Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
ALAB laboratoria partnerem merytorycznym Scope Fluidics
Scope Fluidics S.A. – notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna będąca właścicielem innowacyjnych projektów z zakresu diagnostyki medycznej – podpisała list intencyjny z jedną z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów diagnostycznych ALAB laboratoria. Porozumienie ma na celu optymalizację procesu industrializacji i rynkowej walidacji funkcjonowania kluczowych projektów firmy – PCR|ONE i Bacteromic. Dodatkowo partner będzie uczestniczył w walidacji systemu PCR|ONE celem potwierdzenia jego funkcjonalności oraz przewag wobec istniejących na rynku urządzeń.

 

W ramach prac badawczo-rozwojowych nad systemem PCR|ONE wymagane jest m.in. przeprowadzenie w zewnętrznych laboratoriach szeregu testów diagnostycznych. Rynkową walidacją stworzonego systemu ma się zająć firma ALAB laboratoria, w szczególności w pierwszym okresie jego formalnej dostępności na rynku. Firma jest jedną z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów diagnostycznych, w skład której wchodzi 70 laboratoriów, przeprowadzających ponad 50 mln badań rocznie. ALAB laboratoria wchodzi w skład europejskiej grupy laboratoriów medycznych Limbach.

– Podpisując list intencyjny z ALAB laboratoria potwierdziliśmy gotowość do rozpoczęcia współpracy, by przetestować, zatwierdzić oraz wdrożyć system PCR|ONE na polskim rynku.  To dla nas duże wyróżnienie, że proces rynkowej walidacji może poprowadzić duży i uznany podmiot na rynku medycznym. Tak bliska współpraca z jedną z największych ogólnopolskich sieci laboratoryjnych ma służyć rozwojowi nowoczesnej diagnostyki medycznej. Podpisany list intencyjny to również istotny krok w negocjacjach z potencjalnymi partnerami – komentuje Marcin Izydorzak, współzałożyciel i Członek Zarządu Scope Fluidics S.A.

Spółka z początkiem roku rozpoczęła proces industrializacji systemu PCR|ONE tj. przygotowania technologii produkcji przemysłowej systemu. Pierwszym etapem będzie wybór i podpisanie umów z partnerami, którzy pomogą zoptymalizować procesy produkcyjne. W ramach tego procesu ALAB laboratoria zadeklarował gotowość do współpracy przy przeprowadzeniu walidacji systemu PCR|ONE. Oprócz zainteresowania systemem PCR|ONE służącego do ultra-szybkiego wykrywania zakażeń, ALAB laboratoria zadeklarował zainteresowanie i konsultacje szczegółów funkcjonalności młodszego systemu grupy Scope Fluidics – systemu Bacteromic dedykowanemu do kompleksowego oznaczania antybiotyko-wrażliwości bakterii.

W 2017 r. Scope Fludics zakończył bardzo ważną fazę tworzenia systemu PCR|ONE. Firma opracowała laboratoryjną wersję chipa mikroprzepływowego do analizy MRSA (opornych na metycylinę szczepów gronkowca), jednego z niezbędnych elementów urządzenia. Etap ten stanowił największe wyzwanie badawcze w ramach dotychczas przeprowadzonych w Spółce prac. W ramach projektu PCR|ONE poza panelem MRSA spółka rozwija jeszcze panel Clostridium difficile (wykrywanie beztlenowych bakterii, które w sprzyjających warunkach wywołują zapalenie jelita grubego). Zakończenie prac nad panelem Clostridium planowane jest na trzeci kwartał tego roku.

System PCR|ONE stanowi odpowiedź na wysokie zapotrzebowanie opracowania metod szybkiej i skutecznej diagnostyki medycznej. Jest bezkonkurencyjny pod kątem szybkości i kompleksowości analiz – może rozpoznać do kilkudziesięciu patogenów w ciągu kilkunastu minut od pobrania próbki. System PCR|ONE planowany jest do wprowadzenia do obrotu w drugim kwartale 2020 r.

Spółka jednocześnie prowadzi prace nad drugim projektem – BacterOMIC. System, jako nowoczesna platforma, będzie umożliwiał w pełni automatyczne określenie lekowrażliwości drobnoustrojów (AST) na wszystkie antybiotyki zalecane w rekomendacjach CLSI i EUCAST.

KOMENTARZE
Newsletter