Pokrywy włazowe
Mieszalniki procesowe, składające się z otwieranej na zewnątrz pokrywy włazowej oraz zbiornika, stanowią idealne rozwiązanie dla bezpiecznego i oszczędnego przetwarzania najróżniejszych produktów. Głównym zadaniem obudowy jest odizolowanie produktu od wpływu otoczenia, zabezpieczenie go przed innym produktem (zanieczyszczenia krzyżowe), jak również ochrona pracowników. Produkty chemiczne i farmaceutyczne są na ogół wysoce toksyczne, reaktywne, żrące i niebezpieczne dla obsługi i środowiska. Specjalna konstrukcja pozwala na zastosowanie pokryw wszędzie tam, gdzie wymagany jest dostęp do wnętrz zbiorników powyżej lub poniżej poziomu cieczy, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości zamknięcia otworu wejściowego.
Zaciski śrubowe
Każda nieszczelność, poluzowanie może spowodować wyciek, ujście powietrza lub substancji procesowej. Stąd też wytrzymałość zamknięcia ma ogromne znaczenie. Zaciski śrubowe zapobiegają przed niepożądanym wyciekiem, przedostaniem się zanieczyszczonego płynu lub proszku, zamykają dostęp powietrza do komory, powodując powstanie hermetycznego zamknięcia. Sprawdzają się również w zakładach farmaceutycznych, w których stosuje się urządzenia łączące cechy mieszalnika, granulatora i suszarki. Wszystkie etapy procesu, np. podawanie, mieszanie i odprowadzenie materiału, zostały z powodzeniem połączone w jednym urządzeniu. Rozwiązanie to powoduje zaoszczędzenie miejsca, zminimalizowanie przemieszczania i niebezpieczeństwa zanieczyszczenia produktu. Zaciski śrubowe umożliwiają szybkie luzowanie pokrywy, sprawny demontaż łączonych elementów oraz brak ryzyka dekompletacji połączenia. Dają pełną kontrolę nad zachodzącym procesem w atmosferze nadciśnienia lub podciśnienia, temperaturą, masą wsadu czy pH.
Mieszalniki procesowe muszą być wykonane z materiałów spełniających określone wymagania, m.in.: odporność na korozję, duża twardość, brak toksyczności, łatwość w czyszczeniu i niewchodzenie w reakcję ze środkami myjącymi. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, ponieważ jest obojętna na działanie większości produktów spożywczych i farmaceutycznych.
KOMENTARZE