Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Attune NxT – pierwszy taki cytometr na rynku
Thermo Fisher Scientific, światowy lider w świadczeniu usług w nauce, prezentuje cytometr przepływowy Attune NxT. To niewielkich rozmiarów urządzenie wykorzystuje fale akustyczne do skupiania komórek w promieniu lasera. W porównaniu z konwencjonalnymi cytometrami, umożliwia 10-krotnie szybszą analizę przy konsumpcji płynów zredukowanej do 1,8 litra na dzień pracy.


Urządzenie umożliwia wysokiej jakości pomiar zarówno złożonych próbek (np. rozcieńczona pełna krew), jak również rzadkich populacji (np. komórki macierzyste czy płyn mózgowo-rdzeniowy). Attune NxT to nie tylko szybkość pomiaru i lepsza jakość analizy. Nie wymaga on żmudnego etapu przygotowania próbki – immunofenotypowanie odbywa się bez wstępnej lizy i płukania próbek. Wszystko to dzięki zastosowaniu najnowszych technologii hydraulicznych i optycznych.

Technologia ogniskowania akustycznego

Tradycyjne ogniskowanie hydrodynamiczne polega na wtłaczaniu zawiesiny komórek w otoczce płynu osłaniającego. Wytworzone w ten sposób ciśnienie wymusza laminarny przepływ pojedynczych obiektów w centralnym strumieniu i ich ogniskowanie w środku wiązki lasera. Często to tylko teoria. Ogniskowanie pod ciśnieniem promieniowania ultradźwiękowego o częstotliwości ponad 2 MHz efektywnie skupia pojedyncze obiekty w centrum strumienia, bez względu na szybkość przepływu. Rozwiązanie to pozwala m. in. uniknąć agregacji komórek oraz zapewnia przepływ o szybkości nawet do 1 ml/min.

 

Lasery i optyka

Profil tradycyjnych laserów odzwierciedla Gauss'owski rozkład intensywności, co przy nieprecyzyjnym dopasowaniu obniża czułość pomiaru i zwiększa wartość współczynnika zmienności CV. Technologia ogniskowania Flat-Top pozwala obejść te ograniczenia dzięki płaskiemu, jednorodnemu profilowi wiązki lasera. Kompletna wersja wyposażenia cytometru posiada 4 lasery (fioletowy 405 nm, niebieski 488 nm, żółty 561 nm i czerwony 637 nm) oraz umożliwia analizę z zastosowaniem 16 kanałów detekcji – FSC, SSC i 14 kolorów. Umożliwia to m. in. zminimalizowanie kompensacji widm popularnych fluoroforów. Ponadto, użytkownik sam może dogodnie zmieniać położenie filtrów w aparacie, co jest unikatowe w tego typu urządzeniach. Cytometr jest urządzeniem modułowym typu „grow-with-you” co znaczy, że można go rozbudowywać o dodatkowe lasery oraz autosampler. Attune NxT to kompaktowy rozmiar, oszczędność i pionierska jakość. W tym świetle cytometria przepływowa nabiera nowych zastosowań.

 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter