Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bo we mnie jest szpieg – ekspresja genów zdemaskuje sportowców na dopingu
Bo we mnie jest szpieg – ekspresja genów zdemaskuje sportowców na dopingu
2015 przejdzie do historii sportu jako rok największego przecieku wyników badań krwi, które ujawniły niespotykaną dotąd skalę oszustw podczas prestiżowych wydarzeń sportowych. Tym samym również posypały się pomysły na nowe metody wykrywania dopingu.

Według przecieku tajnego raportu Międzynarodowego Związku Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), ponad 800 spośród 5000 sportowców korzystało z dopingu. Szacuje się, że nawet 146 medali zdobytych na Olimpiadach i Mistrzostwach Świata w latach 2001-2012 mogło być zdobytych przy wsparciu dopingu lub transfuzji krwi.

W takich okolicznościach, konieczne jest wdrożenie nowych metod detekcji wspomagaczy, które stanowiłyby uzupełnienie dla biologicznego paszportu wprowadzonego przez IAAF w 2009 r. Paszport ten jest dokumentem zawierającym regularnie aktualizowane wyniki badań krwi każdego atlety. Daje to informacje nie tylko o śladach leków jako takich, ale także o niepokojących odchyleniach od fizjologicznej normy, co może być oznaką dopingu lub transfuzji krwi.

Prof. Yannis Pitsiladis, naukowiec z dziedziny sportu z Wielkiej Brytanii, pracuje nad opracowaniem testu, który wykrywałby zmiany ekspresji genów spowodowane dopingiem w próbce krwi. Taki test pozwoliłby na ominięcie ograniczeń standardowych badań wynikających z progu detekcji, poniżej którego utrzymujące się niskie stężenia leków pozostają niewykrywalne. Pitsiladis’owi udało się do tej pory – w oparciu o badania trakskryptomiczne - zidentyfikować „molekularny podpis” rekombinowanej ludzkiej erytropoetyny (rHumanEPO), hormonu zwiększającego wydolność objętego zakazem Światowej Agencji Antydopingowej. Teraz ma on nadzieję na zdobycie funduszy, które pozwoliłyby rozszerzyć badania na inne leki i techniki dopingu. – Kosztowne są badania, natomiast implementacja już odnalezionego molekularnego podpisu jest bardzo tania – mówi Pitsiladis. – Właśnie dlatego to jest przyszłość.

Źródła
KOMENTARZE
Newsletter