Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szpitale w Białymstoku, Piotrkowie Trybunalskim oraz Warszawie czekają realne innowacje
Szpitale w Białymstoku, Piotrkowie Trybunalskim oraz Warszawie czekają realne innowacje

Konkurs „Telemedycyna w Dziecięcych Szpitalach Przyszłości” Fundacji K.I.D.S. właśnie dobiegł końca. Zwycięskie projekty zostaną sfinansowane dzięki wsparciu Goldman Sachs Gives i Sage. Na realizację propozycji mogą liczyć szpitale w Białymstoku, Piotrkowie Trybunalskim oraz Warszawie. Dzięki wsparciu uzyskanemu w konkursie, już teraz jedna z placówek mogła wdrożyć swój pomysł i pomóc swoim najmłodszym pacjentom. Jak wyglądają zwycięskie projekty?  

 

 

Jury konkursu „Telemedycyna w Dziecięcych Szpitalach Przyszłości” wyłoniło aż trzech zwycięzców. Przy wyborze projektów kierowano się głównie kryteriami innowacyjności i skalowalności, a także zwiększania bezpieczeństwa pacjentów i lekarzy w przypadku pandemii. Projekty, które jury postanowiło wesprzeć, mają również zminimalizować stres u dzieci przyjmowanych do szpitali. Wszystkie propozycje, które brały udział w konkursie, były bardzo ważne dla działania poszczególnych placówek, dlatego wybór był niezwykle trudny do podjęcia. – W obecnej sytuacji wdrażanie w szybkim tempie projektów telemedycznych ma ogromne znaczenie, dlatego też jako Goldman Sachs Gives chcemy właśnie takie wspierać. Bardzo ważny jest odpowiedni i efektywny dostęp do informacji o stanie zdrowia, jak również utrzymanie wysokiego poziomu edukacji pacjentów. Kryteria skalowalności, trwałości i innowacyjności były kluczowe przy wyborze projektów w konkursie K.I.D.S. – komentuje Jonathan Bury, Managing Director, Head of Warsaw Office w Goldman Sachs.

Pierwszym zwycięskim projektem okazała się propozycja Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku o wdzięcznej nazwie  „TelePrzyjaciele od Serca”. Ma na celu diagnostykę arytmii serca u dzieci i młodzieży z wykorzystaniem urządzeń telemedycznych i zdalnego kardiomonitoringu pacjentów tej placówki. Ten zwycięski projekt został już powołany do życia i od teraz, dzięki przyznanej w konkursie nagrodzie, najmłodsi pacjenci szpitala w Białymstoku będą mogli liczyć na długoterminowy monitoring EKG. Pozwoli on zwiększyć wykrywalność istniejących zaburzeń oraz przyspieszy proces wykluczania tła kardiogennego u części pacjentów. Co ważne, zwiększy również komfort pracy lekarzy, dzięki możliwości przyspieszonej selekcji wygenerowanych materiałów do badań, oraz minimalizuje liczbę osób przebywających w placówkach, maksymalnie niwelując ryzyko zakażenia w dobie pandemii.

Kolejnym nagrodzonym projektem zostało „Pediatryczne Telemedyczne Centrum Koordynacji Pacjenta” zgłoszone do konkursu przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Przedsięwzięcie ma usprawniać proces obsługi pacjentów Oddziału Dziecięcego oraz Dziecięcej Izby Przyjęć. Dzięki konkursowi powstanie wirtualny, pediatryczny hub koordynujący komunikację z pacjentem oraz zwiększający dostępność diagnostyczno-leczniczą dla młodych pacjentów tego szpitala. Telemedyczne Centrum zoptymalizuje również bezpieczeństwo pacjenta i personelu medycznego w przypadku pandemii, usprawniając koordynację wizyt i przyjęć, niwelując nieuzasadnione pobyty w szpitalu i negatywne emocje, jednocześnie zwiększając dostępność świadczeń. – Chcemy stworzyć pierwszy w Polsce system konsultacyjny polegający na umożliwieniu opiekunom, lekarzom oraz wszystkim okolicznym szpitalom bezpośredniej wideorozmowy czy natychmiastowego wysyłania wyników badań. Pomysł na ten projekt zrodził się z mojego zastanawiania się nad problemem dramatycznego spadku hospitalizacji na oddziałach dziecięcych spowodowanego epidemią COVID. Dzięki takiej wielowątkowej i wieloprofilowej (czat, wideorozmowy, telefon, SMS) koordynacji naszego wspólnego postępowania będziemy mogli wyeliminować potencjalne błędy w diagnostyce i leczeniu małych pacjentów – ocenia dr n. med. Tomasz Grzelewski, kierownik Oddziału Dziecięcego Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim.

W konkursie zwyciężył też projekt wirtualnych interaktywnych klas dla małych pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin zgłoszony przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Tamtejsi pacjenci i ich opiekunowie mogą liczyć na wirtualne interaktywne spotkania, które poprawią skuteczność edukacji i reedukacji. Zajęcia będą prowadzone ze specjalistami z dziedziny dietetyki i pielęgniarkami edukacyjnymi. W ramach projektu powstanie również specjalny materiał edukacyjny.

W jury konkursowym zasiedli Maciej Malenda (Fundacja K.I.D.S.), Wiesław Kotecki (Deloitte), Magdalena Oleksiewicz (Goldman Sachs), Karolina Sielska-Bielska (Sage), Maciej Dobrzyński (PZU Zdrowie). Na realizację projektów przeznaczono łącznie 60 000 zł, dzięki wsparciu finansowemu Goldman Sachs Gives oraz Sage. Realizacja wybranych propozycji jest planowana do końca czerwca 2021 r. 

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/pomys%C5%82-innowacja-biznes-droga-3338440/

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2023>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter