Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dendrymery lekiem na białaczkę?
Redakcja portalu, 01.07.2015 , Tagi: dendrymery, białaczka
Dendrymery lekiem na białaczkę?
Nowopowstała łódzka spółka GeneaMed pracuje nad wprowadzeniem nowego, potencjalnie przełomowego leku na białaczkę limfocytową. Lek ten ma opierać się o dendrymery – cząsteczki stosowane w transporcie leków in vivo. Kluczem do ratowania ludzkiego życia ma być chemiczna modyfikacja tych cząsteczek, która będzie powodować śmierć komórek dotkniętych nowotworem.

Białaczka to bardzo niebezpieczny nowotwór krwi, zabijający co rok kilka tysięcy Polaków. Dzieli się ją na dwie klasy – ostrą, występującą nagle, której leczenie bazuje głównie na chemioterapii i przeszczepie szpiku kostnego oraz przewlekłą, którą - jeżeli występują wskazania do leczenia – leczy się specjalistycznymi lekami oraz chemioterapią. Także w jej wypadku niekiedy zaleca się przeszczep szpiku kostnego. Firma GeneaMed, będąca spółką INNOVENTURE oraz fundacji Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzi obecnie badania nad chemicznie zmodyfikanymi dendrymerami, które być może zrewolucjonizują leczenie tego nowotworu.

Dendrymery to nanocząstki, które wykorzystywane są do transportu substancji aktywnych w warunkach biologicznych i do tej pory próbowano je wykorzystać do przenoszenia niektórych leków w organizmie człowieka. Dr Ida Franiak-Pietryga, biolog/biofizyk, specjalista w zakresie diagnostyki chorób białaczkowych i dyrektor ds. badań i rozwoju w GeneaMed, odkryła, że dendrymery mogą – po pewnej modyfikacji struktury chemicznej – same powodować śmierć komórek białaczkowych. Innowacyjność tego wynalazku opiera się na zastosowaniu dendrymerów jako substancji aktywnych samych w sobie, bez dodatkowego przenoszenia leków. Badania, które przeprowadziła dr. Ida Franiak-Pietryga pokazały, że dendrymery z doczepionymi cukrami na zewnętrznych wiązaniach mogą zmusić komórkę białaczkową do samobójstwa, będąc zupełnie nieszkodliwymi dla zdrowych komórek.

Badania, prowadzone są przez zespół naukowy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem prof. Marii Bryszewskiej, przeszły już częściowo przez fazę przedkliniczną. Jednak wprowadzenie na rynek nowego leku to proces niezwykle długotrwały, skomplikowany i bardzo kosztowny. Naukowcy, którzy mają pomysł i wiedzę, potrzebują wsparcia i organizacyjnego, i finansowego. Fundacja Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego, która wspiera i organizuje współpracę pomiędzy światem biznesu a środowiskiem akademickim, postanowiła zaangażować się w projekt, jako że dendrymery mogą zapobiec rozwojowi przewlekłej białaczki limfocytowej, a dotychczasowe wyniki badań są bardzo obiecujące.

INNOVENTURE to fundusz inwestycyjny, którego celem jest biznesowe wsparcie naukowców, wynalazców i inżynierów w komercyjnym rozwijaniu ich projektów, lokowaniu ich na rynku i podnoszeniu ich wartości.

- Zainteresowaliśmy się komercjalizacją dendrymerów, bo to bardzo dobrze rokujący projekt. Przeprowadzone badania pokazują, że możemy mieć do czynienia z naprawdę przełomową technologią ratującą ludzkie życie. Chcemy być częścią tak ważnego wydarzenia – dodaje Marcin Bielówka, prezes zarządu funduszu.

 

Rafał Madaj

Źródła

http://bi.gazeta.pl/im/22/c4/d7/z14140450Q,Dendrymer.jpg

 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
31
Packaging [R]evolution
2022-05-31 do 2022-05-31
Packaging Innovations
2022-05-31 do 2022-06-01
1
2
3
4
5
6
8
Beauty Innovations 2022
2022-06-08 do 2022-06-09
10
11
12
14
16
17
18
19
24
25
26
27
28
30
2
3
Newsletter