Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologia wg Piotra Rieske - Celther Polska
27.07.2010
Polski sektor life science dopiero zaczyna się intensywnie rozwijać. Widać to analizując liczbę nowych innowacyjnych przedsięwzięć, szczególnie z sektora biotechnologicznego powiązanego z przemysłem farmaceutycznym. Roczny dochód krajowych firm to ok. 100 mln USD. Największy generują podmioty zajmujące się ochroną zdrowia, a następnie przemysł biotechnologiczny.

Powstała w 2008 roku Celther Polska Spółka z o.o. jako pierwsza w Polsce rozpoczęła pracę nad stworzeniem wydajnej i bezpiecznej terapii opartej na zastosowaniu komórek macierzystych. Plan badawczy spółki obejmuje rozwijanie innowacyjnej terapii w leczeniu chorób cukrzycowych i neurodegeneracyjnych.

Celem firmy jest połączenie potencjałów nauki oraz biznesu, a następnie wdrażanie innowacyjnych rozwiązań naukowych do realnych zastosowań. Na temat możliwości jakie niesie właściwe gospodarowanie nauką, wypowiedział się dr hab. n.med. Piotr Rieske - Kierownik Laboratorium Naukowo-Badawczego Celther Polska.

Jak ocenia Pan szanse rozwoju Biotechnologii w Polsce?

Piotr Rieske – „Szanse na rozwój biotechnologii oceniam wysoko pomimo różnych trudności. To brutalny wymóg czasów i żadne układy tego rozwoju nie zatrzymają, najwyżej trochę spowolnią.”

Widzi Pan jakieś cele strategiczne, których zrealizowanie mogłoby wpłynąć na systemową zmianę w polskiej nauce?

Piotr Rieske – „Uważam, że celem takim byłoby stopniowe tworzenie struktury laboratoriów, które nie byłyby obejmowane „dożywotnio” przez ich kierowników. Jeszcze ważniejsze jest odrzucenie punktacji czasopism MNiSW w obecnym kształcie. Nie do przyjęcia jest punktacja, która przyznaje 10 punktów artykułowi z impact factor 1,0 i 25 punktów artykułowi z impact factor 15. Inny cel to lepsza filtracja pieniędzy przeznaczanych na projekty o znaczeniu dla gospodarki, tak aby faktycznie trafiały na finansowanie tych projektów.”

Celther Polska stawia na zmianę perspektyw młodych polskich naukowców. Uważa Pan, że młodzi ludzie potrafią połączyć przedsiębiorczość z badaniami, które służą konkretnym zastosowaniom?

Piotr Rieske – „Jeśli przyjmiemy, że za takowych uznamy około trzydziestoletnich postdoków, to tak, znam takie osoby. Wśród postodoków w 99 % dominuje jednak trend "szukam pracy w innowacyjnym laboratorium, a nie trend otworzę własne". Jest to trochę za mało i jest to mało samodzielne łączenie przedsiębiorczości z badaniami. Nie można się jednak młodym ludziom dziwić. W Polsce bardzo trudno jest podjąć się wyzwania samodzielnych działań. Możliwe, że jednak z tych osób, które znajdą miejsce w pierwszych firmach biotechnologicznych wyłonią się późniejsi twórcy wielkich przedsięwzięć. Mam nadzieję, że Celther będzie tego przykładem.”

Programy strategiczne firmy Cether Polska służą rozwiązywaniu konkretnych problemów technicznych, naukowych i społecznych. Czy projekty realizowane przez Celther będą zakończone patentem?

Piotr Rieske – „Ogromnie trudno jest przewidzieć, czy w interesie Celther jest patentowanie czy też utrzymywanie procedur w tajemnicy. W tej chwili rozważamy jednak zgłoszenie kilku wniosków patentowych. Rozpoczęliśmy współpracę z kilkoma rzecznikami patentowymi w Polsce. Wstępne informacje zostały przygotowane przez nas dla Szwajcarskiego biura patentowego E. Blum & Co AG.”

Kto finansuje realizację projektów biotechnologicznych firmy Celther?

Piotr Rieske – „W naszym przypadku sprawdza się póki co poważny inwestor. Wspólnie poszukujemy dodatkowych funduszy.” Prowadzimy również działalność usługową. Otrzymaliśmy nominację w kategorii „Innowacyjna usługa” w dość prestiżowym konkursie Łódź Proponuje Innowacyjni i Kreatywni 2010 .

Firma Celther działa pod egidą LEK-AM – Polska, dzięki czemu możliwe jest wykorzystywanie wiedzy merytorycznej jak i nowych technologii. Jakie zaplecze techniczne wykorzystuje to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo?

Piotr Rieske – „Nasze zaplecze to oczywiście laboratoria zorganizowane przez LEKAM, ale także sprzęt medyczny renomowanej łódzkiej przychodzi prywatnej i Zwierzętarni Uniwersytetu Łódzkiego. Rozważamy składanie zamówień w Core Lab UM w Łodzi. Mamy nadzieję przenieść najważniejsze laboratorium do CITOZ tworzonego przez UM w Łodzi i Łódzką Strefę Ekonomiczną.”

Czy Firma Celther ma konkurencje w obszarze wdrażania innowacji?

Piotr Rieske – „W Polsce trudno to ocenić. Na świecie oczywiście tak. Czasem korzystamy nawet ze sprawdzonych światowych wzorców i staramy się wprowadzić analogii produktów, które już istnieją na światowym rynku. Dotyczy to np. biodegradowalnego opatrunku w skład którego wchodzą różnego rodzaju komórki. Zorientowałem się, że w Polsce panuje mylna opinia, że terapia komórkowa znajduje się na świecie właściwie zawsze na etapie badań naukowych. Jest to oczywisty błąd. Na świecie funkcjonuje wiele firm "sprzedających terapię komórkową". Wymienić można Tengion, Organogenesis,Geron, TiGenix, Dendreon, Cellerix....”

Metoda terapeutyczna proponowana przez firmę Celther Polska wykorzystuje więc różne strategie fizjologiczne i biotechnologiczne, które na obecną chwilę wydaję się być najskuteczniejsze, a co najistotniejsze nie wymagają stosowania embrionalnych komórek macierzystych, których użycie budzi liczne kontrowersje. Najważniejsze jest jednak, że „wszystkie projekty, w które angażuje się Celther nastawione są całkowicie na zastosowanie praktyczne.” – podsumowuje dr hab. n.med. Piotr Rieske.

Serwis Informacyjny biotechnologia.pl pragnie złożyć serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Rieske za udzielenie odpowiedzi.


red. Blanka Majda
KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter