Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Depresja vs. zakażenia bakteryjne. Czy to możliwe?
27.05.2013

Depresja – choroba XXI wieku. Szacuje się, że dotyka ponad 350 mln ludzi na świecie. Na obecną chwilę rynek farmaceutyczny udostępnia szereg leków o działaniu przeciwdepresyjnym w celu zaspokojenia zapotrzebowania rosnącej liczby pacjentów cierpiących na tę przypadłość. Mary A. M. Rogers wspólnie z współpracownikami w swoich nowych badaniach przedstawiają wpływ antydepresantów na zwiększenie ryzyka infekcji wywołanych przez Clostridium difficile (Clostridium difficile infection, CDI)

Wyniki badań, jakie opublikowano w czasopiśmie BMC Medicine, wykazały, że dorośli cierpiący na depresję i zażywający antydepresanty zdają się być bardziej narażeni na CDI. Zakażenia wywoływane patogenem z gatunku Clostridium difficiele są jednym z najczęściej występujących zakażeń szpitalnych, a ponadto w Stanach Zjednoczonych są odpowiedzialne za ponad 700 zgonów rocznie. C. difficiele jest czynnikiem etiologicznym rzekomo błoniastego zapalenia jelit, schorzenia spowodowanego nadmiernym namnożeniem się tych drobnoustrojów w świetle jelita. Naukowcy uważają, że kilka rodzajów leków podawanych przy depresji może zwiększyć występowanie CDI, a biorąc pod uwagę fakt, że depresja jest trzecią, najczęściej spotykaną jednostką chorobową na świecie, zaistniała potrzeba zbadania dokładnego charakteru tego ryzyka.

Pierwszy etap badań polegał na przebadaniu osób zakażonych C.difficiele nie cierpiących na depresję oraz chorych. Badacze stwierdzili, że osoby z depresją miały znacznie większą szansę na CDI (36% wzrost) niż osoby zdrowe. Zadziwiającym wynikiem, jaki udało się także uzyskać, jest fakt, że osoby mieszkające samotnie lub starsze, owdowiałe, także wykazują większe prawdopodobieństwo wystąpienia CDI. Starszy, wdowiec z Ameryki wykazał 54% większe prawdopodobieństwo CDI niż jego zamężni rówieśnicy. Samotne mieszkanie powoduje wzrost prawdopodobieństwa CDI nawet o 25%.

Drugim etapem było sprawdzenie powiązania wzrostu możliwości wystąpienia nabytego w szpitalu CDI z terapią antydepresantami. Okazało się, że wiele stosowanych leków nie miało wpływu na CDI, lecz dwa z dwunastu przebadanych  mirtazapina i fluoksetyna, podwoiły ryzyko CDI nawet dwukrotnie. Jednak naukowcy podkreślają, że nie wiadomo czy wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia CDI jest związany ze zmianą mikroflory jelit wywołanej przebiegiem depresją lub lekami związanymi z tym zaburzeniem.

Badania te otworzyły drzwi do dalszej analizy mechanizmów, na podstawie których dochodzi do zjawiska udokumentowanego przez zespół pod wodzą Mary A. M. Rogers. Wyniki te na pewno przyniosą korzyść w szybszym i lepszym identyfikowaniu osób narażonych na CDI.

Malwina Kawka

źródło:

Depression, antidepressant medications, and risk of Clostridium difficile infection. Mary A M Rogers, M Todd Greene, Vincent B Young, Sanjay Saint, Kenneth M Langa, John Y Kao and David M Aronoff. BMC Medicine 2013, 11:121

KOMENTARZE
news

<Maj 2026>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter