Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Akceptacja projektu ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej
16.04.2008
Połączone dwie sejmowe komisje - edukacji nauki i młodzieży oraz gospodarki zaakceptowały rządowy projekt ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej.
Posłowie wprowadzili poprawki zmniejszające wymagania dla przedsiębiorstw ubiegających się o wsparcie z budżetu państwa oraz dla jednostek badawczo- rozwojowych, które chciałyby na mocy ustawy zostać przekształcone w centra badawczo rozwojowe.

Ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej już obowiązuje. Nowa, nad którą pracują właśnie posłowie, ma ją zastąpić. Chodzi o to, że na mocy obecnie obowiązującej ustawy, firmy mogą otrzymać od Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) tzw. kredyt technologiczny na działalność innowacyjną. Nowa ustawa ma sprawić, że BGK przestanie udzielać tych kredytów. Zamiast tego będzie wypłacać firmom tzw. premię technologiczną. Premia ta będzie przeznaczona na spłatę części kredytu, który firma zaciągnęła w komercyjnym banku na rozwój swojej działalności innowacyjnej.

Jak napisano w uzasadnieniu do rządowego projektu, "kredyt będzie udzielany przez banki komercyjne, a Bank Gospodarstwa Krajowego nie będzie już udzielał kredytu, ale spłacał połowę kapitału kredytu, lecz nie więcej niż 4 mln zł.Zainteresowanie kredytem technologicznym wśród przedsiębiorców jest większe niż ilość przeznaczonych na Fundusz Kredytu Technologicznego środków budżetowych. Włączenie banków (komercyjnych - PAP) do systemu udzielania kredytów technologicznych spowoduje, że maksymalnie duża liczba kredytów będzie mogła być udzielona w maksymalnie krótkim okresie. Nie będzie potrzeby oczekiwania na spłatę kredytów do Banku Gospodarstwa Krajowego, aby przyznać kredyt kolejnym przedsiębiorcom".

Ustawa mówi też o specjalnym statusie "centrum badawczo rozwojowego (CBR)", który może uzyskać prywatna firma zajmująca się działalnością badawczą. Status CBR pozwala takim przedsiębiorcom na odpisanie od podstawy opodatkowania części przychodu. Odpisaną kwotę CBR przekazywałoby na osobne konto bankowe. W ten sposób powstałby tzw. fundusz innowacyjności, z którego środki mogłyby być wykorzystane na działalność badawczą, wdrożenia nowych technologii i opłaty w procesie patentowania wynalazków.

Członkowie komisji wprowadzili do projektu poprawkę, która wydłuża czas, w którym sprywatyzowane jednostki badawczo-rozwojowe (JBR) będą mogły ubiegać się o status CBR. Rząd chciał, aby skomercjalizowany JBR stawał się automatycznie CBR i zachowywał ten status do czasu wydania decyzji przez ministra gospodarki, czy ten status mu przysługuje. Miałby pół roku od czasu prywatyzacji na złożenie wniosku o przyznanie mu statusu CBR. Komisje wprowadziły poprawkę, że będzie miał na to 15 miesięcy.

O CBR-ach mówi też obecnie obowiązująca ustawa. Na razie jednak żadna z ubiegających się o ten status firm nie otrzymała go. Złożonych zostało dziewięć wniosków.

Posłowie obniżyli też proponowane przez rząd wymagania dla przedsiębiorcy ubiegającego się o premię technologiczną. W rządowym projekcie napisano, że przedsiębiorca taki musi wdrażać technologię, która jest użytkowana na świecie nie dłużej niż od trzech lat. Posłowie zdecydowali, że będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie wdrożenia starszej technologii, która jest użytkowana nie dłużej niż pięć lat.

Źródło:PAP - Nauka w Polsce

 

KOMENTARZE
Newsletter