Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biomed-Lublin realizuje strategię i istotnie poprawia wynik netto
Biomed-Lublin realizuje strategię i istotnie poprawia wynik netto

W 2020 r. lubelska spółka biotechnologiczna odnotowała 4,4 mln zł zysku netto. To o 79 proc. więcej niż w rok wcześniej i najlepszy wynik od 2008 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 40,2 mln zł (wzrost 2,7 proc. r/r), natomiast EBITDA ukształtowała się na poziomie 11,8 mln zł (wzrost 1,8 proc r/r). Marżowość produktów utrzymała się na podobnym poziomie w stosunku do roku ubiegłego. W minionym roku Biomed-Lublin sukcesywnie wypełniał strategię i rozpoczął realizację projektów strategicznych m.in. związanych z rozbudową infrastruktury B+R, co umożliwi efektywne wykorzystanie potencjału strategicznych produktów spółki w kolejnych latach.

Fot. Piotr Fic/materiały prasowe

– Miniony rok, mimo że upłynął w bezprecedensowym okresie pandemii, oceniam pozytywnie. Osiągnięte wyniki świadczą o tym, że spółka stabilnie rośnie i jest gotowa na dynamiczny rozwój. Obrany model biznesowy, którego jednym z filarów jest posiadanie własnych technologii do wytwarzania substancji czynnych do produkcji naszych leków oraz sukcesywnie rozbudowywany portfel zamówień, przynoszą wymierne korzyści. Spółka nie tylko poprawiła wyniki finansowe, ale i skutecznie realizowała strategię, budując fundamenty do dalszego zwiększania swojej wartości. W ubiegłym roku Biomed-Lublin pozyskał dotację na realizację inwestycji Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym będą rozwijane jej sztandarowe produkty lecznicze: szczepionka przeciwgruźlicza BCG 10 oraz Onko BCG. Inwestycja zwiększy konkurencyjność, jakość oraz bezpieczeństwo produktów Biomedu. Obecnie spółka wykorzystuje moce produkcyjne dla Onko BCG w 100%. To produkt deficytowy i poszukiwany w skali globalnej, a nowych przypadków raka pęcherza moczowego z roku na rok niestety przybywa. Dlatego w bieżącym roku rozpoczynamy działania związane z przedsięwzięciem, którego celem jest budowa nowego zakładu produkcyjnego OnkoBCG. Spółka jest też jedynym w Polsce i jednym z nielicznych producentów szczepionki przeciwgruźliczej BCG na świecie – podkreśla Piotr Fic, p.o. Prezesa Zarządu Biomed-Lublin S.A.

W 2020 r. Biomed-Lublin, we współpracy z niemieckim partnerem strategicznym Apogepha Arzneimittel GmbH, zainicjował proces rejestracyjny produktu leczniczego Onko BCG w Niemczech i Szwajcarii. Spółka podpisała również umowę z firmą Valentis w sprawie rejestracji i dystrybucji produktu Onko BCG na rynku tureckim. W obszarze produktu distreptaza w 2020 r. rozpoczęto procesy rejestracyjne w: Nigerii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii, Rumunii, Słowacji, Malezji, Litwie, Łotwie, Węgrzech, Czechach. Wiele z nich realizowanych jest przy współpracy z długoletnim partnerem biznesowym Alpen Pharma AG.

W minionym roku spółka została konsorcjantem projektu „Badania nad wytworzeniem swoistej immunoglobuliny ludzkiej z osocza dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2 i jej zastosowaniem terapeutycznym u pacjentów z COVID 19”. W sierpniu 2020 r. Biomed-Lublin, zgodnie z deklaracją, wytworzył pierwszą serię preparatu z osocza o roboczej nazwie immunoglobulina anty-SARS-CoV-2, który przekazał liderowi konsorcjum – Specjalistycznemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu nr 1 w Lublinie, odpowiedzialnemu za realizację projektu, do przeprowadzenia niekomercyjnych badań klinicznych. Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki testów stabilności wytworzonej serii produktu oraz doświadczenie spółki w wytwarzaniu leków z osocza zawierającego specyficzne przeciwciała, w opinii spółki, istnieje duże prawdopodobieństwo skuteczności i bezpieczeństwa leku.

– W bieżącym roku chcemy kontynuować zainicjowane projekty związane z realizacją strategii. Naszym celem jest rozwój naszych unikalnych produktów oraz dalsza ekspansja geograficzna. Zaprezentowane wyniki finansowe są argumentem, że Biomed nie tylko sprostał wymagającym warunkom rynkowym potęgowanym skutkami pandemii, ale potrafi skutecznie rosnąć w zmiennych i niepewnych warunkach otoczenia biznesowego – mówi Piotr Fic.

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter