Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Amerykanie z firmy Stemagen stworzyli klony embrionów z komórek skóry człowieka
18.01.2008
Firma z Kaliforni wzniosła badania nad klonowaniem o poziom wyżej. A wszystko to dzięki nowej efektywnej metodzie produkcji klonowanych ludzkich blastocyst - wczesnych form embrionu.


Firma Stemagen mieszcząca się w La Jolla w Kalifornii, ma nadzieję, że to osiągnięcie będzie pierwszym krokiem w kierunku użycia technik klonowania do celów badań biomedycznych oraz, potencjalnie, celów terapeutycznych. Jednak nim to nastąpi, stanie przed nimi kolejny problem: użycie blastocyst do rozwinięcia samonamnażających się linii komórek embrionalnych, które podobnie jak klony, będą identyczne do komórek potencjalnego pacjenta.

Naukowcy z La Jolla wykorzystali komórki jajowe pochodzące od dawczyń oraz komórki skóry pochodzące od zdrowych mężczyzn. uzyskali dzięki temu embriony, które pasowały do mężczyzn pod względem genetycznym.

O sklonowaniu ludzkich blastocyst donoszono już wcześniej. jednak poprzednie odkrycia nie dotarły do poziomu obecnego. Pięć sklonowanych blastocyst "wyprodukowanych" przez Stemagen są pierwszymi uzyskanymi z komórek dojrzałych - w tym przypadku z fibroblastów pochodzących od mężczyzn.

Koreański badacz, Woo Suk Hwang, oświadczył w 2004 i w 2005 roku, że nie tylko stworzył sklonowaną ludzką blastocystę, ale także wyprodukował linie komórek macierzystych pochodzących właśnie z blastocysty. W maju 2005 roku, Miodrak Stojkovic i jego współpracownicy z Uniwersytetu w Newcastle, w Wielkiej Brytanii, donieśli, że trzy sklonowane przez nich embriony dotarły w swym rozwoju do stadium blastocysty, ale nie były w stanie dać początku nowej linii komórek. Grupa z Newcastle użyła komórek embrionalnych uzyskanych z niedokończonych procedur zapłodnienia in vitro, ale osiągniecie to nie było tak doniosłe. użyto do niego gotowych, elastycznych pod względem rozwojowym komórek. "Wadą" tego osiągnięcia był także brak kompatybilności z komórkami pacjentów.

Stojkovic pracujący obecnie w Cellular Reprogramming Laboratory at Prince Felipe Research Centre w Valencij oraz redaktor czasopisma Stem Cells stwierdził, że stanowi to olbrzymią różnicę w porównaniu do osiągnięć jego grupy badawczej. Stojkovic pogratulował także grupie ze Stemagenu przeprowadzenia szerokiego badania genetycznego. jedna z blastocyst przeszła przez bardzo rygorystyczne testy służące potwierdzeniu jej pochodzneia i tożsamości biologicznej. " Po Hwangu, pole badań nad blastocystami jest bardzo grząskie" powiedział Stojkovic. : Po przeprowadzeniu tych analiz, nie ma wątpliwości, że przynajmniej jedna z tych blastocyst jest klonem".
Robert Lanza, z Advanced Cell technology w Los Angeles, w Kalifornii, współzawodniczący w tym obszarze, mówi, że artykuł nie zawiera części ważnych danych, między innymi dotyczących faktu pełnego przeprogramowania komórek jak i ich kondycji.  Jednakże stwierdza, że na zdjęciu, komórki wyglądają bardzo dobrze.

Większość badaczy zgodziła się, by nie używać metod klonowania do "produkcji" dzieci, ale ten skok w badaniach stanowi potencjalną groźbę użycia ich do klonowania reprodukcyjnego. takie zdanie przedstawiła Marcy Darnovsky z Center for Genetics and Society, obserwującej grupy badawczej w Oakland, w Kalifornii. 


