Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
CTC-iChip – szpieg nowotworowy
11.04.2013

Iście szpiegowska technologia pozwalająca dokładnie śledzić migrujące komórki nowotworowe. Brzmi dumnie i trochę jak z filmów akcji opowiadających o zimnej wojnie. - Niesamowita technologia, która może przynieść niespotykane efekty.- Tak krótko komentują nowego chipa naukowcy z całego świata. Po raz pierwszy istnieje możliwość śledzenia, jak zmieniają się komórki nowotworowe w procesie metastazy  (przerzutu).

Nowe urządzenie CTC-iChip jest trzecim chipem powstałym na bazie technologii przechwytywania CTCs czyli krążących komórek nowotworowych. Poprzednie dwa urządzenia były oparte na technologii wykrywania specyficznych markerów nowotworowych. Zasadniczą wadą takiego rozwiązania była bardzo wąska specjalizacja urządzenia. Mogło ono wykrywać komórki jedynie konkretnego raka. W celu poszukiwania innych komórek nowotworowych urządzenie musiało być odpowiednio kalibrowane. Systemy te potrzebowały 4-5h do przetworzenia jednej próbki krwi. Nowy test natomiast to istne ferrari, jeśli porównać je do wcześniej stosowanych metod. Pozwala na zbadanie 10 mln komórek na sekundę, co pozwala przeprowadzić całe badanie w niecałą godzinę.

Najnowsza technologia LLC zaproponowana przez Veridex polega na wzajemnym wiązaniu się białek z komórek nowotworowych i tych zawartych na chipie. Technologia działa w oparciu o trzy niezależne procesy. Po pierwsze na usunięciu wszystkich elementów morfotycznych krwi za wyjątkiem CTCs i białych krwinek; następnie poprzez zastosowanie technik mikrofluidalnych odpowiednim posortowaniu komórek i na końcu oznakowaniu białych krwinek. Pozwala to na bardzo szybki wyodrębnienie poszukiwanych krążących komórek nowotworowych.

Rak w procesie przerzutu do innych narządów traci swoje właściwości tkankowe charakterystyczne dla jego fazy stacjonarnej. Proces nie jest do końca zrozumiany i budzi wiele emocji wśród naukowców. Dlatego też nowa metoda pozwala bardzo dokładnie zbadać, jak rozwija się rak poprzez analizę pojedyńczych komórek przerzutowych, co jest niewątpliwe wielki krokiem w walce z rakiem. Naukowcy jednak podkreślają, że to dopiero początek drogi i studzą emocje. Niemniej jednak zapowiadają nieustanne rozwijanie technologii, która w przyszłości może okazać się bardzo pomocna  we wczesnej diagnostyce nowotworów.

 

Krzysztof Bulenger

Źródło:

 

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130403141436.htm

KOMENTARZE
news

<Listopad 2021>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter