Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Na styku trzech branż - o działalności ProChimia Surfaces rozmawiamy z prezesem Piotrem Barskim
ProChimia Surfaces jest to prywatna firma założona w 2001 r. z siedzibą w Sopocie i laboratoriami naukowymi w Gdańsku oraz Gdyni. Spółka ta zapewnia innowacyjne rozwiązania w zakresie chemicznych i biochemicznych modyfikacji różnych rodzajów powierzchni i materiałów, od początku swej działalności wykorzystując w tym celu połączenie wiedzy w dziedzinie chemii, nanotechnologii i biotechnologii.

Spółka prosperuje na granicy trzech branż - chemii, nanotechnologii i biotechnologii, w bardzo specyficznych i dość trudnych warunkach rynkowych. ProChimia Surfaces może pochwalić się jednak szerokim spektrum działalności. Firma prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz produkcyjną w zakresie trzech głównych grup produktowych. Pierwszą z nich jest wytwarzanie i sprzedaż związków chemicznych wykorzystywanych do tworzenia samoorganizujących się monowarstw (ang. self-assembled monolayers -SAMs).

Związki do tworzenia SAMs znajdują zastosowanie w wielu nowoczesnych dziedzinach badawczych, począwszy od chemii powierzchni, poprzez badania nad układami o dynamicznej równowadze po inżynierię materiałową. Osiągnięcia z zakresu inżynierii materiałowej pozwoliły z kolei na rozwinięcie technologii do prac w supernowoczesnych i młodych dziedzinach takich jak produkcja zaawansowanych nanokomponentów, mikro i nano sensorów w tym również biosensorów oraz wszelkich aplikacji z tego wynikających.

-Obecnie prace oparte na związkach produkowanych przez naszą firmę obejmują takie dziedziny jak superczuła analityka, diagnostyka medyczna, inżynieria białka, inżynieria powierzchni oraz nanoelektronika czy też nanosensoryka – wylicza Piotr Barski, prezes spółki ProChimia Surfeces.

SAMs nadają powierzchniom powlekanym różne właściwości, w tym odporność biologiczną na nieswoiste wiązania się białek i komórek, specyficzną reaktywność względem konkretnych cząsteczek, hydrofobowość lub hydrofilowość, aktywność elektrochemiczną, pożądane właściwości optyczne i wiele innych.

Kolejną interesującą pozycją w ofercie spółki jest cała gama produktów do modyfikacji powierzchni metali (złota, srebra, platyny, miedzi), szkieł, tlenków i złożonych kompozytów. Są to między innymi tiole, ditiole, ditiolany, katecholeny czy związki sprzęgające.

- Firma ProChimia oferuje najszerszą gamę tego typu produktów na świecie. Wśród nich odnaleźć można produkty całkowicie unikalne, nie do zdobycia u innych dostawców. Trudno jest wybrać produkty, które cieszą się największym zainteresowaniem ze strony klientów ponieważ wywodzą się oni z różnych pól zainteresowań i różnych środowisk, które można połączyć jedynie jednym hasłem – innowacyjność. Możemy śmiało założyć, że firma ProChimia jest unikalną firmą na skale kraju również jeśli chodzi o portfolio naszych klientów. Ich listę stanowi większość najważniejszych instytutów badawczych na świecie (w tym najlepsze: MIT, Harvard, Oxford, Cambridge, UCLA, Max Planck) jak również giganci przemysłowi (Intel, Sony, GE i wiele innych) i mniej znane firmy niszowe – opowiada Piotr Barski 

 

Jakie są przewagi konkurencyjne Prochimia?

