według wytycznych międzynarodowej organizacji OECD, normy ISO-20387:2018 oraz Standardów Jakości dla Biobanków Polskich. Wszystkie informacje dotyczące dawców oraz próbek są przechowywane w specjalnie dostosowanej i zabezpieczonej bazie danych. Materiał biologiczny przechowywany jest w temperaturze -80 i -150 stopni Celsjusza. System zamrażania został zabezpieczony dodatkowym zasilaniem awaryjnym oraz butlami z ciekłym azotem i CO2.

KOMENTARZE
Newsletter