Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
AstraZeneca otrzymuje status Centrum Badawczo-Rozwojowego
AstraZeneca otrzymuje status Centrum Badawczo-Rozwojowego

AstraZeneca umacnia swoją obecność na polskim rynku – decyzją Minister Rozwoju koncern otrzymał status Centrum Badawczo-Rozwojowego i tym samym jako pierwsza globalna firma biofarmaceutyczna w Polsce dołączyła do grona kilkudziesięciu przedsiębiorstw z tym statusem. Jest to przypieczętowanie dotychczasowego wkładu firmy w sektor R&D w Polsce i rozwój działalności B+R AstraZeneca w Polsce.

 

 

– Niezwykle cieszy mnie kontynuowanie współpracy z AstraZeneca – akcentuje Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. – Zaangażowanie firmy w Polsce świadczy o tym, że nasze działania, mające na celu przyciągnięcie inwestycji, są skuteczne. Właśnie takich inicjatyw potrzebuje polska gospodarka. – Grono przedsiębiorstw, które współpracują z polskim rządem i otrzymały status Centrum Badawczo-Rozwojowego stopniowo się powiększa, co stanowi bardzo pozytywny trend. Mam nadzieję, że inne firmy pójdą śladem AstraZeneca – dodaje Krzysztof Mazur, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Polski rynek jest kluczowy dla AstraZeneca w obszarze R&D. Ubieganie się o status Centrum Badawczo-Rozwojowego było dla firmy naturalnym następstwem dotychczasowych działań, w tym rozmów prowadzonych między prezesem Leifem Johanssonem a premierem Mateuszem Morawieckim w styczniu br. w Davos oraz funkcjonującym od lat w Warszawie Globalnym Centrum Operacyjnym Badań Klinicznych odpowiedzialnym za organizację i prowadzenie badań klinicznych nad nowymi cząsteczkami i lekami. Obszary terapeutyczne, w których prowadzone są badania kliniczne, obejmują m.in. onkologię, choroby kardiologiczne i metaboliczne czy też choroby układu oddechowego. – Chcemy jeszcze bardziej związać się z polskim ekosystemem innowacji i uczestniczyć, wraz z innymi partnerami i stroną publiczną, w tworzeniu wartości dodanej dla Polski i polskiej gospodarki w tym obszarze – mówi Alina Pszczółkowska, Wiceprezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland. – Jesteśmy przekonani, że status Centrum Badawczo-Rozwojowego wesprze nasze działania i pozwoli osiągnąć znakomite rezultaty przede wszystkim z perspektywy pacjentów.

Przyznawany przez ministra właściwego w sprawach gospodarki status Centrum Badawczo-Rozwojowego stanowi narzędzie wsparcia dla przedsiębiorstw specjalizujących się w B+R w konkretnych obszarach, takich jak farmacja, medycyna, energetyka, produkcja maszyn górniczych czy sektor informatyczno-inżynierski. Wspólnym mianownikiem tych przedsiębiorstw jest sprzedaż wyników własnych prac B+R do gospodarki. Obecnie w Polsce status Centrum Badawczo-Rozwojowego otrzymało niespełna 50 podmiotów.

KOMENTARZE
Newsletter