W niniejszym artykule opisujemy zastosowanie potrójnego testu ApoTox-Glo™ Triplex firmy Promega do utworzenia profilu cytotoksycznego substancji aktywnych w hodowlach komórkowych in vitro. Identyfikacja trzech parametrów związanych z żywotnością i śmiercią komórek (cytotoksycznością) pozwala na uzyskanie biologicznie wiarygodnych wyników oraz ich lepszą interpretację.
Potrójny test ApoTox-Glo™ Triplex Assay
ApoTox-Glo™ Triplex Assay to dwuetapowy zestaw testowy do oznaczania żywotności, cytotoksyczności i apoptozy hodowanych komórek (adherentnych i nieadherentnych) w tym samym dołku mikropłytki.
W pierwszym etapie podwójny test MultiToxFluor™ pozwala na równoczesny pomiar aktywności proteaz charakterystycznych dla komórek żywych (żywotność) i martwych (cytotoksyczność). Jest to prosty test na bazie fluorescencji w roztworze homogenicznym bez potrzeby lizy komórek. Analizę komórek żywych przeprowadza się przy pomocy peptydowego substratu fluorogenicznego wnikającego do wnętrza komórek – glicylo-fenylo-alanylo-aminofluorokumaryny (GF-AFC). Pod wpływem proteazy, aktywnej wyłącznie w żywych komórkach o nienaruszonych błonach komórkowych, dochodzi do hydrolizy GF-AFC o właściwościach fluorescecyjnych. Sygnał fluorescencji jest więc proporcjonalny do ilości żywych komórek. Drugi fluorogeniczny substrat, nieprzenikający przez błony komórkowe – bis-(Ala-Ala-Phe)-rodamina 110 (bis-AAF-r110), służy do pomiaru aktywności proteolitycznej specyficznej dla martwych komórek z uszkodzoną błoną plazmatyczną (pomiar cytotoksyczności). W przypadku uszkodzenia błon plazmatycznych, proteaza martwych komórek przedostaje się do pożywki hodowlanej, gdzie z bis-AAF-r110 uwalnia się produkt fluorescencyjny. Specyficzne reakcje proteaz żywych i martwych komórek rezultują w uwolnieniu fluoroforów AFC oraz r110 charakteryzujących się różnymi długościami fal wzbudzenia i emisji, co umożliwia ich równoległą detekcję. Obliczenie stosunku liczby komórek żywych do martwych pozwala na znormalizowanie danych i porównywanie wyników różnych eksperymentów (np. przeprowadzanych w różnym czasie lub z różną liczbą komórek).
W drugim etapie testu opartym na technologii Caspase-Glo® Assay na bazie bioluminescencji oznaczany jest stopień apoptozy. Kaspaza-3 i kaspaza-7 stanowią kluczowe, niezależne od szlaku apoptycznego wskaźniki programowanej śmierci komórkowej. Zawarty w zastawie testowym substrat zawierający prolucyferynę oraz tetrapetydową sekwencją devd zostaje specyficznie hydrolizowany przez kaspazy-3 i 7. Uwolniona aminolucyferyna, wchodząc w enzymatyczną reakcję z lucyferazą, emituje światło. Mierzony sygnał jest proporcjonalny do aktywności kaspazy-3 i 7 w próbce, a więc do ilości komórek apoptycznych.
Substraty testu ApoTox-Glo™ są gotowe do użycia i dodawane kolejno prosto do płytki z komórkami bez dodatkowych przygotowywań. Multipleksowy format testu otwiera także opcję automatyzacji w różnych systemach, umożliwiając analizy wysokoprzepustowe.
Interpretowanie mechanizmu śmierci komórkowej
Substancje cytotoksyczne to przeważnie związki chemiczne i biologiczne działające wielokierunkowo na żywe komórki i zaburzające kompleksowe procesy biologiczne. Mogą doprowadzić do indukcji śmierci komórki drogą apoptozy lub, przy większym nasileniu cytotoksycznych bodźców, do śmierci przez nekrozę. Nekrozę charakteryzuje szybko przebiegająca utrata integralności błon komórkowych oraz uwalnianie składników cytoplazmatycznych. W przypadku apoptozy, integralność błon zostaje zachowana i komórki te zostają usuwane in vivo przez fagocyty. Podczas interpretacji wyników eksperymentów in vitro należy pamiętać, że w przypadku nieobecności fagocytów w hodowli komórkowej, także komórki apoptotyczne tracą integralność swoich błon. Zjawisko to, określane nekrozą wtórną, następuje często później niż nekroza pierwotna. W zależności od substancji cytotoksycznej i jej stężenia można obserwować także „mieszane” formy śmierci komórek – nekrotyczne i apoptotyczne. Rozróżnienie procesów nekrotycznych i apoptycznych ma duże znaczenie kliniczne, m.in. z uwagi na związany z nekrozą stan zapalny oraz szkodliwe oddziaływanie czynników indukujących nekrozę na zdrowe tkanki.