- Przewaga konkurencyjna naszej firmy jest bardzo prosta. W pierwszym rzędzie unikalne produkty, których nie można dostać nigdzie indziej. Po drugie szeroka gama produktów olbrzymie możliwości dostosowania do konkretnych potrzeb klientów (np. custom synthesis, synteza na zamówienie indywidualne). Po trzecie możliwość uzyskania szybkich i konkretnych konsultacji bezcennych dla wielu klientów, zwłaszcza tych, którzy działają na pograniczu swoich kompetencji czy też wiedzy. Nowoczesne dziedziny R&D muszą być dzisiaj multidyscyplinarne i tu również specjaliści z naszej firmy służą pomocą. Takich usług jest na wymagającym rynku niezwykle mało. Wreszcie ostatnia kwestia czyli wyjątkowa jakość produktów – wyjaśnia Piotr Barski

Trzecią grupą produktową ProChimii jest tworzenie i sprzedaż monodyspersyjnych koloidów metali (Au, Ag, Cu, Pt, Pd) i nanocząsteczek, tlenków żelaza połączonych z odmiennymi ligandami, wykazującymi  zróżnicowaną biospecyficzność, właściwości antybakteryjne czy antygrzybowe oraz  różniące się ładunkiem czy pH.

W ofercie firmy znajdują się również  kompleksowe usługi w dziedzinie niestandardowych badań związków chemicznych i nanosyntezy.

- Posiadamy szerokie kontakty na świecie w ramach współpracy i utrzymywania dobrych relacji z naszymi klientami. Dlatego też firma posiada dostęp do wielu ciekawych wyników technologii oraz analiz niedostępnychpowierzchni dla innych. Posiadamy również unikalny know-how, który umożliwia zaproponowanie nowych rozwiązań do konkretnych problemów naukowych . Wykonujemy usługi na zamówienie począwszy od dedykowanych syntez skomplikowanych związków chemicznych poprzez ich badania strukturalne i funkcjonalne. Zazwyczaj są to projekty o potencjalnie dużym znaczeniu poznawczym lub komercyjnym. – opowiada Piotr Barski.

Produkty ProChimia Surfaces są używane przez ponad 2000 organizacji na całym świecie, w zakresie diagnostyki molekularnej, mikro- i nanotechnologii  czy produkcji biosensorów. 

Potwierdzeniem jakości i przydatności produktów może być lista klientów, na której znajdują się m.in. prestiżowe instytucje, jak również znane firmy prowadzące działalność R&D w dziedzinie Life Sciences i nanotechnologii: Novartis, IBM, Promega.

ProChimia Surfaces może poszczycić się międzynarodowym projektem R&D (GLYFINERY "Sustainable and integratedproduction of liquidbiofuels, bioenergy and green chemicals from glycerol in biorefineries"), który realizowany był w latach 2008-2012 i który miał na celu połączenie doświadczeń firmy w dziedzinie inżynierii powierzchniowej z badaniami nad odnawialnymi źródłami energii. Oczyszczanie biopaliw i odzyskiwanie ”zielonych substancji chemicznych” powstających z biomasy. Projekt finansowany był w ramach 7 Projekt WP sponsorowanego przez Komisję Europejskiej. 

- Firmy takie jak ProChimia Surfaces prowadzą skomplikowaną i trudną działalność, w której raczej powolny i zrównoważony wzrost jest kluczem do sukcesu i budowy prawdziwej kompetencji tak cenionej na granicy różnych dziedzin nauki w ramach innowacyjnych projektów.  Takie podejście potwierdza nasza strategia i wyniki z działalności ostatnich 5 lat. Pomimo trudnego i bardzo wymagającego rynku (pracujemy z najlepszymi na świecie) opieramy się w miarę skutecznie trendom światowej gospodarki i zamierzamy kontynuować nasz systematyczny rozwój w najbliższych latach bez spektakularnych kampanii rozwojowych czy też inwestycji. Jesteśmy za regularnym i konsekwentnym działaniem w ograniczonej liczbie wyzwań.- tłumaczy  Piotr Barski

Piotra Barskiego zapytaliśmy jeszcze o dalsze plany firmy i możliwość realizacji kolejnych projektów badawczych.

- Planujemy takie przedsięwzięcia jednak rozmiar firmy zmusza nas do podejmowania takich działań w sposób rozważny i zrównoważony. Obecnie jesteśmy skoncentrowani na uzyskaniu ochrony prawnej niektórych wyników naszych prac. Jednak systematycznie utrzymujemy propozycje współpracy w ramach projektów międzynarodowych finansowanych przez Komisję Europejską i z pewnością będziemy niebawem brać udział w kolejnych tego typu przedsięwzięciach

KOMENTARZE
Newsletter