Boost Biotech to aktywna społeczność biotechnologów, którzy dzięki działaniu w Stowarzyszeniu mogą pokazać to czym się zajmują, a także dowiedzieć się, co piszczy w branży tak w Polsce, jak i na całym świecie. Celem Boost Biotech jest motywowanie do aktywnego networkingu, promowanie otwartego dzielenia się informacjami oraz pokazywanie możliwości, narzędzi i alternatywnych podejść do biotechu. To też inicjatywa Meet Biotech-Boost Biotech, czyli cykliczne, otwarte i nieformalne spotkania, na których można posłuchać interesujących historii ludzi, którzy od lat są związani z branżą biotechnologiczną. O kulisach działalności Stowarzyszenia rozmawialiśmy z Anną Jeszką i Aleksandrą Kwiecień – założycielkami Stowarzyszenia Boost Biotech w Polsce.
Opowiedzcie jak i kiedy zrodził się pomysł na Stowarzyszenie?
Można powiedzieć, że pomysł na Stowarzyszenie narodził się w trakcie spotkania z kolegą z Erasmusa. Okazało się, że w Lyonie grupa absolwentów zaczęła organizować kolacje, na których znajomi spotykali się, żeby porozmawiać stricte o... pracy! Spotkania miały luźną atmosferę, ale nadal były bardzo merytoryczne. Uczestnicy rozmawiali o swoich projektach, o planach naukowych / przemysłowych i o tym z czym mają problem. Z drugiej strony opowiadali o tym, w czym są ekspertami i w jakich aspektach mogą sobie nawzajem pomóc.
Jesienią 2012 r., spotkaliśmy się w Polsce w gronie znajomych i sami zaczęliśmy rozmawiać o tym, co kto robi i co się z tym wiąże. Było trochę narzekania, ale na kolejne zwołane spotkanie ludzie znowu przyszli i... zaprosili znajomych! Okazało się, że dzieje się dużo ciekawych rzeczy, a ludzie lubią to co robią, tylko do tej pory nikt ich nie słuchał. Postanowiliśmy to zmienić! Zaczęliśmy wspólnie pracować nad projektem założenia Stowarzyszenia, a jeszcze bez formalnej struktury zorganizowaliśmy w listopadzie 2013 r. pierwsze spotkanie z prelegentami z Brazylii i Filipin.
Czym się obecnie zajmuje Stowarzyszenie?
Boost Biotech tworzy aktywną społeczność biotechnologów, którzy dzięki Stowarzyszeniu z jednej strony mogą pokazać to czym się zajmują, a z drugiej dowiedzieć się co nowego dzieje się w branży. Łączymy ludzi na początku kariery z tymi, którzy już coś osiągnęli. Nasze spotkania to też zderzenie ludzi z branży z pasjonatami, którzy prywatnie z biotechnologią nie mają nic wspólnego. Pokazujemy projekty z Polski i z zagranicy chcąc zainspirować innych do działania.
Naszym celem jest motywowanie do aktywnego networkingu, promowanie otwartego dzielenia się informacjami oraz pokazywanie możliwości, narzędzi i alternatywnych podejść do biotechu. Podstawą działalności są i zawsze będą branżowe spotkania Meet Biotech-Boost Biotech, ale drugą naszą flagową imprezą jest konkurs Three Minute Thesis® na najlepszą, krótką prezentację prac doktorskich. Ciągle jednak rodzą się nowe pomysły takie jak zorganizowane wizyty w firmach z branży czy szkolenia.
Kim są oficjalni członkowie Stowarzyszenia?
Aktualnie większość z nas to studenci, doktoranci lub absolwenci biotechnologii. Część na co dzień pracuje w branży, część się zupełne przebranżowiła i dzięki działalności w Stowarzyszeniu zostaje w kontakcie z biotechem. Mamy też wśród nas na przykład prawnika zafascynowanego biohackerstwem!
Kogo w takim razie teraz poszukujecie?
Aktywnych osób które fascynują się biotechem i chcą wiedzieć, co się dzieje w branży i dookoła niej. Takich, którzy śledzą rynek i potrafią opowiedzieć o związanych z nim nowościach i odkryciach. Osób, których ambicją jest znać polskie firmy bio- ale i wiedzieć jakie są trendy poza granicami naszego kraju. Szukamy tak zwanych „społeczników” – osób, które chcą dzielić się wiedzą, doświadczeniem i poświęcać czas na organizowanie wydarzeń, których celem jest "zarażanie" innych pasją do biotechnologii.
Jakie są możliwości rozwoju w ramach Stowarzyszenia?
To co przede wszystkim wynosi się z działalności w Boost Biotech to masa kontaktów do ludzi z branży, świadomość rynku i doświadczenie w organizowaniu projektów. Wszystkie te rzeczy są niezwykle ważne dla pracodawców, ale i niezbędne do rozwijania się zawodowo we właściwym kierunku.
Zawsze należy jednak pamiętać, że działanie w Stowarzyszeniu daje korzyści proporcjonalne do włożonej pracy - im więcej się robi, tym więcej się z tego wynosi. Jeżeli więc ktoś spodziewałby się, że będzie mu dane bez wysiłku - nie znajdzie u nas miejsca. Z radością za to witamy osoby, które przychodzą do nas z pomysłami na nowe projekty lub planami organizowania naszych spotkań w nowym mieście.
O opinię na temat samych spotkań zapytaliśmy również jednego z zaproszonych kiedyś gości – Błażeja Dawidsona, p.o. Kierownika Obszaru Naukowego Pracowni Wydarzeń Naukowych i Artystycznych Centrum Nauki Kopernik – Najbardziej w zespole Boost Biotech podoba mi się ich żywiołowa potrzeba rozwijania swojej wiedzy i umiejętności. I to nie tylko w zakresie biotechnologii, ale szeroko rozumianych kompetencji, jakie powinny mieć osoby działające w nauce. Promują oni bowiem dziedzinę przyszłości ukazując jej wielowątkowość, istotność społeczną i ogromny potencjał budowania kariery zawodowej (również w biznesie). Gratuluję i trzymam kciuki za następne inicjatywy!
Rekrutacja do Boost Biotech trwa do 28 lutego 2017. Zainteresowane osoby mogą aplikować online.
Więcej informacji i Stowarzyszeniu znajdziecie na stronach:
www.facebook.com/events/381303122237698/
www.boostbiotech.pl
KOMENTARZE