Jednoczesny pomiar kilku parametrów biologicznych może zapobiec błędnej interpretacji mechanizmu śmierci komórkowej. Testy żywotności wskazują względną liczbę żywych komórek po zastosowaniu substancji czynnej w stosunku do kontroli, którą przyjmuje się za 100%, po upływie określonego czasu. Przy użyciu jednoparametrowego testu na żywotność lub cytotoksyczność i w przypadku krótkich czasów oddziaływania substancji (poniżej 24 h), rozróżnienie śmierci komórek spowodowanej przez nekrozę lub apoptozę może być niemożliwe. Z uwagi na krótki czas aktywności proteaz komórek martwych, markery cytotoksyczności powiązane z integralnością błony komórkowej mogą z kolei zostać przeoczone lub ich ilość zaniżona, jeśli test następuje po więcej niż 24 h oddziaływania substancji czynnej. Oddziaływanie substancji przez 48 h może w niektórych systemach prowadzić do przeoczenia markera kaspazy-3 i 7 z uwagi na przeminięcie zdarzenia apoptozy.
Znacznie lepszy obraz mechanizmu śmierci komórkowej można uzyskać, jeśli markery żywotności, cytotoksyczności oraz apoptozy mierzy się w wielu punktach czasowych, przy zastosowaniu pojedynczej dawki substancji czynnej, lub w zoptymalizowanym punkcie czasowym, przy zastosowaniu seryjnych rozcieńczeń substancji (Wykres 1, 2). Pierwotna nekroza występuje zazwyczaj w hodowli komórek w przeciągu od 4 do 6 godzin, natomiast apoptoza w zakresie od 4 do 72 godzin.
Aby scharakteryzować różnice w profilach biomarkerów komórek nekrotycznych i apoptotycznych, użyliśmy testu ApoTox-Glo™ Triplex Assay do analizy żywotności, cytotoksyczności oraz aktywności kaspazy-3 i 7 w komórkach Jurkat po działaniu jonomycyny oraz w komórkach k562 po działaniu kamptotecyny (seryjne rozcieńczenia obu substancji). Test został przeprowadzony w optymalnym dla danego systemu punkcie czasowym (6 godzin dla komórek Jurkat z jonomycyną i 48 h dla komórek k562 z kamptotecyną).
W przypadku komórek Jurkat pod działaniem jonomycyny (Wykres 1) można zaobserwować odwrotną korelację parametrów żywotności i cytotoksyczności. Profil nie wykazuje jednak wzrostu markera apoptozy, czyli aktywności kaspaz-3 i 7. Taki profil cytotoksyczny wskazuje jednoznacznie na zjawisko pierwotnej nekrozy. W drugim przykładzie (Wykres 2) nie obserwujemy wzrostu wskaźnika cytotoksyczności, czyli uszkodzenia błon komórkowych. Jednocześnie jednak test wykazuje obniżenie żywotności komórek oraz indukcję kaspazy-3 i 7. Taki profil potwierdza śmierć komórek drogą apoptozy.
Interpretując profile cytotoksyczne substancji czynnych w danych komórkach, należy pamiętać, że istnieje wiele czynników antyproliferacyjnych mogących skutkować obniżeniem żywotności komórek bez jednoczesnego wzrostu cytotoksyczności. Jeśli w takim przypadku nie zostanie odnotowany wzrost biomarkera kaspazy-3 i 7, wskazuje to na fazę aresztu cyklu komórkowego i konieczne mogą być pomiary w dodatkowych punktach czasowych.
Podsumowanie
Test ApoTox-Glot™ Triplex wykorzystuje dwie technologie do analizy istotnych parametrów biologicznych – żywotności komórek, cytotoksyczności oraz apoptozy w tym samym dołku mikropłytki. Dane uzyskane za pomocą testów jednoparametrowych mogą być niepełne lub błędnie interpretowane ze względu na różny dla danego systemu przebieg złożonych procesów komórkowych. Test ApoTox-Glot™ jest przydatnym narzędziem predyktywnym pozwalającym zrozumieć zależności przyczynowo-skutkowe między stosowaniem substancji cytotoksycznej a mechanizmem śmierci komórek, co umożliwia na przykład trafniejszą identyfikację leków.
Agnieszka Dobrogowski, Marketing & Project Management Promega GMBH
KOMENTARZE