Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cholesterol nie taki straszny jak go malują!
Edyta Bańcyr, 19.02.2014 , Tagi: hantawirus, cholesterol
Cholesterol- sprawca miażdżycy, wróg... Ze spotów reklamowych często wyłania się taki obraz cholesterolu- wroga, niszczącego zdrowie. Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się jednak cholesterolowi z zupełnie innej strony, wykorzystując go w walce z infekcjami wirusowymi. Na początku lutego w PLOS Pathogens pojawiło się doniesienie, o wykorzystaniu białek regulujących gospodarkę cholesterolową w terapii skierowanej przeciwko hantawirusom.

 

W 2012 roku na terenie USA odnotowano zaledwie trzydzieści przypadków infekcji hantawirsuem.  Niestety, wirusy „hanta” zaliczane są do jednych z najzjadliwszych wirusów, które atakują ludzi. Hantawirusy wykazują zadziwiającą zdolność do szybkich mutacji, przez co w zawrotnym tempie stają się odporne na nowe leki.  Około 30-40% osób, u których diagnozuje się infekcję wywołaną przez hantawirusy, umiera na skutek niewydolności płuc (hantawirusowy zespół płucny). Jednostka chorobowa, została opisana na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Choroba ta powszechnie występuje w Ameryce Płn, Ameryce Płd. Co istotne, wirus nie przenosi się drogą kropelkową. Głównym źródłem infekcji są odchody gryzoni. Objawy chorobowe to gorączka, bóle mięśni i bóle kości. Po około 12-14 dniach następuje faza płucna, objawiająca sie tachykardią i obrzękiem płuc.

Poszukiwanie nowych terapii oparte jest na  wykorzystaniu faktu, że wirusy są w pełni zależne od białek i cukrów, dostarczanych im przez organizm gospodarza.  Stąd nowe terapie anty-wirusowe mają uwzględniać właśnie aspekt czynników, dostarczanych przez gospodarza, jako potencjalnej broni anty-wirusowej. Białka biorące udział w  regulacji gospodarki cholesterolowej.

Paul Bates i Kenneth Briley (University of Pennsylvania, USA), zidentyfikowali  drogę infekcji hantawirusa w komórkach ludzkich. Swoje badania zaczęli od wirusa Andes (ANDV). W czasie eksperymentów modyfikowali genetycznie używane wirusy, aby zmniejszyć ryzyko przypadkowej infekcji.  W wyniku swoich badań, zidentyfikowali cztery białka, które uwikłane są infekcję hantawirusów. Okazało się, że białka te wpływają na regulację cholesterolu w komórkach ssaczych. Kolejnym krokiem było zsyntetyzowanie nowego leku, skierowanemu przeciwko jednemu ze zidentyfikowanych białek, a następnie ocena, czy lek skutecznie zwalczał wirusa. Podaż leku stworzonego przez zespól Bates’a i Briley’a obniża ilość cholesterolu w komórkach ludzkich. Obserwacje te wywołały kolejne pytanie: Czy odpowiednia modyfikacja popularnych leków obniżających cholesterol, opartych na statynach, może być świetnym środkiem prewencyjnym przeciwko infekcjom wywołanym przez hantawirusy?  Intensywne badania prowadzone przez okres kilkunastu miesięcy potwierdziły, że ludzie przyjujący leki obniżające ciśnienie i stężenie cholesterolu we krwi są mniej podatni na infekcję hantawirusem. Paul Bate’s powiedział  „Stworzenie odpowiednio zmodyfikowanych leków obniżających ciśnienie, daje świetne perspektywy w prewencji zakażeń hantawirusami. Obecnie, zastanawiamy się, czy inne wirusy nie działają na podobnej drodze, której jeszcze nie odkryliśmy? Może to właśnie gospodarka cholesterolowa jest klucz do zapobiegania infekcjom wirusowym?”

 

 

Źródła

PLOS. "Cholesterol plays a critical role in hantavirus infection." ScienceDaily. ScienceDaily, 7 February 2014. <www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140207083927.htm>.

 

Josiah Petersen, Mary Jane Drake, Emily A. Bruce, Amber M. Riblett, Chukwuka A. Didigu, Craig B. Wilen, Nirav Malani, Frances Male, Fang-Hua Lee, Frederic D. Bushman, Sara Cherry, Robert W. Doms, Paul Bates, Kenneth Briley. The Major Cellular Sterol Regulatory Pathway Is Required for Andes Virus Infection. PLoS Pathogens, 2014; 10 (2): e1003911 DOI: 10.1371/journal.ppat.1003911

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter