Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tonery drukarek laserowych zmieniają profile genetyczne i metaboliczne
Tonery drukarek laserowych zmieniają profile genetyczne i metaboliczne

Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczkę Nancy Lan Guo z West Virginia University wskazują, iż mikroskopijne nanocząsteczki, które uwalniają się z tonerów drukarek laserowych, mogą zmieniać nasze profile genetyczne i metaboliczne, a tym samym  mogą zwiększać prawdopodobieństwo chorób. To odkrycie zostało opisane w "International Journal of Molecular Sciences".

 

 

Guo wraz z kolegami z zespołu badawczego umieściła  modelowe szczury w takiej samej komorze, co typowa drukarka laserowa. Zwierzęta pozostawały w komorze przez pięć godzin dziennie, przez 21 dni, ponieważ drukarka pracowała bez przerwy. Jest to odpowiednik warunków zawodowych. Oczekiwana długość życia szczura wynosi około jednego lub dwóch lat. W naszym życiu byłoby to więcej niż cztery lub osiem lat ekspozycji, przez pięć godzin dziennie.

– Już pierwszego dnia dochodzi do bardzo znaczących zmian. Jeśli coś zmienia materiał genetyczny szczura  lub człowieka, może to zakłócić sposób, w jaki komórki wytwarzają białka. Produkcja białka ma kluczowe znaczenie dla samego życia i regularnego bicia serca – mówi Guo, profesor w Szkole Zdrowia Publicznego i członek Cancer Institute.

Okresowo badacze oceniali komórki płucne i krew szczurów, aby sprawdzić, czy ich materiał genetyczny się zmienił. Oceny odbywały się co cztery dni, przez 21 dni. Analiza objęła każdy gen w genomie szczura. Guo i jej zespół odkryli, że jeden dzień ekspozycji na cząsteczki tonera wystarczył, aby zakłócić aktywność genów związanych z metabolizmem, odpowiedzią immunologiczną i innymi niezbędnymi procesami biologicznymi w modelach szczurów. Ogólnie biorąc pod uwagę wszystkie 21 dni ekspozycji i badania – naukowcy zaobserwowali zmiany genomowe związane z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, neurologicznymi i metabolicznymi.

Oprócz zmian w genach szczurów zmierzono każdy metabolit we krwi. Metabolity są cząsteczkami, które są wykorzystywane przez organizm do przeprowadzania różnych procesów życiowych. Ciało ludzkie zawiera tysiące różnych metabolitów w różnych, zmiennych ilościach. Poziomy metaboliczne wykryte przez naukowców potwierdziły ich wcześniejsze odkrycia. Te same zagrożenia dla zdrowia, na które wskazują profile genetyczne, były również związane z profilami metabolicznymi. Opierając się na tych wynikach, Guo i jej koledzy zbadali zmiany genomowe pracowników singapurskiej firmy poligraficznej. Pod wieloma względami genomy robotników zmieniły się tak samo, jak genomy szczurów.  Jak podkreśliła badaczka, pracownicy są bardzo młodzi, ich wiek wahał się od 20 do 30 lat i już zaczyna być widać wszystkie te zmiany. Wskazuje to, iż niewielka ekspozycja może powodować poważne zmiany w naszym organizmie.

 

– Nie chcę alarmować ludzi, ale należy zainstalować specjalną kontrolę wentylacji i ekspozycji w pomieszczeniach, w których drukarki laserowe są intensywnie użytkowane, ponieważ stężenie nanocząstek uwalnianych w powietrzu podczas drukowania i kopiowania jest silnie skorelowane z czynnościami drukowania – twierdzi badaczka. Najbardziej narażone są kobiety w ciąży. Wystarczy mała zmiana, a wiele zmienionych genów zostanie przeniesionych z pokolenia na pokolenie.

KOMENTARZE
Newsletter