Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Transition Technologies: zdrowie może być tanie
Wsparcie projektów badawczych, monetyzacja danych, a do tego smart contracts, czyli najwyższy stopień bezpieczeństwa transakcji. Polska spółka Transition Technologies PSC należąca do Grupy Kapitałowej Transition Technologies, opracowuje nowatorską platformę dla wymiany danych zdrowotnych, która pozwoli na dynamiczny rozwój badań naukowych w obszarze medycyny, a także stworzenie rewolucyjnego systemu opieki zdrowotnej. Działania prowadzone są we współpracy z amerykańskim start-upem.

 

Podobne rozwiązania digitalizacji – cyfrowych modeli do badań i analiz – stosuje się już w przemyśle. Nie trzeba budować prototypu silnika i przeprowadzać fizycznych testów, żeby sprawdzić jak będą zużywać się poszczególne części urządzenia. W erze tzw. „cyfrowych bliźniaków” (ang. digital twins) dane dostarczają informacji o strukturze produktu, materiałach czy oddziaływaniu na nie czynników zewnętrznych lub sposobu użycia, a także eksploatacji przedmiotu, co umożliwia przeprowadzenie cyfrowych symulacji poszczególnych elementów. Teraz Transition Technologies PSC pracuje nad stworzeniem platformy dla medycznych modeli cyfrowych, gromadzących dane indywidualnych osób i oferujących przejrzyste oraz bezpieczne zasady ich wymiany. Wszystko po to, by w przyszłości zrewolucjonizować system opieki zdrowotnej.

 

Platforma wymiany

Naukowcy będą składali zapytania – potrzeby o przebadanie konkretnego obszaru, zaś dostawcą informacji będzie mógł zostać każdy. Wystarczy, że wybierzemy projekt naukowy, który chcemy wesprzeć i zintegrujemy się z platformą poprzez elektronikę, jak chociażby smartfon, smartwatch czy inteligentną opaskę. Za naszą zgodną i przez wybrany okres, system będzie rejestrował pracę naszego organizmu (bicie serca, liczbę wykonanych kroków, jakość snu, poziom glukozy itp.), a za przekazanie swoich danych na rzecz nauki otrzymamy wynagrodzenie.

Choć nad stworzeniem platformy prace dopiero trwają, już dziś możemy mówić o przykładowych korzyściach, jakie w długofalowej perspektywie przyniesie ona dla człowieka: możliwe będzie np. przewidzenie ataku astmy podczas wyjazdu do określonego regionu (a tym samym podjęcie działań prewencyjnych), wykrycie wady serca, przewidzenie sytuacji stresogennych albo spadku poziomu cukru czy innych substancji, a następnie – redukcja kosztu opieki zdrowotnej do zaledwie kilku euro, dolarów czy złotych miesięcznie. – Opierając się na technologii blockchain chcemy stworzyć środowisko sprzyjające i zachęcające do świadomego udostępniania danych, na zasadach przejrzystego wynagrodzenia lub dobrowolnego wolontariatu. Dzięki tzw. smart contracts każda transakcja będzie rejestrowana, weryfikowana i wykonywana, a dostęp do platformy i tym samym naszych danych, uzyska tylko ten, kto posiadał będzie token. Potencjalny haker nie uzyska dostępu do danych, bo protokół smart contracts opiera się na rozproszonym rejestrze transakcji i nie podlega modyfikacjom. Te transakcje są śledzone i nieodwracalne – opowiada Adam Gąsiorek, Dyrektor Operacyjny ds. Badań i Rozwoju, Transition Technologies PSC – Największym wyzwaniem na ten moment jest normalizacja danych. Każdy model urządzenia posiada inną metodę pomiaru, przez co uzyskujemy różne wartości, a przy tym różne odchylenia, poziomy błędu – dodaje.

Projekt realizowany jest w formule Initial Coin Offering (ICO), jest to nowoczesna metoda crowdfundingu, w której start-upy zbierają kapitał za pomocą kryptowalut. – Unikatowa kombinacja finansowania projektu na najbardziej zaawansowanych rynkach, połączona z wykorzystaniem sprawdzonej platformy IoT PTC „ThingWorx” oraz umiejętności naszych polskich programistów, dają ogromne nadzieje na sukces – mówi Szymon Bartkowiak Prezes Transition Technologies PSC.

KOMENTARZE
Newsletter