Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Badania naukowe potwierdzają pozytywną korelację między szczepieniami przeciw gruźlicy a CO

Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymało dofinansowanie na drugi etap badania nad wpływem szczepień przeciw gruźlicy na zapadalność oraz przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W badaniach klinicznych wykorzystywana jest szczepionka BCG, której wytwórcą i dostawcą jest Biomed-Lublin.

 

 

Badania dotyczące korelacji wpływu między szczepieniami przeciw gruźlicy a COVID-19 prowadzi w Polsce zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierownictwem dr hab. n. med. prof. UR Hanny Czajki. Agencja Badań Medycznych, która finansuje badania, przyznała środki na kolejny etap prac. – Z ogromną uwagą obserwujemy badania naukowców z Uniwersytetu z Rzeszowa, tym bardziej że wykorzystano w nich szczepionkę BCG opracowaną przez Biomed-Lublin. Na całym świecie prowadzone są liczne badania dotyczące współzależności między szczepieniami szczepionką BCG a COVID-19. Niektóre z tych opublikowanych do tej pory wykazały, że ze szczepionką przeciw gruźlicy można wiązać zmniejszone prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 – wskazuje Piotr Fic, p.o. prezes zarządu Biomed-Lublin S.A.

W listopadzie 2020 r. amerykańskie badanie opublikowane na łamach „The Journal of Clinical Investigation”, przeprowadzone z udziałem 6000 pracowników służby zdrowia przez ośrodek Cedars-Sinai przy współpracy m.in. z National Cancer Institute, wykazało, że osoby, które w przeszłości otrzymały szczepionkę BCG (prawie 30% badanych) znacznie rzadziej uzyskiwały dodatnie wyniki testów na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 we krwi, zgłaszały zakażenia koronawirusem lub objawy związane z koronawirusem niż te, którzy nie otrzymały szczepionki BCG. Odkrycia wskazują również, że szczepienie BCG w przeszłości mogło teraz pomagać w zapobieżeniu COVID-19 lub zmniejszeniu ciężkości choroby. 

– Warto pamiętać, że leki wytwarzane ze szczepów BCG mają duży potencjał w leczeniu innych jednostek chorobowych. Niedawno Węgierski Narodowy Instytut Farmacji i Żywienia (OGYÉI) zatwierdził terapię „off-label” z użyciem szczepionki Biomedu – BCG 10 – we wzmacnianiu odporności po infekcji wirusowej Epstein-Barr (mononukleozy). Istnieje też wiele przesłanek za tym, aby sprawdzić, czy produkty na bazie prątka gruźlicy BCG mogą być skuteczne w leczeniu innych jednostek chorobowych. Wyniki badań prowadzonych na całym świecie mogą dostarczyć w przyszłości informacji na temat pozytywnego wpływu leków w terapiach: cukrzycy typu I, czerniaka złośliwego, ostrej i przewlekłej białaczki, stwardnienia rozsianego czy choroby Alzheimera – wylicza Piotr Fic.

Rozwój produktów BCG, zarówno szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10, jak i Onko BCG, to jeden z filarów rozwoju Biomedu. W 2020 r. spółka pozyskała dotację na realizację inwestycji Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym będą rozwijane wspominane produkty. Biomed-Lublin jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych producentów tych leków na świecie. Szczepionka przeciwgruźlicza BCG to produkt poszukiwany, podobnie jak deficytowy w skali globalnej lek na raka pęcherza moczowego Onko BCG.

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
Pomiar pH próbek farmaceutycznych
2021-07-28 do 2021-09-29
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter