Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sztuczna inteligencja wspierająca kształcenie oraz rekrutację młodych programistów w portfelu KVARKO
KVARKO, fundusz inwestujący w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne, zainwestował 1 mln zł w spółkę itTicket, zajmującą się opracowaniem platformy e-learningowej wspomagającej rozwój młodych programistów (nie tylko studentów, ale też uczniów i licealistów), będącej jednocześnie narzędziem dla pracodawców do pozyskania młodszych specjalistów w branży IT. System pozwoli na uporządkowany i obiektywny pomiar – za pomocą sztucznej inteligencji – poziomu kwalifikacji zawodowych oraz ogólnych kompetencji, takich jak szybkość uczenia się, umiejętność pracy w zespole i zarządzania czasem.

 

itTicket wpisuje się w olbrzymie zapotrzebowanie rynkowe na programistów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na rynku polskim brakuje obecnie ok. 50 tys. programistów. Projekt przeszedł już wstępne konsultacje w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Ministerstwie Cyfryzacji. Będzie realizowany we współpracy ze spółką Librus, która dostarcza elektroniczne dzienniki i posiada ugruntowaną pozycję w branży oprogramowania dla szkół.

itTicket to dziesiąta inwestycja funduszu KVARKO. Przeprowadzona została w ramach działania BRIdge Alfa współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Platforma itTicket, z uwagi na proponowane rozwiązania i nowe funkcjonalności, będzie unikatowym produktem na polskim rynku. Z jednej strony będzie oferować uczniom i studentom autorski, dopasowany do potrzeb rynkowych program nauczania, oparty m.in. o naukę języka HTML, wstęp do programowania obiektowego, wprowadzenie do reactive programming, naukę języka JavaScript w składni ES6 czy wykorzystanie biblioteki React. Z drugiej strony będzie to narzędzie dla przyszłych pracodawców z sektora IT, oparte o system modelowania profilu użytkownika oraz eksperckie systemy rekomendacyjne opracowane na bazie sztucznej inteligencji.

– Nie od dziś wiadomo, że sytuacja w branży IT staje się coraz trudniejsza. Brakuje informatyków i rośnie presja płacowa. Rozwój technologii, wszechobecny Internet Rzeczy, powszechna informatyzacja naszego życia będą zwiększały popyt na specjalistów. Do branży coraz częściej trafiają jednak osoby bez doświadczenia i usystematyzowanej wiedzy, którym tylko wydaje się, że potrafią programować. Dlatego w porozumieniu z partnerem branżowym, który dostarcza do szkół dzienniki elektroniczne, wieloma potencjalnymi pracodawcami oraz po krótkich konsultacjach projektu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Ministerstwie Cyfryzacji, zdecydowaliśmy się, że spróbujemy zaadresować ten problem dokładnie tam, gdzie on powstaje. Młodzi ludzie powinni od samego początku nauki informatyki strukturyzować swoją wiedzę i nabierać odpowiednich przyzwyczajeń. Dobry junior developer będzie rozchwytywany na rynku równie mocno, jak wysokiej klasy specjalista z wieloletnim stażem – powiedział Paweł Wielgus, Prezes Zarządu KVARKO.

Szacuje się, że na świecie jest 46 mln osób, które interesują się programowaniem lub piszą swoje pierwsze programy, przy czym prawdopodobnie ok. 70% programistów nie posiada kierunkowego wykształcenia. Liczba profesjonalnych programistów wynosi ok. 15 mln. [1] W 2020 roku firmy w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych będą potrzebowały dodatkowo ok. miliona programistów. Tylko na rynku polskim według Głównego Urzędu Statystycznego brakuje obecnie ok. 50 tys. programistów.[2] Według wyliczeń Komisji Europejskiej w Polsce (obok Francji i Portugalii) w ciągu najbliższych dwóch lat powstanie najwięcej stanowisk pracy w branży IT. I choć liczba specjalistów technologii informacyjnych w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat o 15 proc. (z 393 tys. do 452 tys.), [3] to jak zapowiadają eksperci z firmy Kodilla.com, nawet w bardzo optymistycznym scenariuszu, dopiero ok. 2030 r. w Polsce uda się załatać lukę związaną z niedoborem programistów, jednak tylko pod warunkiem, że do tego czasu drastycznie nie wzrośnie globalne zapotrzebowanie na polskich specjalistów.

– W trakcie swojego blisko 10-letniego doświadczenia w tworzeniu i rozwijaniu biznesów związanych z nowymi technologiami zauważyłem, że pracodawcy z sektora IT rekrutujący młodych pracowników, często stają przed problemem obiektywnej oceny kwalifikacji przyszłego pracownika w oparciu jedynie o informację o ukończonym kursie programowania lub deklaracji o posiadanych umiejętnościach. Firmy zgłaszają często uwagi związane z przecenianiem własnych umiejętności przez absolwentów różnego rodzaju kursów lub brakiem rzetelnej informacji o istotnych kompetencjach do wykonywania zawodu, np. umiejętności pracy w zespole, szybkości uczenia się, nastawienia, motywacji. Są to umiejętności, które ciężko ocenić samodzielnie w sposób obiektywny, zwłaszcza w przypadku młodych osób, które nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego. Z tego względu często pracodawcy zmuszeni są do rozbudowywania systemu rekrutacji o dodatkowe testy lub opłacania dodatkowych szkoleń w celu podniesienia kwalifikacji nowych pracowników. My damy im gotowe rozwiązanie, które będzie oceniało przyszłego pracownika na wielu płaszczyznach. Sami uczniowie i studenci będą zaś mogli w przystępnej cenie zdobywać potrzebną im wiedzę z zakresu IT – powiedział Michał Krupka, Prezes Zarządu itTicket.

Źródła

[1] www.dobreprogramy.pl, Wszystko o programistach: gigantyczna garść statystyk, 2016.

[2] www.money.pl, Programiści rządzą rynkiem. Teraz to firmy aplikują do nich, 2018.

[3] https://www.pb.pl/brak-programistow-luka-na-lata-946872.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter