Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy polscy naukowcy opracują szczepionkę na koronawirusa? Rząd przekazał 25 mln zł na prace nad wirusami dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ
Czy polscy naukowcy opracują szczepionkę na koronawirusa? Rząd przekazał 25 mln zł na prace

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował o przekazaniu 25 mln zł na badania wirusologiczne dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pieniądze mają nie tylko pomóc w walce z koronawirusem, ale przynieść długofalowe efekty w badaniach nad wirusami, aby w przyszłości przeciwdziałać kolejnym epidemiom.

 

 

Badania naukowe wymagają ogromnych nakładów finansowych, ale do ich prowadzenia niezbędny jest prężnie działający interdyscyplinarny zespół naukowców. W badaniach wirusologicznych konieczna jest kooperacja naukowców – biologów, biotechnologów z lekarzami, klinicystami. Takie kompleksowe podejście do badań znacząco zwiększa szansę na sukces, czyli w tym przypadku – opracowanie skutecznych metod zapobiegania i walki z chorobami wirusowymi, m.in. COVID-19.

Badania nad szczepionką przeciw wirusowi SARS-CoV-2 będą prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Pyrcia z Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz zespół prof. Marka Sanaka z Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej UJ Collegium Medicum.

Pracownia Wirusologii jako jedna z nielicznych w Polsce posiada laboratorium bezpieczeństwa klasy 3+ (BSL3). W Pracowni prowadzone są prace, których celem jest zrozumienie patomechanizmu zakażenia wirusowego, również SARS-CoV-2. Naukowcy próbują odpowiedzieć na pytania: w jaki sposób wirus dostaje się do organizmu, jak szybko się namnaża, co warunkuje jego wirulentność, dlaczego jest tak niebezpieczny, gdy zacznie replikować się w płucach? Badania mają charakter aplikacyjny. Efektem projektów mają być nowe lub bardziej skuteczne leki oraz szczepionki.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, która może przebiegać podobnie do grypy, ale u niektórych pacjentów konsekwencją zakażenia jest ciężkie zapalenie płuc. Prawdopodobnie jest to skutkiem nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Zaobserwowano, że u pacjentów, u których przebieg choroby jest cięższy, spada poziom limfocytów. Komórki odpornościowe napływają do płuc, powodując powstanie stanu zapalnego, niszczony jest nabłonek pęcherzyków płucnych. To prowadzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania płuc, co u osób starszych lub chorujących przewlekle może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. 

Fot. Laboratorium BSL3

KOMENTARZE
Newsletter