Rys.: Fibroblasty używane przez grupę ze Stemagen'u (za: Development of Human cloned Blastocysts Following Somatic Cell Nuclear Transfer (SCNT) with Adult Fibroblasts; Andrew J French, Catharine A Adams, Linda S Anderson, John R Kitchen, Marcus R Hughes, Samuel H Wood; )

Jeden z czołowych badaczy, Andrew French przypisuje sukces grupy jakości komórek jajowych przez nia użytych. Firma stworzyła swoje laboratorium obok centrum zapłodnień in vitro, zatem była zdolna do pracy na komórkach pochodzących od kobiet, u których pobranie materiału przeprowadzono dwie godziny wczeniej. Ich 5 blastocyst pochodzi z 20 - 30 komórek jajowych.
French przyznaje, że technologicznie, w badaniach nie ma nic nowego. Zespół nie użył żadnej przełomowej techniki do wizualizacji, którą grupa w Oregonie uważa za kluczową w stworzeniu linii komórkowych sklonowanych z małpich blastocyst, o czym poinformowano w listopadzie 2007 roku. French powiedział, ze z odkryciem nie wiążą się żadne patenty. Firma liczy na uzyskanie pieniędzy związanych z firmami farmaceutycznymi mającymi cel w poszukiwaniu "dojścia" do komórek macierzystych w związku z różnymi schorzeniami.

Co waże, firma wysłała wszystkich pięć blastocyst do niezależnych ośrodków prowadzących testy genetyczne uprzedzając szansę otrzymania linii komórkowej pochodzącej z macierzystych komórek embrionalnych. Zdaniem French'a specjaliści ze Stemagenu chcieli upewnić się, że DNA znajduje się w blastocyście i wykluczyć zanieczyszczenie.  Ze względu na to, że jedynie 10 - 20% takich blastocyst będzie mogło produkować linie komórek embrionalnych, zdaniem Frencha zespół Stemagenu nie jest tak bliski osiągnięcia celu, jak to się wszystkim wydaje.


Rys.: blastocysty uzyskane przez grupę ze Stemagen'u (za: Development of Human cloned Blastocysts Following Somatic Cell Nuclear Transfer (SCNT) with Adult Fibroblasts; Andrew J French, Catharine A Adams, Linda S Anderson, John R Kitchen, Marcus R Hughes, Samuel H Wood; )

Specjalista do spraw komórek macierzystych z Uniwersytetu Harwarda opisuje artykuł, jako ważny pierwszy krok, jednak uważa, że prawdziwym testem będzie wyprowadzenie linii komórek embrionalnych (sklonowanych).

Profesor Jack Price z King's College w Londynie, jest ekspertem od neuronalnych komórek macierzystych. On także uważa że badania grupy z Stemagenu są małym, ale znaczącym krokiem w kierunku klonowania.

"Podtrzymali techniczny postęp w tej dziedzinie" powiedział. "Pokazuje to, że użycie embrionów jest wciąż obiecujące i dostarcza argumentów za kontynuowaniem tej gałęzi badań"

Badania w tym obszarze są kontynuowane w dwóch jednoczesnych kursach tak, by wyprowadzić linie komórek macierzystych kompatybilnych z pacjentem. Niektórzy badacze, tak jak ci ze Stemgen, używają klonowania, inni łączą komórki jajowe i embriony tak, by uniknąć reprogramowania komórek dorosłych w komórki przypominające  komórki macierzyste.

 Klonowanie terapeutyczne pozwala na produkcję komórek macierzystych, które mogą rozwinąć się dając początek zróżnicowanym liniom komórek organizmu, co czyni je idealnymi do leczenia niektórych chorób.  Jednakże ta technologia zawiera w sobie elementy tak tworzenia, jak i destrukcji embrionów, co dostarcza kontrowersji etycznych. Komórki macierzyste stworzone w ten sposób, niosą ze sobą ryzyko odrzucenia przez organizm. Nowa technologia, przeprogramowanie jądrowe, prowadzi do powstania przypominających komórki macierzyste komórek z komórek pacjenta, omijając obydwa wyżej wymienione problemy.

Źródło: French, A. et al. Stem Cells (2008); News@Nature
KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
Newsletter